Команда Зеленського: Росія поводиться, як держава-окупант.

 

Команда президента-електа Володимира Зеленського розкритикувала рішення президента Росії Владіміра Путіна про видачу російських паспортів. При цім штаб переможця виборів трактує дії РФ "як держави-агресора" і "держави-окупанта".

 

Про це йдеться у заяві, поширеній "Командою Зеленського" у Facebook. Сам президент-елект іще не висловився з цього приводу.

 

 

"Указом про видачу російських паспортів громадянам України, які перебувають на тимчасово непідконтрольних нашій державі територіях, Російська Федерація визнала свою відповідальність у якості держави-окупанта. Ці дії є ще одним наочним підтвердженням для світової спільноти справжньої ролі Росії, як держави-агресора, яка веде проти України війну", – вважає штаб Зеленського.

 

"На жаль, цей указ не наближає нас до вирішення основної мети – припинення вогню", – зазначає команда переможця виборів.

 

Команда Зеленського запевняє, що "Україна буде робити все від неї залежне, аби захистити, надати належну допомогу та забезпечити права своїх громадян, які вимушені перебувати на окупованих територіях". "Україна також розраховує на підтримку міжнародної спільноти у питанні захисту інтересів, прав та свобод українських громадян на тимчасово окупованих територіях та розраховує на посилення дипломатичного і санкційного тиску на РФ", – йдеться у заяві.

 

Штаб зазначив, що одним із пріоритетів президента Володимира Зеленського буде розв‘язання нагальних життєвих проблем переселенців та розширення можливостей для підтримки зв`язків з громадянами України на окупованих територіях, "комплекс заходів задля припинення війни та деокупації наших територій".

 

У середу президент Росії Владімір Путін підписав указ про спрощене отримання російських паспортів для мешканців тимчасово окупованого Донбасу.

 

У тексті указу наголошено, що таке рішення ухвалено президентом РФ "з метою захисту прав і свобод людини і громадянина", на підставі "загальновизнаних принципів і норм міжнародного права". Путін покликається на статтю 29 федерального закону №62 від 31 травня 2002 року "Про громадянство РФ".

 

Владімір Путін стверджує, що спрощення отримання громадянства мешканцям ОРДЛО є питанням гуманітарного характеру.

 

"Терпіти ситуацію, за якої люди, що проживають на території "Донецької та Луганської республік", взагалі позбавлені будь-яких громадянських прав, – це переходить всякі межі з точки зору прав людини", – сказав Путін.

 

Офіційний Київ скликав засідання Ради безпеки ООН для обговорення вчинку Росії.

 

Президент України Петро Порошенко заявив, що указ Владіміра Путіна про спрощення видачі російських паспортів мешканцям ОРДЛО є проявом агресії і загрозою для зриву мирного переговорного процесу. Голова держави закликав світову спільноту втрутитися, аби не допустити "найгіршого сценарію".

 

"Російська Федерація знову перетнула червоні лінії та відверто і нахабно торпедує мирний процес на Донбасі", – зазначив Президент.

 

На переконання голови держави, "незаконна видача паспортів РФ за так званим південно-осетинським  та придністровським сценаріями – це спроба виправдати та легітимізувати військову присутність Росії на окупованій частині українського Донбасу".

 

"Закликаю міжнародних партнерів не допустити найгіршого сценарію, жорстко засудити деструктивні та злочинні дії російської влади, а також посилити режим міжнародних санкцій", – підсумував Президент.

 

Міністерство закордонних справ України висловило рішучий протест через указ президента Росії. На погляд МЗС, незаконна паспортизація громадян України "є визнанням з боку Кремля самого факту російської окупації територій у Донецькій та Луганській областях України" і "вчергове розвінчує ключову тезу російської пропаганди про «внутрішньоукраїнський конфлікт»".

 

Зовнішньополітичне відомство стурбоване тим, що практика незаконної паспортизації на окупованих Росією територіях зазвичай застосовувалася Кремлем "як правовий та гуманітарний привід для подальшої агресії".

 

На погляд секретаря РНБО Олександра Турчинова, указ про паспортизацію "є нічим іншим, як свідомою ескалацією агресії проти нашої держави та тиском на керівництво України".

 

На його погляд, "Путін створює правові умови для офіційного застосування збройних сил РФ проти України": смерть громадян Росії трактуватиметься росіянами як привід для початку збройної аґресії. "Це пов'язано з тим, що російське законодавство дозволяє використовувати збройні сили для захисту громадян РФ поза межами російської території", – пояснив секретар РНБО.

 

24.04.2019