Українці проголосували за нових депутатів у Верховну Раду: 225 – за партійними списками і 199 – в округах. Перемогла партія "Слуга народу". Офіційно: маємо найнижчу в історії України виборчу фреквенцію – на дільниці вперше прийшло менше як 50% виборців.
12:01 У Херсоні перекинувся мікроавтобус із членами виборчої комісії, котрі перевозили бюлетені, після зіткнення із автомобілем. Згідно з попередньою версією поліції, винуватцем аварії став водій "легковика", котрий виїжджав із другорядної дороги на головну. На щастя, ніхто не постраждав.
11:39 Голова партії "Слуга народу" Дмитро Разумков вважає неактуальними запитання про коаліцію – партія готується формувати одноосібну більшість.
"Ми вчора про це говорили, що ми, звичайно ж, відкриті до будь-якого діалогу. Але станом на сьогодні ми будемо виходити з остаточних результатів. Співпрацювати в Раді ми зможемо з усіма політичними силами, які будуть збігатися з нами в ідеологічних рамках, в світогляді і в тому базовому баченні розвитку нашої країни. Але зараз говорити про коаліцію поки що, напевно, не доводиться, оскільки все-таки ми бачимо досить непогані наші результати, і ми ще не до кінця бачимо результати наших колег і опонентів по Верховній Раді", – цитує УНІАН.
11:03 Станом на ранок представники партії "Слуга народу", згідно з підрахунками аґенції "Інтерфакс-Україна", можуть розраховувати на перемогу в 115-120 мажоритарних округах. За виборчим списком "СН" проводить 121 депутата. Це, отже, дозволить сформувати Володимиру Зеленському монокоаліцію.
10:35 "Ласкаво просимо в нову реальність. Вибори парламентські відбулися", – голова ЦВК Тетяна Сліпачук на ранковому брифінґу.
З її слів, жодних подій, котрі могли би поставити під сумнів проведення виборчої кампанії, не трапилося. "Комісія буде переходити до підрахунку голосів та отримання протоколів з мокрими печатками від виборчих комісій”, – цитує УНІАН.
09:11 У закордонному виборчому окрузі найбільше голосів набрала "Європейська солідарність" – 29,5% виборців. За партію "Слуга народу" проголосувало 28,1%, за "Голос" – 19,6%. Наступні за рівнем підтримки – Партія Шарія (4,4%), ВО "Свобода" (4,2%), "Опозиційна платформа – За життя" (3,6%), "Сила і честь" (3,0%), ВО "Батьківщина" (2,0%).
08:51 Офіційно: виборча фреквенція становила на цьогорічних виборах 49,84%. Маємо мінімальну для історії України явку, і вперше нижчу за 50%.
08:25 ЦВК опрацювала 35,51% протоколів.
"Слуга народу" – 42,19%
"Опозиційна платформа – За життя" – 12,75%
"Європейська солідарність" – 8,71%
ВО "Батьківщина" – 8,15%
"Голос" – 6,39%
01:47 ЦВК опрацювала 8% протоколів.
"Слуга народу" – 41,30%
"Опозиційна платформа – За життя" – 12,03%
ВО "Батьківщина" – 9,01%
"Європейська солідарність" – 8,66%
"Голос" – 6,18%
00:33 Міський голова Львова Андрій Садовий заявив, що вирішив піти з посади очільника партії "Самопоміч".
"Не можна бути одночасно мером і лідером партії. Це дуже важко. Я побачив це за ці п’ять років. Моя робота – це мер Львова. Думаю, що є такий нормальний демократичний принцип: якщо ти не привів партію до перемоги, то ти повинен подати у відставку. Партія повинна обрати нового керівника", – зазначив Садовий.
"Напевно, ми не врахували певні тренди, напевно, ми були замало популістичними. Ми говорили правду, а правда не завжди подобається", – сказав очільник Львова.
Згідно з даними "Національного екзит-полу", партія "Самопоміч" узяла на виборах 0,6%.
23:39 Президент України Володимир Зеленський запросив партію "Голос" до співпраці з партією "Слуга народу" у новообраній Верховній Раді.
Про це голова держави заявив під час брифінгу у штабі партії "Слуга народу" після оголошення результатів екзит-полів, повідомила аґенція УНІАН.
"Якщо ви пам'ятаєте, наша ініціатива до пана Вакарчука була з самого початку моєї ще президентської кампанії. Тому, будь ласка. Ми не можемо більше наполягати, у нас трішки більший рейтинг, ніж у "Голосу", але ми запрошуємо до розмови пана Вакарчука, із задоволенням", – сказав Зеленський.
