Польський історик став на захист Григорія Купріяновича.

 

Польський історик, професор Університету Марії Кюрі-Склодовської в Любліні Маріуш Мазур став на захист історика, голови місцевого Українського товариства Григорія Купріяновича, котрий опинився перед ризиком кримінального переслідування після доносу Люблінського воєводи Пшемислава Чарнека через виступ у Сагрині 8 липня.

 

Маріуш Мазур надіслав емоційного листа на адресу керівництва Інституту національної пам'яті Польщі, вимагаючи припинити нападки на Купріяновича. Пан Мазур входив разом із Купріяновичем до складу Комітету охорони пам'яті боротьби і мучеництва при люблінській філії IPN, допоки представника української громади Польщі не виключили зі складу цієї комісії.

 

 

В цьому листі Мазур покладає відповідальність на українців за маніпулювання історією, водночас називає аморальними вчинки польських чиновників, спрямовані проти Купріяновича, повідомляє TOK FM.

 

"Жертв українських злочинів, учинених проти поляків, після 1943 року було в кілька разів більше, ніж жертв українських, це не піддається жодним сумнівам; я належу також до числа тих, хто стверджує, що то українці розпочали вбивства, розкручуючи хвилю ненависництва. Та невже це дає нам сьогодні право мірятися смертями, применшувати значення цивільних жертв, [відмежовуватися від] злочинів, котрих припустилися, на жаль, також і польські солдати?" – апелює Маріуш Мазур. 

 

"Ким морально треба бути, щоби стверджувати, що протягом єдиного дня в єдиному селі та його околицях "випадково" вбито понад 151 дитину і 231 жінку? Яким моральним обличчям треба показуватися, щоб відкидати те, що протягом лише одного дня акції застрелили "випадково" щонайменше 1264 особи, зокрема 299 жінок і 291 дитину? Який треба мати стосунок до правди і пристойності?" – обурився Мазур.

 

У відповідь польський професор отримав від очільника IPN Ярослава Шарека листа, в котрому, на жаль, не знайшов відповіді по суті своїх зауважень. Єдине, керівник інституту відписав про доконану відставку Купріяновича з посади члена Комітету охорони пам'яті боротьби і мучеництва.

 

"Пан Ярослав Шарек, мабуть, вже не відчуває себе істориком – відчуває себе винятково бюрократом. Відповів лише на останнє речення мого листа", – обурився Маріуш Мазур.

 

27.09.2018