В Техасі виявили великі поклади нафти та газу

У США геологи виявили величезні поклади нафти і природного газу. Нафтове поле розташоване на кордоні американських штатів Техас і Нью-Мексико та містить приблизно 6,5 мільярда тонн нафти і майже 8 мільярдів кубометрів газу – це більш ніж у 10 разів перевищує річний обсяг видобутку в США. Ресурси доступні завдяки сучасній техніці гідравлічного розриву пластів (фрекінгу) та бурінню, повідомили в американській Геологічній службі.Розташування нововиявлених родовищ газу. Зображення: Геологічна служба США (USGS).

 

Упродовж останніх років завдяки так званій нетрадиційній підйомно-транспортній техніці стали доступними чимало нафтових та газових родовищ, які раніше або були недосяжними, або їхня розробка не могла окупитися. Передусім суперечливий фрекінг спричинив справжній бум видобутку нафти й природного газу в США. Так, у породу під великим тиском втискають фрекінгову суміш з води, піску та різних хімічних додатків. Як наслідок, виникають тріщини, через які протікає нафта та газ, тож їх можна добувати.

 

Нещодавно науковці з Геологічної служби США виявили на півдні країни нові, дотепер невідомі поклади нафти й газу. Вони розташовані в так званому Пермському басейні – низовині з осадкових порід, яким до 250 мільйонів років. З часом тут виникло особливо багато нафтових родовищ. Водночас більшість із дотепер відомих та використовуваних покладів розташовані в пласких шарах породи цього регіону на межі Техасу та Нью-Мексико.

 

«У 80-х роках ХХ століття Пермський басейн та подібні низовини вважали непридатними для видобутку великої кількості ресурсів, – пояснив директор Геологічної служби Джеймс Рейлі (James Reilly). – Сьогодні, завдяки технологічному поступу, Пермський басейн має неймовірний потенціал». Горизонтальним бурінням і фрекінгом тут можна отримати збагачені нафтою та газом сланцеві й вуглецеві породи.

 

Геологи повідомили: поклади сланцю у родовищі Wolfcamp та у вище розташованій формації Bone-Spring виявилися особливо багатими на ресурси. У них, згідно з новими підрахунками, розміщено принаймні 46,3 мільярда барелів нафти та 7,9 мільярда кубічних метрів природного газу.

 

«Це найбільші родовища нафти та газу, які ми коли-небудь виявляли», – сказа Рейлі. Американський міністр внутрішніх справ Раян Зінке (Ryan Zinke) висловився про знахідку так: «Цьогоріч Різдво прийшло до нас швидше».

 

Хоча нові родовища належать до нетрадиційних, експерти запевняють: видобуток окупиться. «Результати дослідження, які ми публікуємо, демонструють, наскільки цінною є вдосконалена технологія на кшталт фрекінгу та прицільного буріння для ще не розроблених, проте технічно доступних ресурсів», – сказав Волтер Ґвідроз (Walter Guidroz) з Геологічної служби.

 

Але наскільки ефективними та прибутковими є нові методи видобутку, настільки ж небезпечні вони для навколишнього середовища. Поблизу територій здійснення фрекінгу дослідження вже виявили підвищений вміст шкідливих речовин у повітрі, землі, ґрунтових водах. Крім того, існують свідчення, що хімікати, які виділяються при цьому, шкодять ненародженим, людській здатності народжувати, а також гормональному фону.

 

Важливо й те, що збільшення нафтового й газового видобутку і використання палива посилить викиди парникових газів – тобто матиме вплив на кліматичні зміни. Якщо вдасться пригальмувати потепління, людство не зможе розробляти виявлені родовища. Натомість більшість нафти, природного газу та вугілля муситиме залишитися під землею, з’ясували вчені ще кілька років тому.Фрекінгова установка в США. Завдяки таким технологіям нововиявлені родовища можна розробляти особливо ефективно. Зображення: grandriver/ iStock.

 


Nadja Podbregar
USA: Gewaltige Öl- und Gasvorkommen entdeckt
US Geological Survey, 7.12.2018
Зреферувала С. К.

 

11.12.2018