Зеленський нагримав на Клімкіна через різку відповідь росіянам.

 

Президент України Володимир Зеленський розкритикував міністра закордонних справ Павла Клімкіна за неузгоджену ноту, скеровану міністерством до Росії у відповідь на відмову Москви звільнити українських моряків. Голова держави вважає, що дії МЗС можуть нашкодити поверненню військовиків до України.

 

Про це Зеленський заявив на екстреному брифінґу в Адміністрації Президента у четвер, повідомила аґенція УНІАН.

 

 

"Я як Президент України дізнаюсь інформацію про наші міжнародні кроки з Інтернету", – обурився Зеленський.

 

"Я зараз кажу про ноту, яку ми отримали від Російської Федерації стосовно повернення наших моряків, та про ноту-відповідь, яку надіслало МЗС", – уточнив Президент.

 

"Я в очі... Я, Президент України, нагадую усім, особливо пану Клімкіну, – я в очі не бачив нашої відповіді на ноту РФ, бо пан Клімкін не вважає необхідним обговорювати такі питання з Президентом України. А це питання безпеки країни, питання життя наших громадян. Це все є пріоритетом кожного президента", – розгнівався Зеленський.

 

Зі слів Президента, спеціалісти і дипломати доповідають йому, що "такі дії можуть поставити під загрозу повернення наших моряків".

 

"Ми не розуміємо, і я особисто не розумію, чому, не порадившись зі мною, міністр робить твердження від України як від держави, коли це є компетенція Президента", – здивувався Зеленський.

 

Голова держави запропонував міністрові закордонних справ тепер написати дипломатичні ноти батькам полонених моряків. При цім Володимир Зеленський з демонстративним скепсисом відгукнувся про інструменти дипломатії. "Я думаю, це буде дуже цікаво для них (для батьків, – Z) – почути, прочитати. Згідно з правом, усіма законами і різними віртуозними речами дипломатії", – сказав Президент.

 

Володимир Зеленський також звернувся до президента Росії Владіміра Путіна з закликом відпустити українських моряків. "У нас у всіх є діти. Поверніть дітей батькам!" – звернувся Зеленський російською мовою. 

 

 

Під час брифінґу Зеленський відповів на два запитання журналістів – щодо повернення російської делеґації у ПАРЄ та про звільнення Віктором Медведчуком чотирьох поневолених.

 

Щодо ПАРЄ, то Зеленський виправдовується: рішення на користь росіян прийняли давно, ще до його президентури. "Повірте мені, кожен, з ким я зустрічався, говорив мені: "Володимире, зрозумійте, така ситуація, ПАРЄ – це майданчик для перемовин". Тобто це рішення було вже давно. Давно. У кожної людини, з ким я обговорював це питання, вони знали цю відповідь на всі 100%", – захищається Зеленський.

 

Що ж до майбутнього звільнення чотирьох українських військовополонених, анонсованого на переговорах Віктора Медведчука з ватажками рухів "ДНР" і "ЛНР", то Зеленський вважає, що Медведчук активізувався в цій справі з огляду на парламентські вибори.

 

"Я не розумію, чому у нас повинні бути посередники. Він знає моє ставлення до цього питання... Чому порушується питання повернення полонених, чому порушується питання припинення війни з його боку тільки під вибори? Запитайте його", – обурився Президент.
 

Напередодні Міністерство закордонних справ України опублікувало коментар, у котрому висловило рішучий протест з приводу невиконання Росією наказу Міжнародного трибуналу ООН з морського права про звільнення 24 військовополонених моряків та трьох суден ВМС України. Граничний термін для звільнення був 25 червня.

 

Як повідомили у МЗС, Росія відмовилася виконувати рішення трибуналу. Натомість Москва запропонувала МЗС України надати ґарантії кримінального переслідування українських моряків згідно з російським законодавством.

 

"25 червня МЗС України отримало ноту міністерства закордонних справ Російської Федерації, у якій міститься цинічна пропозиція щодо надання українською стороною письмових гарантій участі України у продовженні кримінального переслідування українських моряків відповідно до російського законодавства. Вважаємо цю пропозицію Росії неприйнятною та такою, що загострює спір між Україною та Росією стосовно імунітетів військових кораблів", – ішлося в коментарі МЗС.

 

Міністр Павло Клімкін написав на своїй сторінці у Facebook, що Україна вимагає виконати наказ негайно. 

 

"Ну що, отримали російську дипломатичну ноту. Росія таки “відзвітувалася” по виконанню рішення Міжнародного трибуналу ООН з морського права, точніше, про своє небажання це рішення виконувати. Все-таки навіть злісні порушники міжнародного права не наважуються його повністю ігнорувати.

У цій ноті росіяни намагаються змусити нас визнати судове переслідування, яке ведеться проти наших моряків, а опосередковано і окупацію Криму, і навіть вимагають діяти відповідно до кримінально-процесуального законодавства РФ.

Так не буде.

Росія має негайно і безумовно виконати рішення Міжнародного трибуналу – звільнити 24 українських моряків та 3 кораблі.

Наявні міжнародно-правові документи, сторонами яких є Україна і Росія, дають повну можливість росіянам вирішити всі свої внутрішні процедурні аспекти їхнього звільнення", –

ішлося в нотатці Павла Клімкіна

 

Позиція Павла Клімкіна не була особистою: заступниця міністра закордонних справ Олена Зеркаль, котру сам Зеленський раніше номінував на посаду заступниці в Адміністрації Президента, висловилася проти Москви, може, ще різкіше. На погляд пані Зеркаль, для Росії перипетія з моряками – "це гра, в якій людські долі є тільки розмінною валютою". "Мета цієї гри наразі – змусити нас добровільно відмовитись від наказу і фактично визнати право РФ карати наших військових моряків на власний розсуд, позбавивши їх та Україну імунітету”, – зазначила пані Зеркаль.

 

"Наша відповідь проста – якщо Росія хоче врегулювати ситуацію, то має просто і без додаткових умов чи "гарантій" виконати наказ трибуналу", – наголосила заступниця глави МЗС України.

 

27.06.2019