Нобеля у фізиці присуджено американцеві, французові і канадійці.

Їх відзначено за досягнення в царині лазерної фізики.

 

 

Нобелівську премію з фізики 2018 року поділять між собою Артур Ашкін (Arthur Ashkin) зі Сполучених Штатів, Жерар Муру (Gérard Mourou) з Франції і Донна Стрікленд (Donna Strickland) з Канади. Їх нагородили за «новаторські винаходи в галузі лазерної фізики». Про це Нобелівський комітет оголосив у Стокгольмі у вівторок, 2 жовтня – повідомляє офіційний твіттер-екаунт Нобелівського комітету.

 

96-річний Артур Ашкін винайшов так званий «оптичний пінцет», яким можна захоплювати атоми, мікрочастинки, віруси тощо за допомогою лазерних променів та маніпулювати ними. 

 

74-річний Жерар Муру і 59-річна Донна Стрікленд нагороджені за винахід «методу генерування високоінтенсивних ультракоротких лазерних імпульсів».

 

Стрікленд стала третьою жінкою – лауреатом Нобелівської премії з фізики. У 1903 році нагороду отримала Марія Склодовська-Кюрі (Maria Skłodowska-Curie) за дослідження радіактивних речовин, а 1963 року – Марія Ґьопперт-Маєр (Maria Göppert-Mayer) за відкриття, пов’язані зі структурою оболонки ядра.

 

Нобелівську премію з фізики цьогоріч присуджено вже у 110-те. 2017 року її розділили вчені Райнер Вайс, Баррі Баріш та Кіп Торн, нагороджені за виявлення і спостереження гравітаційних хвиль у Лазерно-інтерферометричній гравітаційно-хвильовій обсерваторії (LIGO).

 

02.10.2018