Лауреатом премії імені Василя Стуса 2019 року став Влад Троїцький.

 

Премією імені Василя Стуса за 2019 рік нагородили театрального режисера, засновника центру сучасного мистецтва “ДАХ”, фестивалю “ГогольFest” та музично-театральних проєктів “ДахаБраха”, “Dakh Daughters”, “Nova Opera” і “ЦеШо” Влада Троїцького.

 

Члени журі оголосили ім’я лауреата під час урочистої церемонії, яка відбулася 28 серпня у Національному музеї Тараса Шевченка, йдеться у повідомленні на сайті PEN-Україна. 

 

 

Заступник декана Києво-Могилянської бізнес-школи Едуард Мальцев, відрекомендовуючи Троїцького, зазначив, що "Влад Троїцький розповідає світу про українців, українську культуру, він розповідає ще й українцям про українців". "Ми дуже добре розумією, що управлінська культура і культура організаційна є похідними від культури нації. Ми дякуємо Владу Троїцькому за його позицію і його внесок в українську культуру”, – сказав пан Мальцев. 

 

“Василь Стус – це людина, яка не боялася бути незручною, – зазначив під час церемонії нагородження Влад Троїцький. – Бути незручним – це не завжди безпечно. Але, можливо, саме на таких долях формується дух нації і країни. Це велика людина. І бути нагородженим цією премією – велика честь для мене”. 

 

Лауреат премії імені Василя Стуса отримав грошову винагороду та оновлену статуетку, макет якої разом із новим оформленням премії розробив київський дизайнер Дмитро Покрасьон.

 

Під час заходу також уперше було показано фрагмент із музично-поетичного проєкту за віршами Василя Стуса режисера і драматурга Клима (Володимира Клименка), який він готує разом із акторами театру "ДАХ".

 

Премію імені Василя Стуса заснувала 1989 року Українська асоціація незалежної творчої інтелігенції на чолі з Євгеном Сверстюком. Її вручають літераторам, митцям, режисерам, музикантам, культурним менеджерам за внесок в українську культуру й стійкість громадянської позиції. 

 

Починаючи з 2016 року, ініціативу продовжили Український ПЕН, Києво-Могилянська бізнес-школа та видавництво “Дух і Літера”.

 

Лауреатами Премії в різні роки ставали Опанас Заливаха, Михайлина Коцюбинська, Василь Овсієнко, Іван Світличний, Мирослав Маринович, Євген Захаров, Володимир В’ятрович, Марія Бурмака, Сашко Положинський, Святослав Вакарчук, Тарас Компаніченко, сестри Тельнюк, Олександра Коваль, Сергій Жадан, Борис Ґудзяк. 

 

Кандидатів на здобуття премії 2019 року висувало журі: Мирослав Маринович – голова журі, публіцист, член-засновник Української Гельсінської групи; Андрій Курков – письменник, президент Українського ПЕН; о. Борис Ґудзяк – єпископ Української греко-католицької церкви, лауреат Премії ім. Стуса 2018 року; Боґуміла Бердиховська – польська публіцистка, керівниця Департаменту стипендій Національного центру культури у Варшаві; Оля Гнатюк – дослідниця, професорка НаУКМА та Варшавського університету, віцепрезидентка Українського ПЕН; Юрко Прохасько – есеїст, перекладач; Олександр Саврук – декан Києво-Могилянської бізнес-школи; Елеонора Соловей – літературознавиця; Дмитро Стус – директор Національного музею Тараса Шевченка; Леонід Фінберг – головний редактор видавництва "Дух і Літера".

 

29.08.2019