Новим послом Польщі в Україні стане Бартош Ціхоцький.

 

Яна Пєкла на посаді посла Польщі в Україні замінить нинішній заступник міністра закордонних справ РП.

 

 

Про це Польща ще в листопаді офіційно повідомила Україну.

 

Бартош Ціхоцький відповідає (вже можна сказати – відповідав) в польському МЗС за відносини з Росією, Україною та іншими країнами колишнього СРСР, а також за євроунійну і безпекову політику. В березні, в розпал польсько-ізраїльського конфлікту про поправки до закону про Інститут національної пам'яті і впровадження кримінальної відповідальності за приписування полякам співвідповідальності за Голокост, він очолив – доволі успішно – польську сторону переговорів, яка мала розв'язати цей конфлікт.

 

 

 

Дотеперішній представник Польщі в Україні Ян Пєкло був відкликаний (він ще перебуватиме послом до 31 січня) з ініціативи міністра МЗС Яцека Чапутовіча. Як запевнив у TVN 24 президентський міністр Кшиштоф Щерський, зміна "не має нічого спільного з оцінкою польсько-українських відносин", а є реалізацією планів "підвищити ранг представництва Польщі в Києві".

 

Яна Пєкла, якого на цю посаду замість номінованого в останні дні уряду "Громадянської платформи" Марціна Войцеховського, що навіть не встиг взятися до виконання обов'язків посла, поставила партія PiS як тільки обійняла владу після парламентських виборів, гостро критикувала польська правиця, зокрема кресов'яки, за приписувані йому проукраїнські симпатії. Закидували йому, що замість "волинська різня" говорив "епізод братовбивчої боротьби" – не зважаючи на те, що він наполягав на тому, що "етнічні чистки почали українські націоналісти, вбивши близько ста тисяч поляків". Польські націоналісти навіть називала його призначення "приниженням жертв бандерівських злочинів".

 

Час його представництва збігся з періодом різкої ескалації напруження між Варшавою та Києвом, Україна перестала сприймати Польщу як адвоката своїх інтересів на Заході.

 

"Чи Ціхоцький змінить цю ситуацію?" — ставить пряме питання Gazeta Wyborcza своєму джерелу з дипломатичних кіл: "Я знаю його як фахівця, з яким можна було розмовляти на різні теми. Певний час він все більше дрейфував вправо, але про Україну ніколи не говорив риторикою політиків PiS".

 

Бартош Ян Ціхоцький (народився 12 серпня 1976 року) за освітою історик (Варшавський університет). В міністерство закордонних справ прийшов в 2017 році, до цього працював аналітиком в Центрі східних досліджень і Польському інституті міжнародних справ. Був радником начальника розвідувального управління. Як дипломат працював у посольстві в Москві (2015—2016 рр), зокрема яко прес-аташе. В часи президентства Броніслава Коморовського працював в Бюро національної безпеки.

 

Згаданий співрозмовник Gazety Wyborczej стверджує, що на посаді заступника міністра у нього були зв'язані руки. Російсько-польські відносини заморожені, польсько-українські – в кризовому стані, може, саме тому він захотів вирватися з варшавської централі МЗС. Останнім часом в свої виступах і коментарях в соцмережах він старався бути святішим від Папи Римського, ніби спеціально хотів продемонструвати свою лояльність і завоювати прихильність PiS.

 

Виходячи з номінування, йому це вдалося, і, можливо, тональність його риторики щодо України зм'якне.

 

 

21.12.2018