Філарет скликає собор для збереження Київського патріархату.

 

Предстоятель Київської єпархії Православної Церкви Украни у статусі почесного патріарха Церкви Філарет оголосив про рішення скликати помісний православний собор Київського патріархату, незважаючи на те, що статут ПЦУ такого права йому не дає.

 

Про це Філарет сказав у кулуарах форуму "За Українську православну церкву! За Київський патріархат!" – повідомляє BBC News Україна.

 

 

"Ми скликаємо помісний собор, на якому не затвердимо рішення того собору, який був 15 грудня 2018 року. Значить, він для нас не є обов'язковим. Цим ми покажемо, що Київський патріархат був, є і буде. Собор ми скликаємо на 20 червня", – сказав Філарет.

 

Почесний патріарх уточнив, що планує скликати помісний собор саме Української православної церкви Київського патріархату, а не ПЦУ.

 

Також на сьогоднішньому форумі учасники затвердили звернення до Президента Володимира Зеленського з проханням "підтримати Українську православну церкву – Київський патріархат від будь-якого посягання".

 

"Собору помісного Київського патріархату 15 грудня не було, а був збір підписів під постановою помісного собору. Ми ту постанову на помісному соборі відкинемо, і він буде для нас недійсним", – затявся Філарет.

 

Зі слів старого владики, таким собором він зможе "зберегти Київський патріархат". "Він хоч буде і маленьким, але виросте у велику Церкву", – вперся глава Київської єпархії ПЦУ.

 

 

Також почесний патріарх продовжив, як і раніше, звинувачувати предстоятеля ПЦУ митрополита Епіфанія у залежності від Вселенського патріархату.

 

"Епіфаній – слуга Вселенського патріарха. Поставив грека вікарним єпископом, щоб він спостерігав і передавав інформацію Вселенському патріарху, щоб передавав вказівки через нього, що робити", – зазначив Філарет.

 

Він додав, що "так звана ПЦУ служить інтересам греків".

 

Філарет вкотре повторив, що якби знав зміст Томосу, то не прийняв би його.

 

Помісний собор – зібрання церковних архієреїв, священиків та мирян, який може схвалювати стратегічні рішення в Церкві та скасовувати рішення синоду.

 

Скликання такого собору Філаретом суперечить статуту Православної церкви України, адже це може робити тільки предстоятель Церкви, митрополит Київський і всієї України Епіфаній.

 

Мета скликання собору – відновлення діяльності Київського патріархату.

 

Вселенський патріархат однозначно підтримує Епіфанія і не виключає застосування санкцій у разі втілення сценарію відновлення Київського патріархату.

 

Якраз 10–11 червня, коли Філарет зібрав засідання в Києві, митрополит Епіфаній поїхав на день ангела до Вселенського патріарха Варфоломія.

 

Особливого значення собору в ПЦУ не надають, адже після 25 червня київським приходам дозволять переходити з підпорядкування Філарета до митрополита Епіфанія, й у почесного патріарха зникне велика частина впливу в Церкві та його фінансове підґрунтя. Вважається, що Київська єпархія є однією з найбагатших у ПЦУ.

 

У разі, якщо Філарет здійснить свій задум і створить альтернативну ПЦУ структуру, її учасники будуть в очах світового православ'я і Вселенського патріарха розкольниками, вважає співрозмовник BBC.

 

Конфлікт в новій українській Церкві став публічним на початку травня. Колишній предстоятель УПЦ Київського патріархату Філарет тоді заявив, що він досі є патріархом Київським, а сам патріархат нібито досі існує.

 

Формально Філарет є простим єпископом ПЦУ й керівником Київської єпархії, а також членом виконавчого органу Церкви – синоду. Він користується титулом почесного патріарха, але визнають його лише у ПЦУ.

 

На початку травня Філарет озвучив низку звинувачень у бік Епіфанія, зокрема у невиконанні певних домовленостей, досягнутих перед об'єднавчим собором 15 грудня 2018 року, та у залежності від Константинополя (Вселенського патріархату).

 

Наприкінці травня почесний патріарх навіть видав указ, фактично спрямований проти Епіфанія. Він відлучив від служіння ректора Київської православної богословської академії та близького соратника митрополита Епіфанія протоієрея Олександра Трофимлюка.

 

У відповідь Епіфаній підпорядкував київську парафію Трофимлюка собі, а всі укази патріарха на бланках Київського патріархату з 30 січня 2019 року визнав недійсними.

 

Формально київська єпархія, якою керує Філарет, досі не перереєструвала свій статут як частина ПЦУ. 24 травня синод ПЦУ зобов'язав її зробити це у місячний термін.

 

11.06.2019