Тернопіль: у пошуках об’єднання

Процес об’єднання у громади став випробуванням для обласних центрів, яким врешті на законодавчому рівні надали право приєднати довколишні села. У Тернополі це питання спровокувало бійки, акції протесту і блискавичне об’єднання селян проти злиття з великим містом. Врешті сьогодні, 8 червня, під тиском громадськості депутати обласної ради внесли зміни до перспективного плану області – і згідно з ними Тернопіль утворить громади з віддаленими, але все ж сусідами із Зборівського району  селами Кобзарівка, Чернихів, Малашівці та Курівці. Завдяки цьому сміттєзвалище залишиться у межах громади і це мінімізує небезпеку сміттєвої кризи, яка вже давно стала дієвим інструментом політичних маніпуляцій.

 

Такий вигляд матиме Тернопільська ОТГ. Рішення ухвалили сьогодні, 8 червня, на сесії Тернопільської обласної ради

 

 

 

Заохочення чи протистояння

 

Чому ж більшість довколишніх сіл так наполегливо і активно відстоювала своє право на створення власних громад і в жодному разі не хоче об’єднуватися з Тернополем? Перші ОТГ біля Тернополя з’явилися ще влітку 2015 року. Тоді до заможних приміських сіл Байківці та Великі Гаї приєдналися ближні населені пункти. Сьогодні це одні з найуспішніших не лише на Тернопільщині, а й в Україні громади. Наприкінці 2017 року ще одне приміське село – Гаї Шевченківські – ввійшло до Байковецької ОТГ.

 

Сесійна зала Тернопільської облради. 8 червня 2018 р.

 

Врешті, аби хоч якось стимулювати жителів приміських сіл до об’єднання, у обласному центрі розпочали справжню кампанію проти людей без тернопільської прописки. Їм доводиться платити на гривню більше за проїзд у транспорті, адже вони не мають картки тернополянина, також більше вартує харчування для дітей у садочку. А ще батькам з 1 червня доведеться платити 1 тисячу 215 гривень за відвідування садочка, якщо дитина не прописана у Тернополі. Виняток– жителі громад, які підписали угоди з міською радою і перераховують їй кошти, а також діти-інваліди, сироти і працівники комунальних установ і підприємств Тернопільської міської ради та приватних підприємців.

 

Місцеві політики неодноразово заявляли – це свого роду шантаж, щоби навколишні села об’єднувалися з Тернополем у громаду. Однак це не подіяло, а радше ще більше відлякало людей. Батьки вже готують позов у суд, адже згідно з Конституцією України діти мають право на безкоштовну освіту, тому, на їхню думку, таке розпорядження міської ради не є законним.

 

П’ять варіантів Тернопільської ОТГ – від маленької імперії до одноосібності

 

Врешті після прийняття нового закону, який дав можливість і обласним центрам утворювати громади, і приєднувати довколишні села, у Тернопільській облдержадміністрації розробили п’ять варіантів внесення змін до перспективного плану формування територій громад області.

 

Зокрема, у першому варіанті йшлося про приєднання до Тернополя 25 сіл Тернопільського і Зборівського районів, у третьому, що Тернопіль залишиться у своїх межах, у четвертому і другому, що приєднається 16 довколишніх сіл. Згідно з п’ятим, довкола обласного центру об’єднаються шість сіл.

 

Сесійна зала Тернопільської облради. 8 червня 2018 р.

 

Чи не найбільше такий план обурив мешканців села Біла, адже коли у селі провели подворове опитування, то із понад двох тисяч осіб, які мають право голосу, лише 150 людей підтримали ідею приєднання до міста.

 

«Враховуючи це, безглуздо змушувати приєднувати Білу до Тернополя, каже жителька села Оксана Бачун. – Однак на розгляд сесії винесли п’ять варіантів перспективного плану розвитку області, які запропонувала Тернопільська ОДА,  і практично у кожному з них Біла приєднана до Тернополя, то цілком природно, що люди повстали і вирішили протестувати проти цього».

 

Жителів Білої підтримала «Радикальна партія», а от розширення меж Тернополя відстоювали політики ВО «Свобода». Врешті на  сесії облради між політиками розпочалася бійка. За кілька годин суперечок порозуміння не досягли і сесію перенесли на сьогодні, 8 червня.

 

Сесійна зала Тернопільської облради. 8 червня 2018 р.

 

Голова Тернопільської ОДА Степан Барна каже, що перешкодою завершенню процесу децентралізації є невизначеність самих сіл.   

«Зокрема, що стосується Тернопільського району, то ми маємо рішення Чистилівської сільської ради про те, що, за результатами громадських слухань, жителі села хочуть приєднатися до Тернопільської громади з центром у Тернополі, – каже Степан Барна. – Згодом нам надсилають друге рішення Чистилівської сільської ради про те, що вони вже вирішили приєднатися до Байковецької ОТГ. Що ж стосується Білецької сільської ради, яка ініціювала процес утворення громади, то у її складі також є Чистилівська сільська рада. А ще маємо рішення Плотицької сільської ради, яка також бачить Чистилів у своєму складі із центром в селі Плотича. І що парадоксально: жодного старого рішення не скасовували перед тим як приймали нове. Відповідно, маємо абсолютно протилежні рішення, які суперечать одне одному».

