Українська православна Церква Київського патріархату визначилася з власною кандидатурою на престол предстоятеля української помісної православної Церкви, котру оголосить на Об'єднавчому Соборі 15 грудня в Києві.
Про це заявив речник УПЦ Київського патріархату архієпископ Євстратій (Зоря) після закінчення архієрейського собору, передає кореспондент ВВС News Україна.
УПЦ КП представить свого кандидата на главенство у помісній Церкві на соборі. "У нас є єдина пропозиція щодо кандидатури, яку запропонують собору", – запевнив речник УПЦ КП.
Він відмовився назвати цю людину, зазначивши, що її почуть учасники собору 15 грудня.
Зі слів архієпископа Зорі, голосування на Соборі буде таємним. Нагадаємо, раніше УПЦ КП виступала за відкрите здійснення волевиявлення, водночас, Вселенський патріархат стояв на таємному голосуванні.
Також Київський патріархат сприйняв і спосіб делеґування, пропонований Константинополем для Собору: зі слів Зорі, ієрархи УПЦ КП прийдуть на об'єднавчий собор 15 грудня, взявши по одному клірику та монахові або мирянинові.
Процедура номінування кандидатів виглядатиме у такий спосіб, що учасники Собору спершу визначать трьох головних претендентів. А потім лишень архієреї таємним голосуванням оберуть предстоятеля із трійки.
Кореспондент Credo.Press підтвердив, що питання про висунення кандидатури на предстоятеля було центральним пунктом порядку денного архієрейського собору.
Основним кандидатом має стати патріарший намісник УПЦ КП митрополит Переяславський і Білоцерківський Епіфаній, однак у разі виникнення труднощів із затвердженням цієї кандидатури може бути висунутий сам патріарх Філарет.
Згідно з попередньою інформацією видання, не всі рішення Собору були прийняті одноголосно (а голосування на архієрейському соборі було відкритим, натомість на об'єдначому буде — попри спробу ієрархів УПЦ КП змінити це — таємним). Пізніше джерела "Української правди" повідомили, що за митрополит Епіфаній отримав підтримку ¾ голосів учасників, а митрополит Луцький Михаїл — ¼.
Митрополит Епіфаній
Євстратій Зоря також розповів, що комісія представників православних церков України, яка веде підготовку до Об'єднавчого Собору, розглянула проект статуту майбутньої помісної Церкви. "Ми пройшли по проекту статуту, який був запропонований від синоду Вселенського патріархату. Дискутували, певні речі збережені, певні речі змінені, дещо відкинуте", – сказав речник УПЦ КП.
Зоря повідомив, що Томос про автокефалію майбутньому голові помісної Церкви вручить Вселенський патріарх у Константинополі 6 січня 2019 року.
"Томос Вселенського патріарха, за тією інформацією, яку ми отримали, має бути вручений предстоятелю православної Церкви України 6 січня", – сказав архієпископ.
6 січня у Константинополі "має бути звершена Божественна літургія, співслужіння Вселенського патріарха та предстоятеля, і після цього йому буде вручено Томос", – поінформував Зоря.
У соборі візьмуть участь (разом з кліриками та мирянами) понад сорок архієреїв УПЦ Київського патріархату, 14 єпископів Української автокефальної церкви і частина єпископів УПЦ Московського патріархату (від 3 до кількох десятків). Зрештою, Катерини Щоткіна не відкидає можливості, що прибулі єпископи можуть мати доручення голосувати від інших єпископів, що не відважуються "засвітитися" — як можливість, що миряни і священики УПЦ МП прибудуть без єпископів і змусять вирішувати Собор прецендент з їхнім голосуванням.
Собор має утворити нову Церкву, затвердити її статут та обрати предстоятеля.
Наразі вже відомо, що майбутня незалежна помісна Церква не матиме патріаршого устрою, а очолюватиме її митрополит.
13.12.2018