Голова партії "Голос" Святослав Вакарчук відмовився вдаватися в прогнози щодо коаліціади, закликавши дочекатися офіційних результатів виборів.
“З першого дня після того, як будуть зрозумілими остаточні результати виборів, маю на увазі офіційні результати від ЦВК, ми готові приступити до розмов з іншими політичними силами, які декларують ті самі принципові питання, які декларуємо ми. Зараз передчасно говорити про будь-які конкретні конфігурації. Потрібно дочекатись остаточних результатів і все предметно обговорити”, – сказав Вакарчук.
Заступник голови партії "Голос" Ярослав Юрчишин зазначив, що за жодних обставин “Голос” не увійде до складу коаліції з проросійськими партіями. “Ми ніколи не увійдемо в коаліцію з проросійськими силами, які представляють не український інтерес, а інтерес країни-окупанта, як би вони не називалися і за яке б життя вони не виступали”, – сказав він.
Коментуючи перспективу союзу зі "старими політиками", Юрчишин сказав: "Для того, щоби старі політики змогли увійти у нову коаліцію, вони мають оновитися не формально, прикрившись кількома новими обличчями, а фактично своєю програмою, показавши, що вони готові не оголошувати похід до європейських стандартів, а втілювати все, щоб і в Україні були європейські стандарти життя", – сказав він.
Водночас, Юрчишин наголосив, що "Голос" готовий увійти до коаліції з новими політичними силами, "якщо за ними не стоять олігархи, не стоїть корумпований інтерес". Крім того, Юрчишин не відкидає, що “Голос” може увійти до коаліції з партіями “Батьківщина” та “Європейська солідарність”, якщо вони матимуть ті ж самі пріоритети у своїй діяльності, що й “Голос”, – справедливість, реформування роботи парламенту, деолігархізація. “Порошенко і Тимошенко, якщо зможуть щиро і чесно говорити про деолігархізацію, ми з ними готові вести переговори”, – додав Юрчишин.
22:30 Лідер "Європейської солідарності" Петро Порошенко сказав: серед парламентських партій йому найближчою буде "Голос".
"Головним партнером ми вважаємо найбільш ідейно близьку партію "Голос", якщо офіційні результати ЦВК підтвердять дані екзит-полів", – сказав Петро Олексійович.
20:19 Згідно з результатами опитування на виборчих дільницях, яке провів консорціум "Національний екзит-пол", виборчий бар'єр на виборах до Верховної Ради подолало п'ять партій: «Слуга народу» – 43,9%; «Опозиційна платформа – За життя» – 11,5%; «Європейська солідарність» – 8,9%; ВО «Батьківщина» – 7,6%; «Голос» – 6,3%.
Разом ці п'ять партій набирають 72,8% голосів виборців, тобто отримують по 21,8% бонусу за рахунок розсіву. Таким чином, за списками від партій проходить така кількість депутатів:
126 — "Слуга народу",
33 — "Опозиційна платформа – За життя",
26 — "Європейська солідарність",
22 — ВО "Батьківщина",
18 — "Голос".
Партії «Сила і честь» для проходження до ВР забракло трохи більше як пів відсотка – 4,4%. Виборчий бар'єр також не дався «Опозиційному блокові» – 3,3%.
До числа лідерів несподівано ввійшла «Партія Шарія» – 3,1%.
Так, авантюрний блогер випередив Радикальну партію Олега Ляшка (2,8%), «Українську стратегію Гройсмана» (2,2%) і ВО «Свобода» – 2,1%.
Повного фіаско зазнали «Громадянська позиція» (0,9%) і «Самопоміч» (0,6%).
19:08 Серед новин, які поширює поліція, не лише повідомлення про серйозні порушення із дільниць, а й курйози: в Інгульському районі Миколаєва чоловік на одній з виборчих дільниць, кидаючи в скриньку свій бюлетень, зняв штани й труси – "порушив громадський порядок з мотивів явної неповаги до суспільства, що супроводжувалося непристойними діями".
17:22 Виборча фреквенція станом на 16:00 становить по Україні 35,37%. Такі дані розмістила Центральна виборча комісія на своєму сайті о 16:45.
Чортків. Голосує сім'я
Найактивніше голосують виборці на Луганщині (43,39%), Чернігівщині (42,5%) і Хмельниччині (41,08%).
Найповільніші вибори – на Закарпатті (21,82%), Чернівеччині (27,13%) та Івано-Франківщині (31,06%).
16:59 У соцмережах поширюють химерну знимку – баняк у ролі сейфа для бюлетенів. Реальне фото мережі "ОПОРА" із Кіровоградщини.
