Європарламент проголосував за поширення Газової директиви ЄУ на «Північний потік-2».

Це рішення ще має затвердити Рада ЄУ.

 

    

 

Європейський парламент у четвер, четвертого квітня, підтримав проект документа, покликаного поширити дію законодавства Євроунії на газогони з третіх країн, включно з «Північним потоком-2». Тепер для остаточного ухвалення змін до Газової директиви ЄУ (частини Третього енергопакету) залишився тільки один крок – затвердження їх Радою Європейської Унії.

 

Поширення Газової директиви на «Північний потік-2» навряд чи означатиме зупинку цього газпромівського мегапроекту. Проте з тексту поправок в законодавство ЄУ зрозуміло, що вони справлять на нього істотний вплив. Про це повідомила телерадіокомпанія Deutsche Welle .

 

Згідно зі затвердженим проектом, правила ЄУ поширяться тільки на секцію «Північного потоку-2» на території і в територіальних водах Німеччини. Адже саме там трубопровід підключається до газотранспортної системи ЄУ. Це викликано тим, що Брюссель не може поширювати європейське право за межами території країн Євроунії.

 

Ці правила повинні забезпечити конкуренцію і захистити права споживачів. Перше передбачає, що транспортуванням газу не може займатися компанія, яка цей газ видобуває і продає. А поки що компанія Nord Stream 2 планує експлуатувати «Північний потік-2» після його запуску. Оскільки ця компанія належить «Газпрому», то виникає суперечність з цією вимогою. Тому для запуску газогону буде необхідно створити незалежного оператора. 

 

Другою вимогою є надання доступу до труби для третіх компаній. Тобто, якщо, наприклад, якась компанія з ЄУ захоче купити газ у Центральній Азії, то вона формально може забронювати потужності «Північного потоку-2» для його прокачування. Тому на практиці «Газпром» не зможе використовувати всі потужності «Північного потоку-2». Частину його потужностей доведеться тримати вільною для інших компаній.

 

Ще одне правило для газогону – прозорість, у тому числі і щодо безпеки поставок, а також тарифів на транспортування, які не порушують конкуренцію. Ці тарифи буде встановлювати не власник газогону, а національний регулятор.

04.04.2019