Коаліція з "Батьківщиною" та "ОПЗЖ": Парламент розпустив ЦВК.

 

Верховна Рада на своєму засіданні у п'ятницю постановила достроково звільнити всіх 16 членів Центральної виборчої комісії, підтримавши у такий спосіб подання Президента України Володимира Зеленського.

 

 

 

Рішення розпустити теперішній склад ЦВК підтримав 341 народний депутат. Ініціативу президентської партії "Слуга народу" своїми голосами підхопили також фракції "Опозиційна платформа – За життя" та "Батьківщина".

 

Нагадаємо, "ОПЗЖ" і "Батьківщина" були скривджені розподілом посад у складі Центрвиборчкому, здійсненим якраз рік тому за президентури Петра Порошенка. "Давай до свіданья, стара ЦВК", – вигукнув на засіданні у п'ятницю депутат "Опплатформи" Нестор Шуфрич.

 

Володимир Зеленський у своєму поданні покликався на статтю 31 закону про ЦВК, котра дозволяє ініціювати відставку членів комісії за "вмотивованим поданням Президента". Голова держави поскаржився на те, що Центрвиборчком проявив "політичну незаангажованість" та “неоднакову правозастосовну практику”. Хоча саме цей склад ЦВК підтвердив перемогу Зеленського і на президентських, і на парламентських виборах.  

 

Формальним приводом для розпуску ЦВК стала ситуація в 198-му виборчому окрузі на Черкащині. На виборах у окрузі переміг колишній "свободівець" Сергій Рудик, утім, суд за позовом кандидатки від "Слуги народу" Наталії Дяченко заблокував результати, і Рудика не допустили до складення присяги народного депутата.

 

Проти звільнення ЦВК проголосували партії "Європейська солідарність" і "Голос". 

 

"У нас всі Президенти кажуть, що їх не цікавить влада. Приходять – і узурпують владу. У нас всі Президенти кажуть, що будуть змінювати правила, а не людей. Приходять – і міняють людей, а не правила", – заявив у виступі голова фракції "Голос" Сергій Рахманін.

 

Народний депутат "ЄС", колишній спікер Андрій Парубій має думку, що новій владі потрібен контрольований склад ЦВК, аби уможливити звершення домовленостей із Росією та провести вибори на окупованих територіях.

 

"Це підготовка масштабної реалізації так званого плану Штайнмаєра, а насправді – путінського плану легітимізації окупованих територій Донбасу, проведення там виборів за участю проросійських бойовиків. Не випадково це рішення «зелені» проголосували разом з медведчуківською «Опозиційною платформою – За життя»", – заявив Парубій.

 

Загалом, згідно з чинним законодавством, ЦВК складається із 17 членів; одне місце залишалося вакантним. 

 

У вересні 2018 року Верховна Рада внесла зміни до законодавства, збільшивши кількісний склад Центральної виборчої комісії з 15 до 17 членів. Цей крок робився задля того, аби, з одного боку, зберегти кандидатури, визначені Президентом Порошенком та коаліціянтами, а з іншого боку – врахувати пропозиції інших депутатських фракцій.

 

13.09.2019