Макрон висловив готовність піти на деякі поступки «жовтим камізелькам».

Водночас президент Франції заявив, що він не зверне з проголошеного ним шляху реформ.

 

 

Увечері в четвер, 25 квітня, президент Франції Емманюель Макрон провів велику прес-конференцію, на якій підбив підсумки загальнонаціональних дебатів, проведених у відповідь на виступи «жовтих камізельок», які тривають вже більше як п'ять місяців, а також окреслив напрямки майбутніх реформ. Про це повідомило міжнародне французьке радіо RFI.

 

Президент прокоментував одну з головних вимог протестувальників – надання громадянам права самим ставати ініціаторами референдумів. Зараз у Франції виносити питання на всенародне голосування може або глава держави, або депутати парламенту за підтримки певного числа громадян (з 2015 року для проведення референдуму необхідна підтримка як мінімум п'ятої частини парламентарів і 10% виборців). «Жовті камізельки» вимагають, аби референдуми проводили за ініціативи самих громадян (за швейцарським зразком). Макрон заявив, що він не проти такої прямої демократії, але вважає за краще, щоб такі референдуми проводили не на загальнонаціональному, а на місцевому рівні.

 

Окрім того, у відповідь на вимоги «жовтих камізельок» Макрон пообіцяв знизити податки для працюючих французів. Для цього він має намір скоротити деякі податкові пільги для підприємств. Пенсіонерам, які отримують менше ніж дві тисячі євро на місяць, Макрон пообіцяв повну індексацію пенсій за рівнем інфляції.

 

Президент також повідомив, що в 2020 році буде розглянуто питання про повернення податку на майно, який уряд практично скасував. Це була одна з причин, чому учасники соціальних протестів звинувачували Макрона в тому, що він є «президентом багатих».

 

Президент оголосив також про намір відмовитися від запланованого закриття шкіл і лікарень в провінціях до кінця свого терміну на посаді глави держави в 2022 році.

 

Говорячи про проблему міґрантів, Макрон виступив за реформу Шенґенської зони і чинних в ній правил, які дозволяли б приймати справжніх біженців, при жорсткому контролі і боротьбі з нелеґальною міґрацією.

 

Підкресливши відсутність альтернатив курсу реформ, Емманюель Макрон визнав, що учасники протестів висувають обґрунтовані вимоги. «У країні повсюдно вкоренилося відчуття несправедливості і зневаги до потреб людей», – констатував він, визнавши, що і сам часом діяв несправедливо, про що зараз шкодує.

26.04.2019