Нова повстанська історія з молочного бідона

Фахівці Національного музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького» вже ретельно оглянули і готуються до реставрації повстанського архіву, який 12 січня знайшли у лісі на Рогатинщині (Івано-Франківська область) двоє місцевих мешканців — Володимир Дзера і Тарас Веркалець.

 

 

Документи свідчать, що по Другій світовій війні українські повстанці шукали співпраці з польським антикомуністичним підпіллям. Серед віднайдених паперів, більша частина з яких дуже добре збереглася, шарж на Головного командира УПА Романа Шухевича. Щоправда,  прізвище автора рисунку наразі невідоме.

 

 

Архів ОУН та УПА був, як це часто практикували повстанці, у молочному бідоні. Відкопали його із землі між селами Воронів та Руда і одразу передали в Рогатинський музей «Опілля». Прийняти знахідку приїхав зі Львова генеральний директор музею «Тюрма на Лонцького» Руслан Забілий.

 

«Деякі документи пошкоджені, деякі взяв грибок, але в цілому архів дуже добре зберігся. Ми витягли їх із бідона — папери вологі, тож їх необхідно висушити. І далі можна реставрувати», — говорить він.

 

 

Документи архіву датуються 1945—1946 роками. Більшість їх із Закерзоння — українських етнічних земель у складі сучасної Польщі, де діяли Закерзонський крайовий провід ОУН та військова округа УПА «Сян». Тут є звіти надрайонних проводів ОУН, тактичних відтинків УПА у складі ВО «Сян», пропагандистські матеріали. Є навіть матеріали пропаганди польського підпілля, яке теж діяло в регіонах, підконтрольних УПА.

 

 

 

Кілька документів засвідчують спроби УПА налагодити співпрацю з окремими підрозділами колишньої польської Армії Крайової в 1945—1946 рр. з метою спільної боротьби проти комуністичного режиму.

 

Окрім того, в бідоні знайшли документи структур групи УПА-Захід, які діяли в Галичині, та місцевого підпілля ОУН. Це кілька звітів командування групи, звіти Служби безпеки ОУН, три накази Головного військового штабу УПА, два звіти тактичних відтинків, які оперували на Івано-Франківщині.  

 

 

Наразі архів, як уже сказано вище, передано на реставрацію у Львів, а після цього документи оцифрують і завантажать для вільного доступу на сайт Електронного архіву українського визвольного руху.

 

 

Усі знимки зроблені працівниками музею «Опілля» (Рогатин)

 

18.01.2019