У Тернопільській ОДА напередодні сьогоднішньої сесії надіслали 28 сільським радам Тернопільського району, які не входять до громад, Тернопільській міській раді, Тернопільській РДА та районній раді листи з проханням розглянути перспективний план утворення громад у Тернопільському районі та надати копії рішень щодо бачення процесу об’єднання територіальних громад до початку сесії. Саме враховуючи всі побажання жителів населених пунктів, і формували зміни до перспективного плану.

 

Громадам дали шанс

 

Сьогодні 53 депутати підтримали рішення "Про схвалення змін до перспективного плану формування територій громад Тернопільської  області". Зокрема, у ньому йдеться про формування п’яти громад на території Тернопільського і Зборівського районів.  

 

Отож, окрім Тернопільської ОТГ, утворили:

 

Настасівську (Настасів, Мар’янівка та Йосипівка);

 

Острівську (Острів, Буцнів, Велика Лука, Мишковичі, Петриків, Хатки, Серединки);

 

Підгороднянську (Підгороднє, Довжанка, Домаморичі, Драганівка, Почапинці, Великий Ходачків);

 

Білецьку (Великий Глибочок, Горішній Івачів, Долішній Івачів, Ігровиця, Плотича і Чистилів).

 

Ти часом села Велика Березовиця, Великі Бірки, Смиківці, Малий Ходачків та Миролюбівка залишаться «білими плямами» на карті області до ухвалення рішення щодо об’єднання у майбутньму.

 

До Тернопільської ОТГ увійдуть: обласний центр, Кобзарівка, Курівці, Малашівці та Чернихівці.

 

«Тернопільська обласна рада практично одноголосно схвалила перспективний план, згідно з яким може створитися Тернопільська ОТГ, – написав на своїй сторінці депутат Тернопільської міської ради Назар Зелінка. – Як виявилося, м. Тернопіль завдяки землям товариства "Наука" та іподрому, згідно з картами Мінрегіонбуду, має межу зі Зборівським районом, зокрема з Курівецькою сільрадою.

Згідно з прийнятим планом, після ухвалення відповідних сесійних рішень сільських та міської рад разом з Тернополем громаду можуть утворити с. Курівці, с. Глядки, с. Плесківці, с. Чернихів, с. Малашівці, с. Іванківці, с. Кобзарівка, с. Вертелка.

Розширення міста – питання однозначно необхідне для його розвитку, і цьому варто ставити один з найвищих пріоритетів, але чомусь на сесію Тернопільської міської ради цієї каденції стратегічне питання створення Тернопільської ОТГ з навколишніми селами жодного разу не ставилося і не обговорювалося...»

 

 

Чого ж так бояться жителі довколишніх сіл і чому ще на рівні затвердження перспективного плану територій Тернополю так важко було отримати згоду людей, які мешкають неподалік?

 

«Тернопіль у цьому процесі багато в чому не допрацював, – каже Віктор Литвинчук, директор Тернопільського центру розвитку місцевого самоврядування. – Перш за все, надзвичайно великі апетити налякали і без того зляканих людей. 10-20 сіл, які мали б ввійти в Тернопільську громаду, – це дуже багато. Це така міні-імперія. Місто саме собою велике, а ще сільські території. Але ця ситуація – добра наука для органів самоврядування, адже з людьми потрібно працювати, вести діалог, чути людей...»

 

 

Сесійна зала Тернопільської облради. 8 червня 2018 р.

 

Віктор Литвинчук переконаний, ухвалення змін до перспективного плану депутатами дасть сильний поштовх для активізації реформи децентралізації.

«Сьогоднішнє голосування – безперечно, успіх людей, які продемонстрували, що вони влада. Це перший крок до формування громадянського суспільства, – зазначає Віктор Литвинчук. – До того ж громади, які в перспективі утворяться, можуть співпрацювати між собою, і, як показує практика, це дає хороші результати».

 

Голова Тернопільської ОДА Степан Барна публічно закликав Тернопільську міську раду шукати порозуміння з довколишніми селами.

 

«Тернопільська міська рада сьогодні принципово має відмовитися від своїх амбіцій, від кроків, котрі робить щодо населених пунктів, жителів Тернопільського району чи то у картці тернополянина, чи у питаннях надання послуг в освітніх чи медичних закладах, для того, щоб почати чесний та прозорий діалог із сільськими радами у Тернопільському районі, – зазначив очільник області. – Цей процес має бути максимально прозорим, а координацію у цих питаннях обласна державна адміністрація бере на себе. Бо ми зацікавлені, щоб громада Тернопілля працювала і розвивалася, співпрацювала та залучала ресурси».  

 

Ухвалення обласною радою змін до перспективного плану – лише початок. Як же далі проходитимуть переговори між селами і чи всі погоджені громади таки зуміють об’єднатися, покаже час. Тернопіль ще має шанс порозумітися із сільськими сусідами.

08.06.2018