Осло: поїхали!


ВСЕ, ЩО ВАРТО ЗНАТИ ПРО ГРОМАДСЬКИЙ І ПРИВАТНИЙ ТРАНСПОРТ У СТОЛИЦІ НОРВЕГІЇ

 

В Осло я навчилася переходити дорогу будь-де. Навіть на червоне світло світлофора! Тут можна повертатися додому о будь-якій годині дня і ночі, бо громадський транспорт тебе точно довезе, куди треба. І не боятися темряви – бо влітку її тут майже нема. А можна навіть викликати таксі на… острів. Хочете деталі? Щойно звідти!

 


Неділя в Осло. Центр міста.

 

Норвегія – це коли водії громадського транспорту кажуть тобі «Хаааай!»

 

І ти така, дівчина зі Львова, увійшовши через передні двері, оглядаєшся мимоволі через плече: «Це він точно до мене?». А вже наступного разу першою кажеш охайно одягненому водію «Хааай!». І усміхаєшся від вуха до вуха. До доброго звикається швидко.

 

Єдиним е-квитком на всі види міського громадського транспорту, автобусами, які «присідають» направо до самого бордюру, кнопками «Стоп» - аби тобі зупинили на твоїй зупинці, а також кнопками, аби відкрилися саме твої двері, як і ввічливістю водіїв, чистотою салонів та точним графіком – хвилина в хвилину – тих, хто був у Італії, Німеччині, Австрії, вже не дуже здивуєш. Тому на цьому зупинятися я не буду. Але от нічні маршрути на всі автобуси – це круто!

 


Є так - майже, як у Венеції.

 

До послуг мешканців і гостей Осло метро, автобуси, трамваї та кораблі.

 

Усе це комплексно для основної міської зони Осло коштує 730 норвезьких крон на місяць (77 євро). Плюс 50 крон (5 євро) – за пластикову картку, яку можна активувати вже в транспорті.  До передмість вартість квитка – вища.

 


Салон автобуса


Кнопки стоп (є на кожному кріслі) і USB-зарядки для мобільних

 

Якщо про метро, то його наразі 5 гілок. І курсують ці швидкісні потяги не так під землею, як по ній: підземних станцій тут усього 16 з майже ста. У певному місці метро в Осло піднімається на висоту 469 метрів над рівнем моря.

 


Потяг метро

 


Одна з підземних станцій метро в центрі

 


Наземна станція метро

 

Корабельний причал тут відразу перед міською радою. І капітани теж примудряються причалювати хвилина в хвилину. Куди курсують кораблики? Між островами Осло-фіорда. Власне, між найближчими 6-ма. По дорозі до найдальшого – Langøyene – є проміжна зупинка на ближчому острові. Назад до міста з островів варто вибратися до 23 години, якщо розраховуєте на громадський транспорт. Пізніше – тільки таксі. Тобто – теж по воді катерами або вітрильниками, але вже за «грубші» гроші.

 

 
Корабель, що курсує між островами

 

Так, можна заночувати й на острові. Проте місця для кемпінгу передбачені тільки на Langøyene. Та й скільки там тієї ночі у липні? Якісь дві-три години! Так-так, білі норвезькі ночі – це смеркання близько 23.00 (за нашим часом північ) і світанки - десь о другій чи третій ночі. Та й поміж тим суцільної темряви, чи то через вогні міста, чи то через білу ніч, ви майже не застанете. Небо буде темно синім, а перехожих можна впізнати у лице.

 

 

Уже сьогодні приватних автівок в Осло, якщо порівняти зі Львовом чи Києвом, дуууже мало.

 

Це так, як у неділю на якійсь бічній вуличці. Уявляєте? Тому тут діє недекларований суспільний договір: пішоходи можуть переходити дорогу в будь-якому місці, навіть на “червоний світлофор”. А часом тобі навіть спеціально зупиняється міський автобус – пропускає. Ну, раз машин мало, ніхто нікого не обганяє, ніхто нікуди не спішить, усе за графіком, тому безпека руху, фактично, дотримана. І ти – людина, а не транспортний засіб – на першому місці.

