Біля монастиря у Збаражі знайшли скарб.

 

Під час земляних робіт на території двору монастиря отців бернардинів у Збаражі виявили скляну посудину з польськими монетами. Про це повідомили на fb-сторінці Національного заповідника «Замки Тернопілля».

 

 

Знахідку виявили 2 серпня на глибині близько метра, вона була наповнена польськими монетами міжвоєнного періоду, 1923–1939 рр. Монети в ньому номіналом від одного гроша до одного злотого, а вага знайденого скарбу – 6 кілограмів.

 

 

 

 

Хто й коли саме міг закопати гроші біля монастиря, наразі невідомо. Під час Другої світової війни Збаразький монастир був притулком для багатьох біженців. 1942 року костел закрили й використовували як склад. А в монастирі розмістили завод і лікарню.
 

На знахідку чекає наукове дослідження. А після цього віднайдений скарб поповнить запасники Національного заповідника «Замки Тернопілля».

 

 

ДЛЯ ДОВІДКИ

 

Костел Святого Антонія з Падуї та монастир бернардинців – храмово-монастирський комплекс, який є однією з найдавніших споруд міста, розташований у центрі Збаража та є пам'яткою архітектури ХVІІ–XVIII століть.

Бернардини з'явилися в Збаражі 1627 р. на запрошення князя Єжи Збаразького, який збудував для них дерев'яний монастир і розпочав будівництво мурованих костелу та кляштору. 1637 року княгиня Вишнівецька підписала акт заснування монастиря. 

1675 року турки спалили костел. А 1720 року на місці старого монастирського комплексу розпочали будівництво нового. 1729-го постав новий дерев'яний монастир. 1731-го почали реконструкцію храму. Але вже 1745 року недобудованій споруді загрожував завал, тож роботи перервали.

Новий храм, значно більший за свого попередника, звели у 1746–1755 рр.  Монастирський комплекс освятив 2 серпня 1755 року Луцький єпископ Антоній Еразм Воловин. У ньому відкрили монастирські школи, які проіснували з невеликими перервами до 1939 року.

З 1768 року при монастирі діяв шпиталь-притулок для бідних і хворих, а з 1777-го – парафіяльна школа та латинська гімназія, яка 1924 р. отримала державний статус.

Під час українсько-польської війни 1918–1920 рр. кляштор дуже постраждав, а вже в післявоєнний час взагалі перетворився на руїну.

У часи Другої світової війни Збаразький монастир став притулком для багатьох біженців. 1946 року більшовики закрили костел і монастир. Римсько-католицьке (переважно польське) населення переселили, з храму зробили склад, у монастирі – лікарню, а з 1970 р. – напівпровідниковий завод.

25 серпня 1990 р. відбулося урочисте посвячення тимчасової каплиці (до 1993 р. – колишній червоний куток заводу «Квантор»), в якій відбувалися Богослужіння. Заново костел освятив 3 серпня 2000 року львівський архиєпископ Мар'ян Яворський.

З 1994 року монастирський комплекс перебуває на балансі Національного заповідника «Замки Тернопілля», там проводять відновлювальні роботи в монастирських приміщеннях, заново перекрили дах храму. 2012 року проведено роботи з реставрації двох веж і верхнього фронтону костелу Святого Антонія і Святого Юрія.

Усі фото: fb-сторінка Національного заповідника "Замки Тернопілля".

 

06.08.2019