Сенцов. «Кінець близько»

 

У четвер український омбудсмен Людмила Денісова оприлюднила свіжі фотографії Олега Сенцова – перші за бозна-скільки часу. На знимках, надісланих російськими наглядачами, Сенцов виглядає зле. На момент зйомки він тримає голодування вже 88 днів. І пише сестрі, що «кінець близько».

 

 

Попри критичний стан політв’язня і наростаючий розпач тут, в Україні, російська сторона старається тримати незворушну міну – так, ніби тримісячне голодування не мусіло би когось тривожити. «Олег активний, ходить дивитися телевізор, читає книжки, пише щось час від часу. Всі дивуються, як він витримує, стан його задовільний», – приблизно такі слова Денісова почула від своєї російської колеги Татьяни Москалькової, коли отримала на телефон три знимки з російської колонії із міста Лабитнангі.

 

У четвер Людмила Денісова намагалася ще раз достукатися до російської влади через Москалькову після того, як місяць тому її так і не пустили до Олега Сенцова під час багатоденного візиту до Росії. Омбудсмен закликала російську колегу пришвидшити розгляд питання про обмін Олега Сенцова (Україна пропонує видати Москві росіянина Олексія Седікова, засудженого в Україні за тероризм) або ж його помилування. Денісова нагадала, що матір Сенцова написала прохання про помилування на адресу президента РФ Владіміра Путіна, й це звернення вже нібито передали в спеціальну комісію.

 

Росія демонстративно відштовхує будь-які спроби визволити Сенцова, як і спроби домовитися про якісний медичний огляд і лікування. Ідея обміну, зокрема, перекреслюється через те, що РФ трактує кримця Сенцова як громадянина Росії.

 

«Татьяна Москалькова сказала, що є юридичні нюанси – Росія вважає Олега Сенцова громадянином Російської Федерації, тому обмін громадянина Росії на громадянина Росії неможливий, – прокоментувала Денісова. – На моє зауваження, що є документальне підтвердження з боку РФ, що Олег – громадянин України, і він по всіх документам прибув відбувати покарання в Лабитнангі, в ІК-8, саме як громадянин України, почалася "стара пісня": всі кримці, які не відмовилися від громадянства РФ, автоматично набувають російського громадянства».

 

У четвер Москалькова ще двічі зателефонувала Денісовій, аби запевнити її, що Олег чується добре. Омбудсмени домовилися, що до Сенцова у Лабитнангі виїде комісія, й спостерігачі при згоді Олега зроблять у в’язничній камері декілька фотокадрів, а принагідно знімуть спілкування з українцем на відео, «аби ми переконалися, що його стан дійсно стабільний».

 

 

Увага до Олега Сенцова вимушено загострилася після того, як двоюрідна сестра політв’язня Наталія Каплан написала на своїй сторінці у Facebook: брат зізнався їй, що відчуває близький кінець.

 

«Все не просто зле, все катастрофічно зле. Олег мені через адвоката передав листа, він майже не встає. Написав, що кінець близько, і це він не про звільнення. Питає, чи хтось іще цікавиться його голодуванням, йому не передають листів, жодних! Каже, що він зараз у інформаційному вакуумі і взагалі не знає, що відбувається», – написала Каплан у середу.

 

Два тижні тому британське видання Independent опублікувало статтю, присвячену Сенцову, в котрій процитувало Наталію Каплан: нібито Олег перебуває у передсмертному стані. Тоді сестра спростувала появу «чорних» чуток. «Або знову щось не так зрозуміли, або для красивого слова зафіґачили. Панікери, спіть уже, похорону не буде, не діждетеся», – відрубала Каплан.

 

Сьогодні сестра в розпачі. Здоров’я Олега погіршилося, жодні з численних активних зусиль, спрямованих на звільнення українського режисера, не справдилися.

 

«Я взагалі не уявляю, що ще можна зробити і як його виволокти. Все дуже зле», – додала Наталія.

 

На початку тижня з’явилося повідомлення, що в Олега Сенцова істотно зменшилася частота пульсу – приблизно 40 ударів на хвилину. Зі слів адвоката Дмитра Дінзе, в Сенцова сильно знизився гемоглобін, що спричинило анемію. Олег важко переживає спеку, котра охопила Лабитнангі в минулі дні.

 

Дмитро Дінзе розповів, що Олега Сенцова двічі намагалися вмовити виїхати у тамтешню лікарню, та українець відмовився. «Завідувач реанімаційним відділенням агресивно до нього ставиться і, найімовірніше, може йому лише нашкодити», – пояснив адвокат.

