Суд відклав слухання у справі Вишинського – "в'язня №1" для Кремля в Україні.

 

Подільський суд Києва переніс судове засідання у справі керівника "РІА Новості – Україна" Кирила Вишинського на 19 липня.

 

 

Як повідомляє аґенція "Укрінформ", суддя ухвалив таке рішення через перебування судді в нарадчій кімнаті в іншій справі.

 

У коментарі журналістам представник державного обвинувачення Євген Комаровський зазначив, що клопотатиме у суді обрання Вишинському запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою без альтернативи вийти під заставу.

 

"Сторона обвинувачення буде клопотати про продовження строку тримання під вартою для обвинуваченого Вишинського, оскільки ризики, які були враховані у попередніх ухвалах, на даний час існують і не зменшилися. Також наявні докази, що Вишинський може переховуватися від органу досудового слідства і суду", – сказав він.

 

Натомість адвокат підозрюваного Андрій Доманський зазначив, що захист клопотатиме обрання Вишинському запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання.

 

На судове засідання у справі Вишинського прибула і російський омбудсмен Татьяна Москалькова. Вона відмовилася відповісти на запитання журналістів про те, чи можливий найближчим часом обмін Вишинського на 24 полонених українських моряків.

 

Генеральний прокурор Юрій Луценко заявив, що формально Кирило Вишинський є громадянином України, тому передача його в Росію неможлива.

 

“Якщо говорити про Вишинського – це дійсно дуже серйозна справа. І з різних оперативних і розвідувальних джерел мені відомо про те, що Вишинський – це людина, яка цікавить господарів Кремля. При цьому треба мати на увазі, що формально Вишинський є громадянином України, а відтак передача його в Росію є неможливою. Принаймні до того часу, поки суд не винесе рішення у його справі, чи він винен, чи не винен”, – сказав Луценко.

 

Він уточнив, що у разі, якщо суд виправдає Вишинського, то останній, “звичайно, буде вільною людиною і може їхати куди завгодно”. “В разі, якщо суд його засудить, то він може це зробити лише після відбуття покарання”, – додав генпрокурор.

 

Луценко наголосив, що кожні два місяці відбувається засідання щодо запобіжного заходу.

 

“У зв'язку з останнім гуманним рішенням Конституційного Суду, особи, які обвинувачуються або підозрюються у злочинах проти держави, також, на думку Конституційного Суду, можуть отримувати запобіжний захід, не пов'язаний з арештом. Це нова концепція, введена КСУ. У зв'язку з цим у нас є багато негативу... Теоретично є можливість того, що суд може пана Вишинського залишити під арештом, може і цілодобовий домашній арешт бути, і може навіть під заставу випустити. Я не знаю, це залежить тільки від суду”, – додав очільник ГПУ.

 

Водночас генпрокурор наголосив, що це не означає, що “наприклад, якщо раптом, теоретично, якась особа буде відпущена під домашній арешт, вона може бути поміняна на наших героїчних захисників у Росії”.

 

“З юридичної точки зору – ні. Як це вирішувати – дозвольте, я залишу це без коментарів. У нас є добра серйозна практика, коли ми обмінювали сотні злочинців на наших військовослужбовців та цивільних осіб, захоплених терористами. Ще раз підкреслюю – тільки тих, кого вже засудили. Як вирішувати подібну проблему, ми знаємо, але при цьому треба, щоб не було односторонніх поступок країні-агресору. Це також дуже важливо”, – зазначив Луценко.

 

Раніше у Генеральній прокуратурі зазначали, що Вишинський важливий для президента РФ Владіміра Путіна, і його можна було б обміняти або на 24 українських моряків, або на українського журналіста Романа Сущенка, або на українського режисера Олега Сенцова.

 

Вишинського підозрюють у вчиненні злочину, передбаченого ч.1 ст.111 Кримінального кодексу України (державна зрада).

 

Кирила затримали у Києві 15 травня 2018 року. Тоді за результатами слідчих дій було отримано докази того, що інформація, розміщена на інтернет-ресурсі "РІА Новості – Україна", містить заклики, спрямовані на шкоду суверенітету, територіальній цілісності та недоторканності України, державній та інформаційній безпеці.

 

Вишинського заарештували без права внесення застави й оголосили підозру в державній зраді. Йому загрожує до 15 років позбавлення волі. Він усі обвинувачення заперечує.

 

Пізніше Вишинський на засіданні суду заявив, що виходить з українського громадянства, і звернувся до президента РФ Володимира Путіна по захист.

 

16.07.2019