Працівники «Львівгазу» зруйнували пам’ятку археології національного значення.

 

На Львівщині в с. Звенигороді Пустомитівського району працівники «Львівоблгазу» зруйнували пам’ятку археології національного значення «Городище літописного міста Звенигород» (охоронний №130021-Н), розповіли дослідники Звенигорода під час прес-конференції, передає Гал-Інфо.

 

Так, у п’ятницю, 22 червня, археологи зафіксували факт втручання у пам'ятку археології національного значення: у Звенигороді газова служба проводила земляні роботи, залучивши велику техніку.

 

Як розповіла наукова співробітниця НДЦ «Рятівна археологічна служба» ІА НАН України, археолог Наталія Войцещук (саме вона і виявила несанкціоновані роботи), на вимогу археологів показати відповідний дозвіл від органу охорони культурної спадщини робітники відповіли відмовою.

 

«Роботи проводить ПАТ "Львівгаз". Вони прорили траншею, загальна площа розкопу – близько 40 кв.м. Реагували дуже некоректно. Тоді ж, 22 червня, роботи вдалося зупинити, хоча і після страшної сварки. Учора (25 червня) техніка знову повернулася на місце розкопу, але цього разу роботи зупинила сільська голова.

 

Це дикість і варварство, адже такими діями пам’ятці завдали великої шкоди. На місці робіт є щільна забудова городища. І от, натрапивши на дерев’яні конструкції, їх просто викинули назовні разом із супровідним матеріалом. Працівники заявили, що вони не зобов’язані нічого і ні з ким погоджувати», – розповіла Наталія Войцещук.

 

Доктор історичних наук, старша наукова співробітниця Інституту українознавства, дослідниця літописного Звенигорода Віра Гупало додала, що траншею під газову трубу прорито у північній частині пам’ятки на ділянці, де залягають релікти садибної забудови ХІІ ст. зі зрубними будинками боярського кварталу, збереженими на 2–3 вінця.
Газовики знищили пам'ятку археології у літописному Звенигороді. Фото: Наталія Войцещук/Гал-Інфо.

 

За її словами, тут виступає культурний шар підвищеної насиченості матеріальними рештками у вигляді унікальних артефактів із органічної сировини, які є єдиними в Україні.

 

Дослідники кажуть, що в межах траншеї порушено цілісність давньої забудови княжого міста, знищено елементи дерев’яних конструкцій у вигляді оброблених підвалин з добре видимими пазами, видобуто артефакти ХІІ–ХІІІ ст. (кістки, фрагменти кружального начиння тощо).

 

Кандидат архітектури, доцент кафедри реставрації архітектурної і мистецької спадщини Інституту архітектури НУ «Львівська політехніка» Василь Петрик наголосив, що згідно із чинним законодавством, будь-які роботи на пам’ятці археології національного значення повинні відбуватися тільки після погодження Міністерства культури України. Відтак науковці очікують на реакцію від чиновників і прокуратури.

 

Науковці вже звернулися з відповідними заявами та зверненнями до прокуратури та в департамент архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА і чекають реакції від Мінкульту, що мало б видати припис про зупинення будь-яких робіт на цій ділянці.

26.06.2018