В Івано-Франківську нарешті призначили склад міського виконавчого комітету, і став він наполовину «свободівським». Міський голова, натомість, у нелегкому і тривалому протистоянні обстояв першого заступника, Фітеля, і ще має трьох своїх членів виконкому, включно з лікарем-інфекціоністом на посаді заступника з економічних питань. Отже, рахунок між мером і «Свободою» у Франківську зрівнявся. 1:1…
Нагадаємо, що старий склад виконавчого комітету депутатський корпус (а фактично «свободівська» у ньому більшість) розігнали ще 29 грудня минулого року. І протягом п'яти місяців усі спроби призначити новий виконком були неуспішними. Давалося взнаки явне протистояння між міським головою Франківська Віктором Анушкевичусом і депутатами міської ради від ВО «Свобода». «Свободівці» вважали, що їх інтереси у виконавчому комітеті представлені слабко, тобто непропорційно до їхньої кількості. Не хотів відверто відступати і міський голова, який начебто ще раніше заручився підтримкою поважних київських босів від «Свободи».
І ось нарешті вдалося Анушкевичусу порозумітися й зі «Свободою» місцевого масштабу: проголосований вчора (6 червня) виконком хоч і зменшився кількісно з 18 до 16 членів, та все ж не вийшов з-під його контролю.
Половина попереднього складу виконкому опинилася і в новопризначеному, і тепер він виглядає так:
Віктор Анушкевичус, міський голова;
Микола Вітенко, секретар міської ради;
Зіновій Фітель, перший заступник міського голови. Прийшов з попереднього складу МВК. Його кандидатура була найпроблемнішою. Фітель — стовідсоткова людина міського голови, і Анушкевичус, кажуть, обстоювати його їздив аж до центрального керівництва «Свободи» у Київ. Місцеві «свободівці» вперто не хотіли йти назустріч мерові;
Михайло Верес, заступник з гуманітарних питань. Залишився з попереднього складу;
Руслан Панасюк, заступник з економічних питань і лікар-інфекціоніст за професією. Чи допоможе його досвід у медицині вивести усіляку заразу з економіки міста й налагодити здорове її функціонування — побачимо… Можливо, впоратися з поставленими завданнями Панасюкові допоможе близький товариш і теж член виконкому Андрій Лис;
Руслан Гайда, заступник з питань ЖКГ. Саме його депутати-«свободівці» хотіли «просунути» на посаду першого заступника. Але оскільки Анушкевичус виявив непохитність у цьому питанні й залишив коло себе Фітеля, то директора ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» запропонували на посаду заступника з ЖКГ. Подейкують, що на його місце в ДМП піде Микола Саєвич, який обіймав посаду заступника ЖКГ у минулому складі МВК. Тобто ці господарники просто поміняються посадами. Чия людина Гайда? «Свободівці» кажуть, що це квота мера, але зважаючи на те, що його хотіли зробити першим заступником, виглядає так, що зв'язок зі «Свободою» у Гайди теж добре налагоджений;
Андрій Лис, керуючий справами МВК. Залишився з попереднього складу;
(На громадських засадах працюватимуть у МВК представники політичних сил, що мають більшість і в міській раді. Найбільше місць за квотою дісталось «Свободі».)
Олександр Кулик, «Фронт змін» (залишився з попереднього складу);
Руслан Руско, «Свобода» (залишився з попереднього складу);
Дмитро Демків, «Наша Україна» (залишився з попереднього складу). Це людина Володимира Балагури, який є депутатом міськради від «Нашої України», але попри те має добрі стосунки зі «Свободою»;
Іван Креховецький, «Свобода» (новий член);
Ярослав Зуб’як, «Батьківщина» (новий член);
Олег Загурський, «Свобода» (новий член);
Любомир Богославець, «УДАР» (новий член);
Вадим Войтик, «Свобода» (новий член);
Сергій Федорців, «Свобода», (новий член).
Разом із секретарем міськради практично половина складу виконкому «свободівська». Однак ВО «Свобода» цього факту коментувати не поспішає. Ані секретар міської ради Микола Вітенко, ані голова фракції «Свобода» Роман Онуфріїв на розмову із «Z» не пішли. Представники інших репрезентованих у міській раді сил своєї позиції не приховували.
Голова фракції УДАР (отримала одного представника у МВК) Юрій Соловей оцінює розподіл як справедливий: «З самого початку, як був розпущений виконком, я наполягав на тому, щоб новий склад був сформований якомога скоріше. Бо люди були у підвішеному стані і, в такій ситуації ніхто особливого бажання працювати не мав. Розпуск минулого виконкому стався через перманентний конфлікт між міським головою та більшістю у міській раді. Треба було сідати за стіл і вести переговори щодо нового складу МВК. Позиція нашої фракція була така, щоб заступники мера висувались за квотою Анушкевичуса, а члени міськвиконкому, що працюють на громадських засадах, — за квотами політичних сил, що є у міській раді, пропорційно до їх представництва. Новий склад виконкому сформований саме за таким принципом, його погоджено між фракціями та прийнято більшістю голосів».
Іншої думки дотримується голова фракції Партії реґіонів у міській раді Ігор Дутка: «Наших представників не було у жодному складі виконкому. Немає їх й у новому складі МВК. "Свобода" має у сесійній залі більшість — 31 голос. Тому вони як хочуть, так і формують виконком. Думки про те, щоби було гідне представництво всі політичних сил у МВК (хоча би по одній особі), лунають завжди, але на ділі не підтверджуються. При формуванні цього складу виконкому до нашої позиції не прислухались, ніяких погоджень з нами не проводили. Тому наша фракція за цей виконком не голосувала. Ми не можемо брати на себе відповідальність за роботу тих людей, яких не знаємо».
Якщо не брати до уваги обділених, новий вистражданий склад виконкому задовольнив і мера, і депутатів. Політичне ігрище завершилось. Рахунок 1:1. Але чи задовольнить міських політиків те, що перемогла дружба, чи будуть нові бої до визначення сильнішого — «Z» поцікавився в політолога Володимира Джигіти.
«Новий виконком — це справді компромісне рішення. Мер і депутати змогли дійти згоди, піти на уступки один одному. Основне, чого хотів мер, він отримав — Фітель залишився на посаді. Для нього це було найголовнішим. Але оскільки обом сторонам довелось все-таки багато в чому поступатись, то, думаю, це ще не кінець гри. Літо буде тихим, а з осені сторони конфлікту активізуються і будуть намагатись відвоювати те, що уступили», — міркує він.
Справді, враховуючи те, що абсолютної більшості «Свобода» у новому складі виконкому не отримала, й високо оцінюючи рівень амбітності цієї політичної сили, можна впевнено прогнозувати нові протистояння.
07.06.2013