Державний департамент США вручив "Кримську декларацію" Джемілєву.

 

Лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв отримав у Вашингтоні "Кримську декларацію", котрою Державний департамент США задекларував неможливість визнання анексії Криму Росією.

 

Джемілєв отримав цей документ з рук помічника держсекретаря Веса Мітчелла в понеділок, у день оприлюднення декларації, повідомив посол України у США Валерій Чалий.

 

 

У зустрічі також брав участь заступник міністра закордонних справ Сергій Кислиця. 

 

"Історичне, вчасне і потужне рішення нашого стратегічного партнера – Сполучених Штатів. Крим – це Україна! Назавжди!" – прокоментував Чалий.

 

Як поінформував спеціальний представник Державного департаменту США Курт Волкер, під час розмови Мітчелл і Джемілєв обговорили політику невизнання анексії, а Мустафа також порушив проблему "жахливого дотримання прав людини під російською окупацією" і закликав світову спільноту "робити більше".

 

Напередодні Державний департамент США оприлюднив "Кримську декларацію" за підписом державного секретаря Майка Помпео, в котрій ідеться про те, що Штати ніколи не визнають анексії Криму, а агресивні дії Росії в Україні "не гідні великої держави".

 

Декларацію щодо Криму сам уряд США прирівнює до декларації Веллеса 1940 року, яка засудила окупацію країн Балтії з боку СРСР та закріпила невизнання Америкою їхньої анексії. Декларація, оприлюднена тодішнім держсекретарем США Самнером Веллесом, поклала початок політиці невизнання анексії країн Балтії, яка зберігалась аж до здобуття ними незалежності.

 

Україномовний переклад "Кримської декларації" опубліковано на сайті Посольства США в Україні:

 

ДЕРЖАВНИЙ ДЕПАРТАМЕНТ США
Офіс речниці
Для негайного розповсюдження
ЗАЯВА ДЕРЖАВНОГО СЕКРЕТАРЯ ПОМПЕО
25 липня 2018 р.

Кримська Декларація

 

Росія, шляхом вторгнення в Україну та спроби анексії Криму в 2014 році, намагалася підірвати основоположний міжнародний принцип, якого дотримуються демократичні держави: жодна країна не може силою змінювати кордони іншої. Держави світу, включно з Росією, погодились з цим принципом і висловили це в Статуті ООН, давши обіцянку утримуватись від погрози чи застосування сили проти територіальної цілісності або політичної незалежності будь-якої держави. Цей основоположний принцип – підтверджений у Гельсінському заключному акті – становить фундамент, на якому базується наша спільна безпека.

 

Так само, як і в Декларації Веллеса 1940 року, Сполучені Штати знову підтверджують свою політику щодо відмови визнання вимог Кремля із встановлення суверенітету над територією, захопленою силою всупереч міжнародному праву. Разом із союзниками, партнерами та міжнародною спільнотою, Сполучені Штати відкидають спробу Росії анексувати Крим та зобов’язуються зберігати цю політику до відновлення територіальної цілісності України.

 

Сполучені Штати закликають Росію поважати принципи, про дотримання яких вона давно стверджує, і припинити окупацію Криму. Оскільки демократичні держави прагнуть побудувати вільний, справедливий і процвітаючий світ, ми повинні підтримувати нашу відданість міжнародному принципу рівності суверенних держав та поважати їхню територіальну цілісність. Своїми діями Росія повела себе у спосіб, який недостойний великої держави та із власної волі ізолювала себе від міжнародної спільноти.

 

26.07.2018