Парламент Молдови ухвалив декларацію про «захоплену державу».

 

У країні триває протистояння між законодавчим органом і Конституційним судом.

        

                                       Андрей Нестасе

 

У прийнятій парламентом Молдови в суботу, 8 червня, декларації зазначено, що державні й правові установи країни «захоплені і вражені тотальною корупцією». Декларація висловлює вотум недовіри Конституційному суду республіки.

 

«Констатуємо зі стурбованістю, що державні й правові установи країни захоплені. Всі громадяни цієї країни задихаються від корупції, крадіжок та незаконної приватизації суспільних благ, повним контролем олігархату над судовою системою та численними нападами на громадянські права і свободи. Ми, депутати парламенту Республіки Молдова, зобов'язані припинити скочування країни в напрямку диктатури, взятися за розбудову пригніченої держави і відновити демократію в Республіці Молдова, як це закріплено в Конституції», – йдеться в тексті декларації, яку зачитав з трибуни співголова блоку ACUM Андрей Нестасе (Andrei Năstase). Її текст наводить молдовський інформаційний портал NOI.md.

 

Нагадаємо, проросійська Партія соціалістів Молдови президента Ігоря Додона (35 місць в парламенті зі 101) і проєвропейський блок ACUM (26 місць) 8 червня після тримісячних переговорів сформували парламентську більшість і обрали уряд (Демократична партія має 30 місць, "Шор" – 7, ще три – незалежні депутати). Лідерка Партії дії і солідарності Майя Санду (Maia Sandu) була обрана на посаду прем'єр-міністра республіки. 

 

Але Конституційний суд Молдови визнав незаконним укази президента Ігоря Додона про призначення прем'єр-міністра і формування нового складу уряду. На думку суду, 7 червня сплинув термін, відведений Основним законом на формування уряду (90 днів від оголошення остаточних результатів  виборів), і парламент повинен бути розпущений.

 

Наступним кроком мало стати підписання указу про розпуск парламенту президентом країни Додоном і призначення дати нових парламентських виборів. Однак глава держави відмовився підписувати такий указ.

 

Тим часом Європейська Унія закликала політичні сили Молдови до спокою і стриманості. «Демократично обрані представники повинні знайти вихід з ситуації, що склалася, шляхом діалогу», – йдеться в заяві Європейської служби зовнішньополітичної діяльності (EEAS).

 

09.06.2019