Демонтували Монумент слави. Відео

Проти ночі на 3 березня у Львові звалили головну тридцятиметрову стелу Монумента слави на вулиці Стрийській — демонтаж архітектурного ансамблю на честь Радянської армії, який розпочався в грудні минулого року, виходить на завершальну пряму.

Сьогоднішній нічний процес зняв із дрона кореспондент Z Ігор МАРТИНІВ.

 

 

Нагадаємо, що "Монумент бойової слави Радянських Збройних Сил" відкрили у травні 1970 року. Виконаний він був з каменю та бронзи, і у 1972 році авторський колектив (Дмитро Крвавич, Еммануїл Мисько, Ярослав Мотика, Олександр Пирожков, Мирон Вендзилович та Аполлон Огранович) отримав за нього державну премію ім. Тараса Шевченка. У 1974 році  — золоту медаль ім. М. Грекова Академії мистецтв СРСР. 

 

Ансамбль складався з тридцятиметрового бетонного пілона, облицьованого гранітною плиткою, бронзової центральної групи (алегоричні фігури радянського воїна та "батьківщини-матері") та масивної залізобетонної, облицьованої лабрадоритом стели з великими рельєфами з кованої міді, які символізували «Народження Червоної армії», «Громадянську війну», «Визволення Західної України» (себто «Вторгнення СРСР до Польщі»), «Рік 1941-й», «Велику Вітчизняну війну (тобто "Німецько-радянську війну")» і «Перемогу». На вертикальному пілоні — горельєфи, які символізували основні роди військ: піхотинець, танкіст, артилерист, льотчик, матрос.

 

 

У травні 2007 року Львівська міськрада в рамках декомунізаційних процесів створила комісію, яка мала розглянути питання про можливий демонтаж меморіалу або видалення окремих його елементів як «імперсько-більшовицьких символів». У 2014 році провели дискусію і вірішили не рухати Монумента. В 2016 році на знесенні почала наполягати фракція Української Галицької партії, оскільки подальше існування Монумента прямо суперечило б законам про декомунізацію.

 

 

Минулого року Монумент визнали аварійним, і 17 грудня розпочався демонтаж. 2 лютого цього року зняли п'ять горельєфів на честь радянських солдатів зі стели пам'ятника й передали їх до музею «Територія терору». Нині — 3 березня — за допомогою лебідки знесли тридцятиметровий пілон. Роботи тривали три ночі поспіль, оскільки вдень це би створювало потенційну небезпеку для пішоходів та автомобілістів. 

 

03.03.2019