Романтичні думки полегшують стрес

 

Лише думки про коханих можуть полегшити фізіологічну реакцію на стрес. Так, експеримент засвідчує: в тих, хто подумки з коханими, в стресових ситуаціях кров'яний тиск зростає менше. Ефект від цього ментального зв'язку настільки сильний, як і присутність партнера.Зображення: Kamisoka/ istock​.


Стрес обтяжує організм у різний спосіб: психічне навантаження призводить до збільшення тиску, пригнічує імунну відповідь, а в довгостроковій перспективі – і до надлишкової ваги. Вже впродовж тривалого часу науковці шукають чинники, що можуть полегшити фізіологічну реакцію на стрес, протидіючи негативним впливам на стан здоров’я.

 

Ефективний засіб науковці розробили на підставі соціальних досліджень, які засвідчили, що контакт із партнером здатен суттєво зменшити стрес. І навіть звичайна присутність коханої особи може послабити стресову реакцію організму. Але чи це спрацює, якщо тільки думати про коханих?

 

Саме це дослідили Кайл Бурасса (Kyle Bourassa) з Університету штату Арізони та його колеги. Для свого дослідження вони залучили 102 колег-студентів, середній вік яких – 19 років, кожен з яких мав щасливі стосунки. Їх піддали стресовій ситуації: учасник повинен був втримувати свої ноги у воді, що мала температуру 3-4 градуси за Цельсієм.

 

Але в цьому випробуванні не всі піддослідні отримали духовно-моральну підтримку: лише в третини з них партнер сидів поряд. Друга група могла лише думати про кохану людину, а решті й це заборонили – піддослідні з цієї контрольної групи впродовж завдання повинні були думати про те, який у них видався день.

 

Які з учасників найменше стресували, опускаючи ноги в холодну воду? Це вчені перевірили, вимірюючи серцебиття та рівень кров’яного тиску до, під час та після експерименту. Результат: ті, біля кого сидів партнер, продемонстрували значно слабшу стресову реакцію, ніж учасники з контрольної групи – передусім це стосувалося кров’яного тиску. Здивувало й те, що такий самий ефект вчені помітили і в групі, учасники якої лише думали про партнера – вони реагували на ситуацію також значно нижчим кров’яним тиском. При цьому дія помислів була настільки ж сильною, як і фізична присутність коханої людини, повідомили вчені.

 

Ці результати допомагають пояснити, чому в дуже романтичних стосунках люди часто здоровіші, ніж одинаки та самотні особи. «Спосіб, у який любовні стосунки покращують здоров’я, – вочевидь, зміна реакції на стрес. Вони допомагають людині легше впоратися зі стресовою ситуацією та провокують слабшу кардіосудинну реакцію, – сказав Бурасса. – При цьому думки про коханих є таким же сильним джерелом підтримки, як і безпосередня присутність партнера», – резюмує вчений.

 

Наступні дослідження повинні тепер продемонструвати, чи виявлений ефект стосується людей інших вікових категорій.

 


Daniela Albat
Romantische Gedanken mildern Stress
scinexx.de, 24.01.2019
Bourassa KJ, Ruiz JM, Sbarra DA.
The impact of physical proximity and attachment working models on cardiovascular reactivity: Comparing mental activation and romantic partner presence.
Psychophysiology, 2019; e13324.

Зреферувала С. К.

26.01.2019