Росія знімає гарантії на транзит газу ГТС України після 2019 року.

 

Голова НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв закликав Європейську Унію об'єктивно оцінювати потенціал вигоди і реальні загрози, які несе будівництво "Північного потоку-2" і втрата транзитних переваг України, вказуючи на дії "Газпрому", котрі порушують попередні запевнення про збереження транзиту після 2019 року.

 

Про це Коболєв повідомив у коментарі "Інтерфакс-Україна", відповідаючи на письмовий запит аґенції.

 

"Газпром" заявив, що він виводить з експлуатації компресорні цехи на українському напрямку – незважаючи на обіцянки і запевнення, які російський уряд нібито надав нашим європейським партнерам, Росія не має наміру забезпечувати гарантії транзиту газу ГТС України після 2019 року", – зазначив Коболєв.

 

Минулого тижня директор ТОВ "Газпром-трансгаз-Москва" Алєксандр Бабаков повідомив, що компанія дотримується затвердженої головою правління "Газпрому" програми виведення з експлуатації надлишкових потужностей, до першого етапу якої входить сім компресорних цехів. "У минулому році ми вже вивели з експлуатації один з цехів КС "Довжанська", у 2018 році – два цехи на КС "Курська" і "Донська". У наступні два роки плануємо вивести з експлуатації ще чотири цехи", – сказав Бабаков.

 

Андрій же Коболєв певен, що у планах "Газпрому" – перекинути транзит на "Північний потік", що завдасть непоправної шкоди енергетичній безпеці Європи. На його думку, після добудови "Північного потоку-2" ніхто вже не зможе змусити Росію відмовитися від фактичного демонтажу об'єктів ГТС на українському напрямку.

 

"Концентрація значної частини експортних маршрутів на півночі, відмова від транзиту газу через надійну і гнучку ГТС України призведе до суттєвого підвищення техногенних ризиків", – вважає голова "Нафтогазу".

 

З його слів, чергова аварія всередині Росії становитиме набагато більшу загрозу для постачання газу до Європи, адже "перекинути" транзитні обсяги на український напрямок вже не вдасться.

 

Коболєв нагадав, що на магістральних газопроводах "Газпрому" цього року сталося вісім крупних аварій, натомість на українських – жодної.

 

"Висока аварійність в мережах росіян вказує на те, що компанія вже не підтримує своєї ГТС у надійному стані. Невідомо, причиною є дефіцит бюджету, концентрація уваги на політичних проектах, недбалість або інші причини", – зазначив він.

 

Голова НАК наголосив, що вік інфраструктури не є визначальним, оскільки українська ГТС побудована приблизно тоді ж, коли й російська, і транспортує майже половину російського газу до Європи. Водночас він зазначив, що компанія постійно вкладає кошти і якісно піклується про українську ГТС, тому вона забезпечує надійний транзит до Європи в надзвичайно гнучкому режимі.

 

"Статистика аварійності на газопроводах росіян та їхні дії зі скорочення газової інфраструктури на українському напрямку красномовні", – заявив Коболєв.

 

"Єврокомісія каже, що для ЄС продовжувати отримувати газ з українського напрямку є стратегічно важливим. Україна готова продовжувати вкладати необхідні кошти на підтримку ГТС і навіть залучає західних партнерів до управління системою, щоб забезпечити сучасну якість і прозорість роботи мережі. Але як ЄС планує гарантувати, що з такою ж сумлінністю підтримуватиме в робочому стані відповідні газопроводи на російській території?" – питає голова "Нафтогазу".

 

На його думку, єдиний шлях, яким ЄС може зберегти надійний український маршрут і змусити Росію підтримувати свої трубопроводи на українському напрямку в працездатному стані, – відмовитися від будівництва "Північного потоку-2".

 

У неаудованому звіті НАК "Нафтогаз України", опублікованому в п'ятницю, йдеться про те, що обсяги транзиту газу українською ГТС за результатами 9 місяців 2018 року знизилися на 7% і становили 65,4 млрд куб. м. "Одним з головних чинників зниження обсягів транзиту українською ГТС є збільшення обсягів транзиту російського газу до Європи трубопроводом Nord Stream – OPAL", – наголошено в документі.

 

"Нафтогаз" зазначив, що у зв'язку зі зниженням обсягів транзиту фінансовий результат транзиту газу за 9 місяців 2018 року зменшився у порівнянні з аналогічним періодом 2017 року з 11,6 млрд грн до 9,1 млрд грн, натомість інші фактори мали незначний вплив на результат сегмента.

 

31.12.2018