16:11 Правоохоронні органи відкрили 21 кримінальне провадження, пов'язане з порушеннями законодавства в день голосування. Про це повідомив радник міністра внутрішніх справ України Зорян Шкіряк на брифінґу в Києві, оголошуючи проміжні підсумки станом на 15:00, інформує "Інтерфакс-Україна".
12 справ стосуються незаконного використання виборчого бюлетеня, 3 – підкупу виборців, 2 – перешкоджання здійсненню виборчого права, 1 – за фактом теракту.
Також поліціянти склали 24 адміністративних протоколи.
"Загалом з початку виборчої кампанії зареєстровано 8565 повідомлень, пов'язаних з виборчим процесом, за сьогоднішній день – 1225. Всього відкрито 386 кримінальних проваджень", – розповів Шкіряк.
"Загалом ситуація на 15 годину з виборчим процесом спокійна... Ми, безумовно, фіксуємо всі правопорушення", – додає Зорян.
15:22 Лідер партії "Голос" Святослав Вакарчук відмовив журналістам у прогнозах щодо відсоткового результату своєї партії. "Всі конкретні речі ми побачимо за сім-вісім годин", – очікує Святослав.
"Я сподіваюсь, що в нас будуть чесні прозорі вибори і що екзит-поли, паралельний підрахунок голосів і офіційні результати будуть плюс-мінус збігатися", – сказав він, додавши, що партія думає не про відсотки, а про те, "як би мати багато сил, енергії, багато однодумців для того, щоб це все вдалося".
Святослав Вакарчук не квапиться і з коаліційними прогнозами – про це варто говорити тоді, коли "ми насправді побачимо конфігурацію всіх сил у Верховній Раді і, по-друге, коли будуть окреслені пункти коаліційної угоди".
"Коаліція створюється не просто, що хтось комусь подобається, а тому, що є певні пункти коаліційної угоди, які всі учасники готові підписати і за які вони готові нести відповідальність, які вони вважають правильними для змін у країні. І під них, нагадаю, підбирається уряд, а не навпаки, як дехто часто думає", – цитує "Укрінформ".
14:18 Лідер "Європейської солідарності" Петро Порошенко після голосування відповів на запитання про перспективи союзів у майбутньому складі ВР: "Ми будемо підтримувати всіх, хто підтримує рух України в Європейський Союз. І будемо давати рішучу відсіч тим, хто намагатиметься зупинити нас. Всі, хто буде стояти на європейських позиціях, може стати союзником «Європейської солідарності». Всі, хто будуть не тільки «п’ятою колоною» Путіна, яким ми будемо давати відсіч, а хто, прикриваючись синьо-жовтим прапором, будуть сповідувати принципи «п’ятої колони» – точно не з нами".
13:03 Президент України Володимир Зеленський проголосував на виборчій дільниці в Облонському районі Києва. Спілкуючись із журналістами, Зеленський сказав, що бачить майбутнім прем'єр-міністром аполітичного економіста.
"Прем’єр-міністр, я вам чесно скажу, і це може не сподобатись деяким людям, які йдуть сьогодні в парламент… Я вважаю, що ця людина має бути абсолютно професійним економістом. Я б дуже хотів, щоб це була абсолютно незалежна людина, яка ніколи не була ні прем'єр-міністром, ні спікером, ні лідером жодної фракції. Я бачу таку людину... Чесно вам скажу: проводжу вже консультації, розмовляю, хочу мати бачення з деякими людьми", – цитує УНІАН.
12:01 Вісім виборчих дільниць в Україні не розпочали роботу вчасно (станом на 09:00).
Про це на брифінгу повідомив голова Нацполіції Сергій Князєв, інформує УНІАН.
"На 9 годину не розпочали роботу 8 дільниць на території України", – зазначив він.
Зокрема, у Чернігівській області не відкрилося 4 дільниці, 2 з яких не передали або передають документи у зв’язку зі зміною складу комісії. "2 дільниці не відкрилися через суперечку серед членів комісії. Тобто це політичні, а не поліцейські питання", – прокоментував голова НПУ. Також у Донецькій області на одній з дільниць було переобрано голову; комісія також перерахувала бюлетені.
У Миколаївській області не встигли надрукувати бюлетені, а в Житомирській області запізнювався голова комісії. Зі слів першого заступника міністра внутрішній справ Сергія Ярового, 16 дільниць по Україні почали роботу із запізненням.
11:14 Спостерігачі Комітету виборців України зафіксували перші порушення виборчого законодавства – наявність незаконної агітації в день голосування та незаконні дії окремих виборчих комісій.
