Зеленський вважає претензії Лаврова до монумента Жукову втручанням у внутрішні справи.

 

Президент України Володимир Зеленський вважає втручанням у внутрішні справи суверенної держави заяви міністерства закордонних справ Росії щодо демонтажу пам'ятника Ґєннадію Жукову в Харкові. Зеленський застеріг російську сторону від повторення подібних кроків.

 

Про це поінформувала прес-секретар Президента Юлія Мендель, переказуючи позицію Зеленського щодо монумента.

 

 

Мендель зазначила, що ситуація в Харкові навколо пам'ятника маршалу Жукову – "яскравий приклад непродуманості та недосконалості гуманітарної політики, яка проводилася протягом останніх років". А також – "свідчення нагальної необхідності запровадження процедур народовладдя та нової якості діалогу між владою і суспільством".

 

Спікер Адміністрації Президента нагадала, що Закон України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки" вимагає перейменувань та знесення пам'ятників радянським діячам, "але водночас робить винятки для випадків, коли такі історичні пам'ятки пов'язані із опором і вигнанням нацистських окупантів з території України".

 

"Президент вважає, що розв’язання подібних колізій в рамках закону є справою винятково територіальної громади міста. Що передбачає проведення громадських консультацій і слухань та досягнення оптимального рішення, яке б задовольнило всі зацікавлені сторони. Міський голова, як лідер територіальної громади, має бути арбітром у цьому протистоянні і організувати процес пошуку оптимального рішення, а не ставати на чийсь бік", – підкреслила прес-секретар Президента, додавши, що Президент закликає міську владу Харкова провести широке обговорення ситуації в територіальній громаді.

 

Володимир Зеленський також закликав національну поліцію та прокуратуру надати правову оцінку подіям біля харківського Палацу спорту 2 червня.

 

Нагадаємо, монумент Жукову знесли під час акції протесту під Палацом спорту, де в неділю відбувся з’їзд "партії мерів" Геннадія Кернеса і Геннадія Труханова. Ініціаторами демонтажу виступили представники "Національного корпусу" і "Нацдружин".

 

 

Раніше міський голова Харкова Геннадій Кернес ініціював повернення імені Жукова проспектові Петра Григоренка, перейменованому на честь генерала-дисидента в рамках декомунізації.
Бюст Жукова стояв власне на цьому проспекті.

 

Тепер Кернес запевняє харків'ян, що монумент відновлять. "Цвяхи вони вміють забивати лише у пам'ятники, щоб за ці цвяхи зачепити мотузку. Але в країні немало людей, котрі вміють створювати", – заявив бурмистр Харкова.

 

Між тим, голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович наголосив, що демонтаж монумента має стати уроком для харківської влади.

 

“В Харкові «поклали на лопатки» маршала Жукова. Спроби реваншу та зазіхань на офіційну декомунізацію провокують декомунізацію стихійну. Щоб втримати все в рамках закону, його не можна порушувати і місцевій владі”, – написав В’ятрович у Facebook.

 

03.06.2019