УІНП поправив команду Зеленського: пам'ятник Жукову підлягав декомунізації.

 

Український інститут національної пам’яті заявляє, що пам’ятник Ґєорґію Жукову в Харкові підпадає під декомунізацію і мусив бути демонтований згідно зі законом "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки".

 

 

Про це йдеться у заяві УНІП, опублікованій у відповідь на твердження речниці Президента України Юлії Мендель про те, начебто монумент Жукову став унаочненням двозначної лазівки у декомунізаційному законодавстві. 

 

“Немає ніякої колізії. Згадані речницею Президента винятки не можна застосувати до цієї ситуації. Згідно зі законом про декомунізацію (пп. “ґ” п. 4 ч. 1 ст. 1), символікою комуністичного режиму є в тому числі пам’ятники особам, які обіймали керівні посади. Жуков був першим заступником наркома оборони СРСР у 1942-44 роках та міністром оборони СРСР у 1955-57 роках, а отже, займав керівні посади у вищих органах влади СРСР. Тому його пам’ятник є символікою комуністичного тоталітарного режиму. Закон (п. 6 ст. 7) вимагає демонтувати такі об’єкти. А виняток щодо діячів науки і культури, очевидно, до Жукова не має ніякого стосунку”, – зазначив юрист УІНП Сергій Рябенко.

 

У понеділок речниця Адміністрації Президента поширила заяву з твердженням, що ситуація в Харкові навколо пам'ятника маршалу Жукову – "яскравий приклад непродуманості та недосконалості гуманітарної політики, яка проводилася протягом останніх років". Юлія Мендель зазначила, що закон про декомунізацію вимагає перейменувань та знесення пам'ятників радянським діячам, "але водночас робить винятки для випадків, коли такі історичні пам'ятки пов'язані із опором і вигнанням нацистських окупантів з території України".

 

"Український інститут національної пам’яті нагадує, що, згідно зі законом України про декомунізацію, пам’ятник Жукову повинен бути демонтований", – наголосили в УІНП.

 

Також Інститут наголосив, що українське законодавство не передбачає ніяких правових підстав для присвоєння імені Жукова будь-якому топоніму (нагадаємо, бурмистр Харкова Геннадій Кернес хоче повернути проспекту Петра Григоренка стару назву – совєцького маршала). 

 

“Механізму “повернути” назву Жукова немає. Назвати наново – заборонено законом. Ця ініціатива суперечить частині 6 статті 3 Закону України "Про присвоєння юридичним особам та об’єктам права власності імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій”. Винятки цієї частини не стосуються об’єктів топоніміки”, – наголосив Рябенко.

 

04.06.2019