Згідно з оцінкою КВУ, найбільше матеріалів незаконної агітації поширюється від імені політичних партій ("Слуга народу", "Опозиційна платформа – За життя", "Опозиційний блок"). Крім того, поширюються матеріали ще від імені п’яти політичних сил (Аграрна партія України, ВО "Свобода", "Голос", "ЄС", ВО "Батьківщина") і низки кандидатів у одномандатних округах. Деякі з цих матеріалів поширили безпосередньо перед днем голосування.
Так, у Миколаєві розклеєні агітаційні листівки, виконані в стилістиці політичної партії "Слуга народу", на яких зображено виборчий бюлетень із двома прізвищами кандидатів, одне з яких закреслено. У Вінниці в день голосування розміщено агітаційні матеріали від імені Аграрної партії України, ВО "Батьківщина", партії "Опозиційна платформа – За життя", кандидата Олександра Околіта.
У Миколаєві дільниця №480904 розпочала засідання комісії близько сьомої ранку, хоча відповідно до закону засідання мало розпочатися не раніше 07:15. Після втручання представників КВУ засідання було скасовано, відкрити сейф комісія не встигла. Також, за даними ЦВК, деякі дільниці не було відкрито вчасно. Так, на Вінниччині станом на 08:20 в ОВО №11 одна дільниця (№051533) не розпочала голосування, члени комісії перераховують наявні бюлетені. На Кіровоградщині в ОВО №99 дільниця № 350911 відкрилася із запізненням на 15 хв.
10:01 Поліція заявила про першу спробу підробки виборчої документації. На одній із дільниць Бахмута, Донеччина, члени комісії підписали незаповнені бланки протоколів підсумків виборів до Верховної Ради.
"Задовго до початку голосування на одній з дільничних виборчих комісій Донеччини народне волевиявлення фактично вже завершилося, так і не розпочавшись. У школі міста Бахмут, де розташована 624 ДВК, члени комісії підписали незаповнені бланки протоколів з підсумками результатів голосування. Залишалося у потрібний момент вписати прізвище кандидата-«переможця» чи «правильну» назву партії", – повідомив речник Нацполіції України Ярослав Тракало.
Згідно з його даними, коли на місце прибула слідчо-оперативна група Бахмутського відділення поліції, члени комісії залили підписані протоколи чорнилом, щоби приховати сліди злочину.
За даним фактом розпочато кримінальне провадження за ч.4 статі 158 Кримінального кодексу України – «...фальсифікація виборчих документів.., підсумків голосування». Санкція статті передбачає від 7 до 10 років ув‘язнення.
9:35 Першими почали голосувати українці в Австралії. Дільниця в Канберрі – перша.
"Українські вибори в Австралії – це нагода не лише вплинути на долю країни, а й обговорити її з однодумцями на дільниці. Багато людей традиційно голосують у вишиванках", – прокоментували у нашій амбасаді.
8:54 В Україні о 8:00 21 липня відкрилися виборчі дільниці для голосування на дострокових парламентських виборах. Наразі очікується інформація від Центральної виборчої комісії про своєчасність початку роботи ДВК. Голосування триватиме до 20:00.
На виборчих дільницях громадяни України отримують два бюлетені – блакитно-сірого кольору для голосування за партії та пісочного кольору з переліком кандидатів-мажоритарників.
Для проведення виборів утворено 199 територіальних виборчих округів та один закордонний виборчий округ, а також 29,8 тис. дільничних виборчих комісій. За кордоном працюватиме 102 виборчі дільниці.
Водночас, згідно з рішенням ЦВК, у низці округів Донецької та Луганської областей, а також в анексованому Криму позачергові парламентські вибори не проводяться.
Відтак, 225 депутатів буде обрано за пропорційною системою, а 199 – за мажоритарною системою в одномандатних округах (на непідконтрольних територіях розташовано 26 округів).
На вибори йде 22 партії (згідно з порядковістю і номерами в бюлетені):
1 – "Опозиційний блок",
2 – "Сила і честь",
3 – ВО "Батьківщина",
4 – "Патріот",
5 – "Сила людей",
6 – "Опозиційна платформа – За життя",
7 – "Партія зелених України",
8 – ВО "Факел",
9 – об’єднання "Самопоміч",
10 – "Європейська солідарність",
11 – "Українська стратегія Гройсмана",
12 – "Громадянська позиція",
13 – "Соціальна справедливість",
14 – "Слуга народу",
15 – "Сила права",
16 – "Радикальна партія",
17 – "Партія Шарія",
18 – "Голос",
19 – "Незалежність",
20 – "Аграрна партія",
21 – ВО "Свобода",
22 – "Рух нових сил Михайла Саакашвілі".
За партійними списками балотуються 2746 кандидатів, у мажоритарних округах – 3085 кандидатів.
21.07.2019