Громадський бюджет: чого хочуть тернополяни?

У Тернополі триває голосування за проекти «Громадського бюджету». Вже третій рік поспіль тернополяни мають шанс втілити в життя свої задуми за кошти з міської казни. Кількість проектів щоразу зростає – цьогоріч їх аж 100 на суму 70 849 500 гривень. Зокрема, 56 малих та 44 великих. Серед авторів переважають чоловіки – 62%. Найактивніші люди належать до вікової категорії 26–35 років – за ними половина проектів.

 

 

11 мільйонів на проекти містян

 

Якщо у перший рік впровадження «Громадського бюджету» тернополяни мріяли встановити на озері 33-метрового червоного кита, то зараз бажання людей доволі приземлені – ремонт зупинки, пішохідних доріжок, громадський туалет, облаштування дитячих і спортивних майданчиків, ремонт дощових колекторів. Звичайно, є і оригінальні ідеї, та все ж з кожним роком проекти все більше нагадують розв’язання комунальних проблем міста. Чи то фантазії містянам не вистачає, чи то будні стають усе суворішими…

 

"На цьогорічний «Громадський бюджет» виділили близько 11 мільйонів гривень, – розповідає член номінаційного комітету Мар’яна Зварич. – За ці кошти ми зможемо реалізувати у 2019 році шість великих проектів і 10–11 малих. Вартість великих проектів від 300 тисяч до 1 мільйона 450 тисяч, а малі проекти – до 300 тисяч гривень. Суму коштів на великі проекти цьогоріч ми збільшили на 450 тисяч гривень, адже минулого року змушені були відхиляти, до прикладу, проект облаштування спортивного майданчика, адже його кошторис був більший мільйона гривень".

 

Зі слів організаторів, Тернопіль – серед лідерів із виділення коштів на проекти "Громадського бюджету". Для прикладу, в Луцьку максимальна вартість великих проектів – 250 тисяч гривень, в Хмельницькому – 150 тисяч гривень, а в Івано-Франківську всі проекти – до 200 тисяч гривень. Лише у Рівному теж фінансують великі проекти до півтора мільйона гривень. Звичайно, лідирує Львів, але там на "Громадський бюджет" виділяють значно більші кошти.

 

Своя сорочка ближче до тіла

 

Із сотні поданих проектів найбільше (28%) стосуються спорту, на другому місці комунальна сфера – 19%, на третьому культура – 18%, освіта – 10%.

 

 

"Якість проектів поступово зростає, – додає Мар’яна Зварич. – Звичайно, є багато локальних проектів – люди хочуть, щоби біля їхнього будинку був гарний дитячий чи спортивний майданчик. Але часто суттєво занижують вартість проектів. До прикладу, подали малий проект – ремонт пішохідної доріжки. 300 тисяч гривень для його реалізації – це замало. Проектно-кошторисна документація, проведення експертизи і самі роботи не вкладуться в цю суму. Люди не прораховують усі витрати. Аби не втрачати гарну ідею, спілкуємося з автором, пояснюємо, радимо, як краще зробити".

 

Мабуть, громадський бюджет чудово відображає запити активних тернополян. Варто зазначити, тут жителі нашого міста не вельми оригінальні: якщо майданчиків не встановлюють за кошти міського бюджету, то нехай зроблять за кошти громадського.

 

"Комунальна і спортивна тематика лідирує серед проектів, – додає Мар’яна Зварич. – Вуличні тренажери, дитячі майданчики, універсальні спортивні майданчики зі штучним покриттям. На другому місці медична тематика – придбання різного обладнання для перинатального центру, створення кабінету ерготерапії та інші".

 

Однак є і цікаві й оригінальні пропозиції. До прикладу, проект "Місто мрій" – облаштування дитячого інклюзивного майданчика в парку, який буде загальнодоступним та відкритим для всіх жителів міста. Також є ідея облаштувати майданчики для вигулу, навчання і тренування собак у парках "Національного відродження" і "Топільче". Вони будуть огорожені і матимуть спеціальні конструкції для тренування собак.