 


Людина йде на червоне. Жебраки теж є.


Дорога в сучасному районі

 


Дорога в центрі

 


Парклети, пішохідна вулиця

 

А де ж машини? – Спитаєте.

 

Від 2015 року в Осло заборонено приватним авто користуватися дорогами загального значення. А з 2019 року тут буде 60-кілометрова пішохідна зона. Також уряд Норвегії вже наклав заборону на продаж автомобілів на бензині та дизпаливі після 2025 року. До цього часу у столиці мають зникнути всі паркувальні місця. Вже зараз серед таксі тут здебільшого Toyota-гібрид, Nissan Leaf і… Tesla. Поліція – також на електрокарах. А про те, що власники Tesla в Осло звільняються від податків, можуть користуватися дорогами у центральній частині, ви, напевно, вже чули.

 


Станція для зарядки електромобілів.

 


Одна з бокових вуличок у центрі міста. Багато Теслів.

 


Отакі таксі. Мерседес, Тесла...

 

Але не мати власного авто не означає не мати власного… катера.

 

На різних платформах, на кшталт якогось там норвезького аналога OLX, їх можна купити доволі дешево. Близько 1000 євро – і маєш свій човник. Плавай, засмагай, купайся, лови рибку – словом, усе, що дозволяє закон.

 


Ось такі стоянки приватного транспорту ніхто поки що не забороняє.

 

А погода цьогоріч просто чудова: літо-2018 в Осло аномально спекотне.

 

Понад два місяці тут денні температури у межах +25-30 за Цельсієм. Дощ - дуже рідко. У Північному морі можна купатися хоч щодня. Пляжі безкоштовні. А офіційний робочий тиждень для норвежців – 37,5 години. Себто годинка так 17-а – і всі береги фіордів, парки, сквери, ботанічний сад і навіть сад королівського палацу – це зони для засмагання. А що ж? Сонце ще високо, погода гарна, кожна вуличка виведе до моря або ріки, в кожному парку є озерце або фонтан, купальники взяли на роботу і переодягнутися можна відразу тут… Поїсти? Купуєш що-небудь дорогою і приносиш зі собою. (Пильнуй лиш, аби не вкрали чайки або гуси, яких тут ох як багато розвелося!). Словом, цього року, а може й узагалі, норвежці після роботи вдома не сидять. Вони сидять і купаються на природі, яку, схоже, просто таки обожнюють, бо особливо бережуть. І, до речі – всі і всюди багато читають звичайні паперові книжки або газети.

 


Гуси атакують.

 


Люди на пляжі півострова.

 


А Це пляж на острові.

 


Люди, подвір'я королівського палацу.

 


Парк. Люди відпочивають і засмагають.

 


Просто ріка у місті.

 

Скажу вам чесно: я дуже зле орієнтуюся в просторі й погано розуміюся на картах.

 

Для мене компас – доволі складна штука ;) Але через 8 днів в Осло я могла сама добратися майже всюди, куди мені було потрібно. З такою логікою міського громадського транспорту, як тут, нарешті розумієш, що оця вся нинішня польська й українська гонитва за власними авто – зовсім не від крутості. Замість того, щоб змінювати власні міста, з Осло виглядає, що так ми просто пробуємо втекти від проблеми і сховатися за власний паркан…

 


Біля багатьох магазинів і аптек наливають пити собакам.

 


Всюди є лавки. Простенькі.

 


Парк біля пляжу на острові. По суті, то все ліси.

 


Спільне подвір'я для кількох будинків.

 


Стадіон-торгово-офісний центр.

 


Такі старі електричні щитки. Збережені по місту.

 

 
Міський город. Ростуть помідори, перець, квасоля, часник, цибуля.

04.08.2018