Тиха-мирна Швейцарія, котра ніколи, не дай Боже, не робила гучних політичних заяв, зненацька звинуватила Кремль у шпигунських атаках. Каталізатором цієї заяви, ймовірно, стало недолуге інтерв’ю отруювачів Сергія Скрипаля, де пролунала чітка згадка про цю альпійську країну.
лабораторія в Шпіці
«Міністерство закордонних справ Швейцарії закликає Росію негайно припинити всі незаконні операції на швейцарській землі або щодо швейцарських об'єктів», – ось така доволі жорстка заява пролунала з Берна на початку цього тижня. Зовнішньополітичне відомство Швейцарії пригрозило навіть запровадити жорсткіші правила для отримання акредитації для російських дипломатів. А ще варто додати, що швейцарське МЗС цього року вже тричі викликало російського посла Сергія Гармоніна, щоби висловити занепокоєння з приводу повідомлень про шпигунські операції.
Заяві зовнішньополітичного відомства альпійської конфедерації передувала викривальна стаття в місцевій газеті Tages-Anzeiger. А варто нагадати, що ще в березні цього року швейцарський Бундесрат опублікував звіт про національну безпеку, в якому говорилося про те, що «щодо однієї країни є підозра, що понад чверть дипломатичного персоналу працює на спецслужби». Яку саме країну мають на увазі, в звіті Бундесрату не конкретизувалося. Однак зіставивши власні розслідування з даними звіту, Tages-Anzeiger доходить висновку, що мова йде саме про Росію.
За даними газети, на даний час в Міністерстві закордонних справ Швейцарії акредитовано 83 співробітників російських дипломатичних представництв, котрі працюють у посольстві РФ в Берні й консульствах у Женеві, Лозанні та Цюріху. «Офіційно завданнями, пов'язаними з розвідкою, займається військовий аташе полковник Олександр Провоторов і два його заступники, проте неофіційно розвідувальною діяльністю зайнято набагато більше російських дипломатичних працівників. Для особливо делікатних операцій до Швейцарії прибуває підкріплення», – пише Tages-Anzeiger.
До речі, про «підкріплення». Ним, на думку видання, могли бути, зокрема, «славнозвісні» віднедавна Руслан Боширов і Олександр Петров. Ті самі російські гереушники, котрих Лондон звинувачує в отруєнні Сергія і Юлії Скрипалів «Новичком». Який саме стосунок вони мали до Швейцарії? А пригадаймо їхнє недолуге інтерв'ю телеканалу RT.
– Британці стверджують, що за останні кілька років ви десятки разів були в Європі, передовсім у Швейцарії. Що ви там як люди, котрі займаються фітнес-тренінгами й нарощуванням м’язів, робили? – запитує Петрова й Боширова головна редакторка RT Маргарита Сімонян.
– До Швейцарії ми їздили кілька разів, – відповідає Петров.
– А що ви там робили? Як ваш бізнес пов'язаний зі Швейцарією?
– Ми не завжди щодо бізнесу туди літаємо. От саме до Швейцарії ми літали на відпочинок. Щодо бізнесу ми теж там були, але… дай Боже пам’яті, коли це було… – тре лоба Петров.
– Прилетіти в Женеву – це нормально – встряє в розмову Боширов – Це найближчий шлях доїхати до «монбланка» (саме так він називає найвідомішу вершину Європи – Монблан). Відвідати Францію.
– То ви в бізнесових справах літали до Швейцарії чи відпочивати?
– І так, і так. Головним чином поїздки були щодо бізнесу.
– А як ваш бізнес з Європою стикується?
– Ну, саме щодо спортивного харчування.
– Тобто ви там купуєте харчування й привозите його сюди?
– Не те, що ми купуємо, закладаємо в торби й привозимо. Ми вивчаємо ринок, дивимося на новинки. Вибираємо найнеобхідніше, приїжджаємо сюди й вирішуємо питання, як доставити новинки цього ринку сюди.
Ось такі безглузді відповіді «бізнесменів», котрі поняття не мають, що таке інтернет і як ним користуватися. Адже вивчити новинки ринку можна було б одним кліком комп’ютерної мишки – зрештою, як і замовити пробний зразок. Загалом в інтерв’ю було стільки бздур і нестиковок, що важко знайти наївну людину, котра б повірила розповіді Петрова й Боширова.