 

 

Ще є ідея створити "університет третього віку" – майданчик для спілкування й саморозвитку літніх людей, щоби залучати їх до культурного, мистецького, духовного життя міста, надати можливості здобувати нові навички. Тернополянин Віталій Письменний пропонує стврити тифлокоментар до трьох українських фільмів та показати їх у кінотеатрах Тернополя. Для розвитку туризму молодь хоче встановити на будівлях QR-таблички із 3D-проекцією анімованого віртуального персонажа, який ознайомлюватиме з локаціями міста на семи мовах.

 

Чиновницький чи громадський?

 

Кожен проект розглядає номінаційний комітет щодо дотримання вимог.

 

"Зокрема, йдеться про завершеність проекту і можливість його реалізації протягом року, загальнодоступність, загальноміський некомерційний характер, можливість реалізації на землях комунальної власності або у комунальному приміщенні, – зазначає Мар’яна Зварич. – Також до кожного проекту прикріпляються висновки профільного управління міської ради відповідно до його тематики".

 

Зі 100 поданих проектів відхилили 44. Багато авторів у соцмережах переконані – так у громадському бюджеті меншає власне громадських ініціатив.

 

 

"Проект «Вуличний простір для громадських активностей» відхилений, як і низка інших дуже цікавих проектів, – пише у "Фейсбуці" тернополянин Святослав Абрам'юк. – Зокрема відхилено проекти: «Інтерактивна туристична карта і мобільний додаток», «Мобільний скейтпарк», «Розвиток сноубордингу та лижного фрістайлу в Тернополі», «Ретро-паті тролейбус», «Велошкола», «Фестиваль Ї». Шкода, бо через такі дії із кожним роком в «Громадському бюджеті міста Тернополя» все менше і менше присутні цікаві проекти та дійсно громадські ініціативи. Особливо їх мало доходить до голосування, а що вже казати про реалізацію. Проект «Громадський бюджет» для міста Тернополя став не громадським, а таким собі номінаційно-комітетським (службовці та депутати вирішують долю проектів на першому етапі і можуть їх відхилити). Їхні дії чи бездіяльність просто заважають розвитку громадських ініціатив у місті й тим самим блокують розвиток Тернополя в цілому".

 

Серед відхилених проектів – прохання про підтримку різноманітних фестивалів, парковка для туристичних автобусів, облаштування кімнати тортур у підземеллях, оновлення Старого парку і ремонт дощових колекторів, "Клуб тернополян", ремонт системи опалення в одному з гуртожитків, реконструкція пам’ятника радянським льотчикам-визволителям Тернополя в пам’ятник війни повстанців проти імперії, облаштування біблійного ботанічного саду та інші.

 

Із висунених на голосування проектів – 21 спортивний, 16 комунальних, 6 освітніх, 4 культурні, один медичний, один стосується безпеки і громадського порядку, два – соціального захисту та інші. Всього тернополяни можуть обирати з 56 великих і малих проектів.

 

Як проголосувати

 

Голосування за проекти, які будуть реалізовані за кошти міста у 2019 році в рамках «Громадського бюджету Тернополя», стартувало 22 жовтня і триватиме до 5 листопада включно.

 

Віддати свій голос за один великий та один малий проекти можуть громадяни України віком від 16 років, які зареєстровані та проживають у місті Тернополі. Проголосувати можна, відвідавши Центр надання адміністративних послуг у Тернополі (ЦНАП) в робочий час (понеділок-четвер – з 09:00 до 17:00; п'ятниця – з 09:00 до 16:00), продемонструвавши паспорт або ID-картку (з довідкою про реєстрацію місця проживання особи), через систему BankID на сайті https://pb.rada.te.ua/, через мобільний додаток "Приват24", за допомогою терміналів самообслуговування "ПриватБанку".

 

Кожен мешканець може віддати лише один голос за малий проект та один голос за великий проект. У підсумку голосування ті проекти, які набрали найбільшу кількість голосів до вичерпання обсягу виділених коштів (а це близько 11 млн грн) будуть реалізовані у 2019 році.

 

30.10.2018