Зеленський: На Донбасі не буде виборів до виведення окупаційних військ.

 

Президент України Володимир Зеленський заявив, що його пріоритетом на найближчих переговорах "нормандської четвірки" буде звільнення поневолених, а також демілітаризація лінії розмежування. Що ж до перспективи проведення виборів на окупованому Донбасі, то Зеленський годиться на голосування лише після виведення всіх окупаційних військ.

 

Зеленський поділився своїми планами щодо переговорів на зустрічі зі словацькою президенткою Зузаною Чапутовою в Києві.

 

 

"Які там повинні бути кроки? Головні кроки – це вирішення питання... Не підняття теми, а вирішення питання остаточного звільнення всіх наших полонених. «Всіх на всіх» – ми можемо так це називати. Другий крок – остаточне вирішення з чіткими термінами розведення військ: Золоте, Петрівське, а потім – чіткі терміни, коли ми розводимо війська вздовж усієї контактної лінії", – сказав голова держави.

 

"Третє – якщо ми обговорюємо місцеві вибори на тимчасово окупованих територіях – ми повинні з вами розуміти, що будуть чіткі терміни виведення всіх військ з окупованих територій до виборів", – підкреслив Президент під час пресконференції.

 

Володимир Зеленський сподівається, що робота "нормандської четвірки" пожвавиться і вийде на предметні результати. "Я очікую, що ця зустріч нарешті відбудеться. Коли у нас війна в країні, у нас не може бути зустрічі один раз на три-чотири роки. Ми не можемо стільки чекати, тому що кожного дня гинуть наші хлопці", – пояснив Президент.

 

Зеленський також має надію, що позиція України та союзників буде солідарною. "Очікую, що європейські країни підтримуватимуть позицію України. Я дуже хочу в це вірити. І очікую, що зустрічі у "нормандському форматі" після цього будуть не через три роки, а дуже часто, поки ми не вирішимо всі питання, пов’язані з поверненням наших територій і припиненням війни", – зазначив Президент.

 

Володимир Зеленський подякував Зузані Чапутовій за підтримку і покладається на успішне словацьке головування в ОБСЄ.

 

"Глибоко зворушений, що повернення миру в Україну пані Чапутова назвала особистою метою. Завершення війни та деокупація всіх українських територій – моя головна місія як Президента України. І ми дуже розраховуємо на вашу підтримку, дипломатичний і санкційний тиск усіх наших партнерів, зокрема Словаччини", – сказав Зеленський.

 

Президент наголосив, що розв’язання цієї проблеми потребує не лише Україна, а й уся Європа, "яка почуватиметься у небезпеці, доки Російська Федерація ігнорує міжнародне право".

 

З його слів, першими значними кроками на шляху до миру буде повне й стале припинення вогню, а також остаточне розведення сил у районі Станиці Луганської, яке має належним чином верифікувати ОБСЄ. "Очікуємо, що Словаччина й надалі ставитиме в ОБСЄ питання про повне виведення окупаційних військ з України та повернення під наш контроль тимчасово окупованих територій", – зазначив Зеленський.

 

Президент Словаччини Зузана Чапутова позитивно оцінила ситуацію в районі Станиці Луганської. "Обмін в’язнями з РФ та відновлення переговорів у нормандському форматі є дуже важливим сигналом, що шляхом діалогу можна змінювати справи на краще. Кожне розв’язання конфлікту повинне ґрунтуватися на принципах міжнародного права та брати до уваги суверенітет і міжнародно визнані кордони. Це стосується Донбасу і Криму, Севастополя. Тому Словаччина, згідно з позицією ЄС, підтримує продовження санкцій проти Росії доти, поки не будуть виконані "мінські угоди" й Україна не матиме контролю над своєю територією", – сказала вона.

 

Чапутова переконана, що кожна країна може обирати, куди рухатись і яким чином розвиватися. "Україна 5 років тому вказала, що вона хоче належати до євроатлантичного простору і визнавати наші спільні цінності. Потрібно, щоб це рішення поважали", – наголосила президентка Словаччини.

 

16.09.2019