 

«Раніше Олега привозили в громадську лікарню для проведення дослідження та можливості влаштування в медичну установу громадського типу. Головний лікар, коли довідався, кого до нього привезли, сказав, що прив’яже Олега до лікарняного ліжка, напхає його медичними препаратами і штучним харчуванням. Якщо ж Олег відмовлятиметься, то трубу зі штучним харчуванням встромить у ніс або в рот, а в крайньому випадку в задницю. Ось такі лікарі в Росії. Каральна медицина»

 

Дмитро Дінзе, адвокат Олега Сенцова, із допису у FB

 

Олег Сенцов також виступає проти свого переведення в будь-яку лікарню деінде, «оскільки просто не витримає етапування і може померти».

 

Олегова кузина Наталія Каплан додала, що Сенцов гидує лікарнею в Лабитнангі, бо там над ним знущаються «ще більше, ніж у тюремній». А через те, що брат відмовляється пускатися в дорогу до будь-якої іншої медичної установи, Каплан ще сильніше утвердилася в думці, що його стан вкрай поганий.

 

«Я добре знаю Олега, і якщо він скаржиться – а зараз він скаржиться і передбачає кінець, – то можу сміливо сказати, що все дуже погано і це можна множити на 100, тому що Олег з тих, хто не говорить, що погано, до останнього», – розповіла сестра Сенцова в коментарі «Громадському».

 

Каплан додала: Олег Сенцов не отримує жодних листів уже понад тиждень, бо цензор, очевидно, подався на літні вакації. «Олег і так насилу розуміє, що відбувається у світі, уривками збирає. А зараз – взагалі нічого», – сказала Каплан.

 

З її слів, у листі до неї Сенцов просив більше не писати йому, що свобода поруч. «Таке враження, що він зовсім втратив надію», – констатувала сестра політв’язня.

 

 

Люди доброї волі, котрі переживають за Олега, покладаються на те, що Росія погодиться відпустити в’язня на лікування. Європейський суд з прав людини у рамках виконавчого забезпечувального заходу закликав РФ надати Сенцову добрі умови для лікування й госпіталізувати його якнайближче до місця проживання.

 

Але на це наразі не годиться сам Сенцов.

 

«Жодні лікарі мене не вилікують, тому що я не хворію, а голодую, і не збираюся зупинятися. Всім дякую. Всім великий привіт. Слава Україні!» – написав Олег у своїй записці, переданій на волю через юриста у вівторок.

 

Адвокати пропонували перевести Олега Сенцова до Сімферополя й офіційно зареєстрували належне клопотання в міністерстві юстиції Росії. Людмила Денісова натомість пропонує росіянам розглянути варіант із Москвою або навіть із Києвом.

 

«У Лабитнангі немає фахівців, які можуть вивести його з процесу голодування. Вихід з голодування значно небезпечніший, ніж сам процес голодування, і будь-яка похибка може стати фатальною. Такі спеціалісти є в Інституті професора Ніколаєва в Москві і в Київському НДІ геронтології. Тому я попросила Тетяну Москалькову, аби вона організувала переведення Олега в московський інститут або ж у лікарню, в якій є спеціалісти з ендогенного харчування», – закликала Денісова.

 

При цім омбудсмен пропонує використати для транспортування Сенцова санітарний літак, бо переживає, що інші транспортні засоби Олегове здоров’я не витримає.

 

Росії на українські тривоги чхати. Татьяна Москалькова відповіла Денісовій, що в справі лікування РФ найперше враховує думку самого Сенцова (лицемірство російського рівня): «У нас вільна країна, людина сама приймає рішення, в якій лікарні їй перебувати».

 

У минулі дні міжнародна спільнота дещо активізувалася в закликах звільнити Олега. Жоден із методів умовлянь чи переконань дотепер не подіяв, і нема великої надії, що щось могло би змінитися найближчим часом.

 

У п’ятницю президент Франції Емманюель Макрон матиме переговори з Владіміром Путіним – анонсовано, що він зачепить тему звільнення Олега Сенцова. Можливо, щось вдасться Макрону.

 

Українські активісти, незважаючи на твердолобість Кремля, стараються робити хоча би щось. Ініціатива Save Oleg Sentsov, котра влаштувала десятки акцій на підтримку режисера в минулі місяці, пропонує писати Кремлеві звернення з закликом помилувати Сенцова.

 

«Ми не знаємо, скільки у нас часу. Але ми точно знаємо, що не можна просто спостерігати, як із людини по краплі витікає життя», – апелюють вони, зазначаючи, що помилування – це одна із останніх можливостей врятувати життя Олега.

 

Адвокатові Сенцова довелося чути версію, що Росія того й прагне: аби кінець настав.

 

«Я, звісно, не любитель чуток, факти є цікавішими для мене, а особливо оформлені факти. Та тут інша історія. Згідно з інформацією від дипломатів, котрі контактують із Росією щодо вирішення питання з Олегом Сенцовим, вказується, що Сенцова не планують відпускати, типу: нехай помирає для науки іншим ув’язненим», – написав Дмитро Дінзе.

 

10.08.2018