Тож і не дивно, що Швейцарія схвилювалася: що реально ці два типи з відповідними фізіономіями робили на її території? Адже з оприлюднених британськими спецслужбами даних стало відомо, що російські громадяни Петров і Бошіров незадовго до свого відомого приїзду до Великої Британії перебували в Швейцарії. Що більше, стало відомо, що вони бували в Швейцарії неодноразово і надовго затримувалися там – інколи на цілий місяць. Ці всі твердження підкріплюються даними про їхні авіаперельоти.
Зрештою, окрім цієї «солодкої парочки», стала відома ще одна двійка парубійків з Росії, котрих нещодавно депортували з Гааги. У Нідерландах московських аґентів взяли ще навесні, коли ті почали виявляти надмірний інтерес до Всесвітньої антидопінґової аґенції WADA. У ході слідства з’ясувалося, що перед тим російські шпигуни побували в Швейцарії, де об’єктом їхнього зацікавлення була лабораторія (а фактично цілий науково-дослідний інститут) радіологічного та хіміко-бактеріологічного аналізу в місті Шпіці.
Чим є цікавою лабораторія у невеликому курортному містечку в регіоні Бернського нагір'я на березі мальовничого озера? Тим, що саме в ній вивчалася отруйна речовина «Новичок», використана для замаху на екс-полковника ГРУ Сергія Скрипаля. Нагадаємо, що лабораторія в Шпіці оприлюднила такий свій висновок щодо отруйної речовини зі Солсбері: «У нас немає сумніву в тому, що британська лабораторія в місті Портон Дауні коректно ідентифікувала отруйну речовину, і такою речовиною є саме газ "Новичок"». Ну, а щодо лабораторії WADA в Гаазі, то варто зазначити, що вона є не менш важливою для Росії, котра вперто домагається зняття зі себе антидопінґових санкцій.
У будь-якому разі, після останніх подій Швейцарія, котра цуралася гучних заяв, демаршів і скандалів, нині має намір діяти рішуче. Берн аж ніяк не задовольнила відповідь Москви на статтю в Tages-Anzeiger. А відповідь була, як завжди, доволі хамською: «З жалем констатуємо, що з-під пера невтомних швейцарських журналістів з Tages-Anzeiger продовжують виходити безпідставні і бездоказові випади на адресу Росії».
Ще одне швейцарське видання SonntagsZeitung теж підняло тему російських шпигунів. На шпальтах газети читаємо: «Росія займалася шпигунством в Швейцарії з самого моменту свого виникнення 27 років тому, але ніколи ще російське шпигунство в Швейцарії не набувало таких настирливих і неприкритих форм. У зв'язку з цим швейцарська національна розвідка NDB навіть створила в своїй роботі окреме досьє "Росія", надавши йому особливого пріоритету».
Зважаючи на таке нахабство з боку Кремля, відразу три парламентські комісії швейцарського федерального парламенту зажадали надати їм всю повноту інформації щодо російської розвідувальної активності в Швейцарії. «Мене не дивує той факт, що Росія здійснює шпигунство в Швейцарії, а ось та обставина, що кожен четвертий дипломат є агентом спецслужб, дивує мене в значній мірі», – заявив депутат Національної ради від Швейцарської народної партії Вернер Зальцманн (Werner Salzmann), котрий є головою парламентського комітету з питань безпеки. Голова парламентського зовнішньополітичного комітету, представниця Християнсько- демократичної партії Елізабет Шнайдер-Шнайтер (Elisabeth Schneider-Schneiter) вважає, що «запросити посла в МЗС – це зовсім недостатньо». Вона закликала вжити жорсткіших заходів, причому залучити до них міжнародну спільноту. Голова парламентської Контрольно-ревізійної комісії соціал-демократ Клод Яніак (Claude Janiak) висловився за те, щоби Швейцарія значно посилила свою кібер-безпеку і більше інвестувати в IT-фахівців.
Нагадаємо, що в той час, коли після замаху на Скрипалів три десятки країн західного світу вигнали зі своєї території російських дипломатів, котрих підозрювали в шпигунській діяльності, Швейцарія вирішила проіґнорувати цю кампанію, аби не псувати зв’язків із Росією, чиї олігархи полюбляють привозити мільярди в місцеві банки. Тепер же навіть швейцарці змінюють своє ставлення до Москви, нарешті побачивши в ній реальну загрозу.
19.09.2018