Моніторинг ООН зафіксував злочини в "Іловайському котлі".

 

Моніторингова місія ООН з прав людини задокументувала факти вбивства цивільних осіб під час боїв біля Іловайська у серпні 2014 року, вбивства українських військовослужбовців після того, як вони здалися і були беззбройні, а також випадки застосування тортур.

 

Про це розповіла голова моніторингової місії ООН з прав людини в Україні Фіона Фрейзер під час презентації в четвер у Києві тематичної доповіді про події в Іловайську, інформує аґенція "Інтерфакс-Україна".

 

Фрейзер розповіла, що 29 серпня 2014 року українські сили почали відступ з Іловайська, після чого їхні колони потрапили під інтенсивний обстріл.

 

"Сотні українських військовослужбовців були вбиті й поранені. Більшість військовослужбовців, з якими провів інтерв'ю офіс ООН з прав людини, стверджували, що на них напали й захопили солдати РФ. Ми отримали інформацію про вбивство трьох українських військовослужбовців після того, як вони здалися 29 серпня", – зазначила Фрейзер, додавши, що задокументовано випадок зникнення військового лікаря, який, імовірно, загинув.

 

Крім цього, щонайменше четверо поранених українських військовослужбовців загинули через відсутність адекватної медичної допомоги.

 

Також Фрейзер розповіла, що 31 серпня і 1 вересня близько 300 захоплених у полон українських військовослужбовців і добровольців доставили в три місця тримання, де "умови утримання під вартою були нелюдськими й такими, що принижують людську гідність".

 

"Під час допитів військовослужбовців і добровольців катували з метою отримання інформації... або для того, щоб змусити долучитися до озброєних груп", – поінформувала Фрейзер.

 

Водночас місія отримала інформацію і про вбивства з боку членів українських батальйонів.

 

"На основі узгоджених повідомлень ми встановили факти вбивств і тортур цивільних осіб і осіб hors de combat, але це не мало масового або системного характеру. Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні задокументувала вбивство чотирьох цивільних осіб в Іловайську, два з цих убивств скоїли українські батальйони, коли жертви перебували під вартою. Двох людей убили вдома, але не можна однозначно сказати, хто", – розповіла Фіона Фрейзер.

 

З її слів, п'ята цивільна особа загинула від обстрілу, перебуваючи під вартою українських батальйонів.

 

Голова моніторингової місії ООН повідомила: "На сьогодні ми задокументували випадки 13 осіб, які зазнавали тортур і жорстокого поводження з боку українських батальйонів в Іловайську та навколишніх селах". Фрейзер уточнила, що застосування тортур було пов'язане з тим, що "жертв підозрювали в тому, що вони були або членами збройних груп, або були з ними пов'язані якось інакше".

 

"Ми вітаємо розслідування Генеральною прокуратурою України випадків катувань і жорстокого поводження із захопленими українськими військовослужбовцями та добровольцями з боку озброєних груп, проте більшість порушень прав людини, ймовірно, скоєних українським силами проти цивільного населення, не розслідується", – прокоментувала голова місії.

 

09.08.2018