Столиця Казахстану Астана відтепер Нурсултан.

Першу пропозицію нового президента оперативно узгодили з конституційною радою й одностайно проголосували двома палатами парламенту без референдуму і обговорення.

 

 

Виконувач обов'язків президента Казахстану до виборів 2020 року, колишній голова сенату Касим-Жомарт Токаєв 20 березня склав присягу народу республіки. Потім він заявив: «Необхідно увіковічнити ім'я нашого великого сучасника – першого президента республіки Казахстан Нурсултана Абишевича Назарбаєва наступним чином: наша столиця повинна носити ім'я нашого президента і називатися Нурсултан». Про це повідомив інформаційний портал Tengri News. Також Токаєв заявив, що для увіковічнення імені Назарбаєва цього замало, й виступив з ініціативою перейменувати в його честь усі центральні вулиці міст. 

 

Уряд Казахстану відразу підготував президенту законопроект про проведення відповідного загальнонаціонального референдум про перейменування Астани і внесення поправки в Конституцію. Проте президент ухвалив рішення скерувати цю пропозицію на розгляд парламенту без винесення на референдум. Конституція Казахстану давала таке право президентові Назарбаєву, а тепер Токаєву, за наявності висновку Конституційної ради про відповідність пропозицій «вимогам, встановленим пунктом 2 статті 91: "Встановлені Конституцією незалежність держави, унітарності і територіальна цілісність Республіки, форма її правління, а також основоположні принципи діяльності Республіки, закладені Засновником незалежного Казахстану, Першим Президентом Республіки Казахстан – Елбаси [лідер нації, яким є від 2010 року Назарбаєв], і його статус є незмінними».

 

У ході спільного засідання обох палат парламенту депутати одноголосно проголосували «за» (43 депутати сенату і 102 депутати мажилісу) прийняття законопроекту «Про внесення змін до Конституції РК» про зміну назви столиці в двох читаннях. 

 

Це чергова зміна назви столиці, до 1998 року нею бала Акмола, перед тим, до 1997 року, – Алмата, яка до 1993 року була Алма-Атою.

 

Нинішня (з 1997 року) столиця теж мала кілька назв: Ак-Мола (1824–1832), Акмолінськ (1832–1961), Цілиноград (1961–1992), Акмола (1992–1998), Астана (1998–2019).

 

Сенат також без зволікань заповнив вакансію, яка з’явилася після полишення попередньої посади Касимом-Жомартом Токаєвим. Він сам запропонував на голову сенату старшу доньку Нурсултана Назарбаєва – 55-літню Дарігу Назарбаєву. У таємному голосуванні її кандидатуру було підтримано одностайно. Раніше вона обіймала посаду голови комітету з міжнародних справ, оборони і безпеки сенату.

 

Нагадаємо, що Нурсултан Назарбаєв, який беззмінно очолював Казахстан понад 30 років, 19 березня оголосив про свою відставку. Пост президента до нових виборів, відповідно до законів Казахстану, обійняв спікер Сенату Касим-Жомарт Токаєв.

 

20.03.2019