Газові угоди: Транзитний контракт із РФ має відповідати законам ЄС.

 

Тристоронні переговори, що відбулися за участю делеґацій України, Росії та Єврокомісії, засвідчили згоду сторін щодо того, що новий контракт на транзит російського газу територією України має ґрунтуватися на законодавстві ЄС.

 

Про це повідомив віцепрезидент Єврокомісії Марош Шефчович.

 

 

"Обидві сторони досягли принципової домовленості, що майбутній контракт має ґрунтуватися на законодавстві ЄС. Україна поступово впроваджує правила ЄС з енергетики, "Газпром" добре обізнаний з ними у своїх комерційних відносинах", – прокоментував Шефчович у Twitter.

 

Представник Єврокомісії заявив: інтереси України та Росії на переговорах були різними. Офіційний Київ цікавився продовженням контракту на транзит газу, котрий приносить Україні значний зиск, а "Газпром" витискав укладання угоди на продаж газу українцям.  

 

"Для української сторони найбільш важливо – добре функціонуючий транзит і його обсяги європейським споживачам. Російська сторона зробила акцент на прямі поставки російського газу українським споживачам", – цитує Шефчовича аґенція "Інтерфакс-Україна".

 

Міністр енергетики та захисту навколишнього середовища Олексій Оржель повідомив після переговорів: він сподівається підписання нового контракту на транспортування газу територією України з 1 січня 2020 року на основі європейського законодавства.

 

"Російська сторона підтвердила, що вона готова працювати за європейськими правилами. Українська сторона передала дорожню карту імплементації та необхідних кроків для того, щоб забезпечити сертифікацію ГТС із тим, щоб ми могли підписати [контракт]. Ми також передали сторонам проєкти договорів", – сказав Оржель.

 

Він нагадав про те, що українська сторона приїхала на консультації з рішенням Кабінету Міністрів щодо моделі анбандлінгу "Нафтогазу". Делеґація  передала проєкт договору про інтерконекшн, про приєднання і проєкт договору про транспортування. "Ми активно здійснюємо підготовку для того, щоб з 1 січня 2020 року ми підписали договори відповідно до європейського енергетичного законодавства", – повідомив Оржель.

 

Водночас міністр припустив, що договір можуть і не підписати. "Ризик непідписання поки що залишається на порядку денному. З української сторони ми будемо максимально ефективними для того, щоб підписати договір на транспортування", – прокоментував Оржель.

 

Загальна оцінка міністра: консультації "відбулися дуже конструктивно". "Сторони чують одна одну, і, більше того, ми, Україна, займаємо активну позицію щодо безпеки постачань газу. Безпека постачань газу означає загальну геополітичну безпеку в регіоні", – резюмував Оржель.

 

Росія теж оцінила переговори як конструктивні.

 

"Обговорювалося питання транзиту газу після 1 січня 2020 року і обсягів поставок газу в Україну. На мій погляд, консультації пройшли дуже конструктивно, в робочому порядку. Питання поставок газу – дуже важливе питання, щоб говорити про транзит газу і обсяги. Також обговорили питання щодо Стокгольмському арбітражу", – сказав міністр енергетики Росії Алєксандр Новак.

 

Він зазначив, що російська сторона почула від українських партнерів зацікавленість працювати з наступного року.

 

"Ми почули від українських партнерів зацікавленість роботи з 1 січня 2020 року. Вони презентували нам нормативну базу, яка буде імплементована 1 січня 2020 року. Йдеться про європейське законодавство, яке сьогодні впроваджується в українське, про поділ "Нафтогазу України". Ми прийняли інформацію до відома, і наша позиція полягає в тому, що якщо європейське законодавство дійсно буде імплементовано, ми готові працювати і в відповідності до європейського законодавства. Це означає – готові бронювати потужності з 1 січня 2020 року ", – пояснив Новак.

 

"Однак ми позначили і ризики, які російська сторона бачить з точки зору термінів прийняття відповідних законів, нормативних актів, сертифікації оператора, оскільки сертифікацію повинні робити європейські органи. І тут немає жодних гарантій, що це буде зроблено вчасно. Тому ми запропонували партнерам – якщо цього не буде зроблено до 1 січня, ми зможемо запропонувати продовжити чинний контракт або підписати додаткову угоду до моменту, коли буде готова нормативна база", – продовжив він.

 

"Ми підкреслюємо, що європейським споживачам будуть своєчасно поставлені необхідні обсяги відповідно до умов договору. І для цього, зокрема, ми готові використовувати на економічно доцільних умовах газотранспортну систему України відповідно до законодавства, прийнятого в Україні", – заявив Новак.

 

19.09.2019