МЗС України не визнає юрисдикції Ізраїлю над Голанськими висотами.

 

У Міністерстві закордонних справ України наголошують, що офіційний Київ у своїй політиці щодо Голанських висот виконуватиме рішення Ради безпеки Організації Об'єднаних Націй – не визнаватиме юрисдикції Ізраїлю над спірною територією.

 

Про це заявила речниця МЗС України Катерина Зеленко у коментарі аґенції УНІАН.

 

"Україна керується Статутом ООН і виконує рішення Ради безпеки ООН. Питання Голанських висот неодноразово розглядала Рада безпеки ООН, яка ухвалила відповідні рішення, зокрема резолюції №242 від 1967 року, №465 від 1980 року, №497 від 1981 року", – перелічила Зеленко.

 

Зокрема, у резолюції №497 від 1981 року, текст якої розміщений на сайті Радбезу ООН, сказано, що "рішення Ізраїлю встановити свої закони, юрисдикцію та управління на окупованих сирійських Голанських висотах є недійсним і не має міжнародної юридичної сили".

 

Речниця МЗС України зазначила, що Україна "продовжує послідовно виступати за досягнення всеосяжного мирного врегулювання на Близькому Сході та врахування легітимних безпекових інтересів Ізраїлю".

 

Також Зеленко наголосила, що в Україні занепокоєні ескалацією ситуації довкола сектора Газа, що сталося в останню добу внаслідок обстрілу цивільного об’єкта на території Ізраїлю 25 березня.

 

"Спрямовані проти Ізраїлю акти терору з боку руху ХАМАС, насамперед ракетні обстріли ізраїльської території, які несуть смертельну небезпеку життю цивільного населення, вважаємо абсолютно неприйнятними", – підкреслила Зеленко.

 

"Закликаємо як Ізраїль, так і Палестину до максимальної стриманості з метою уникнення масштабного збройного конфлікту", – заявила вона.

 

Зі слів Зеленко, в МЗС України вважають, що у цей складний час найважливішим пріоритетом має стати зниження напруги та гарантування того, що життя мирного населення не буде поставлено під загрозу.

 

25 березня президент США Дональд Трамп підписав указ про визнання суверенітету Держави Ізраїль над Голанськими висотами.

 

Прем'єр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу подякував президенту США за це рішення, назвавши його значущим актом історичної справедливості.

 

Нетаньягу зауважив, що указ Трампа з’явився в той час, коли Голанські висоти мають важливіше значення для безпеки Ізраїлю, ніж раніше, адже Іран намагається створити бази у Сирії для завдання ударів по Ізраїлю.

 

Про свій намір визнати суверенітет ізраїльтян над Голанами Трамп оголосив ще 21 березня. Ініціативу американського президента засудили Росія, Європейська Унія, Ліга арабських держав, Туреччина, Сирія та Іран. У Кремлі висловлювали надію на те, що заява глави Білого дому щодо Голанів залишиться на рівні закликів.

 

Питання стратегічно важливих Голанських висот вже протягом багатьох десятиліть належить до числа найсуперечливіших тем в безперервному конфлікті на Близькому Сході. Ізраїль під час Шестиденної війни 1967 року захопив більшу частину цього регіону і 1981 року анексував його. ООН не визнає анексії Голанських висот і вважає їх сирійською територією, окупованою Ізраїлем.

 

26.03.2019