Розкопки в Грушовичах: Дещиця пропонує провести ексгумацію для остаточної ідентифікації.

 

Посол України в Польщі Андрій Дещиця заявив, що проведення ексгумації останків, виявлених на місці проведення археологічних розкопок під колишнім пам'ятником УПА у Грушовичах, може розв'язати суперечку між українськими та польськими експертами щодо того, чи останки належать бійцям українського підпілля.

 

Про це Дещиця сказав у коментарі аґенції "Укрінформ", коментуючи завершення розкопок.

 

 

“Якщо зараз є різні інтерпретації українських і польських експертів щодо побаченого, значить, потрібно продовжувати дослідження, зокрема провести ексгумацію віднайдених решток (наразі проведено лише археологічне і судово-медичне дослідження, – Z), щоб у жодної зі сторін не виникало сумнівів. У цій царині різні оцінки побаченого є небажаними, оскільки дають поле для різного роду спекуляцій”, – заявив Дещиця.

 

Він зауважив, що запрошення українських експертів до спостереження за розкопками показало відкритість польської сторони і налаштованість на співпрацю. Дещиця оцінив це як “крок в доброму напрямку”.

 

Посол підкреслив: якщо після додаткових досліджень будуть достатні підстави ствердити наявність останків осіб, які належали до УПА, тоді їх “бездискусійно слід поховати і поставити могилу, яка була б відповідно кваліфікована за польським законодавством”.

 

“Вірю, що обидві сторони проявлять добру волю, аби це питання було врегульовано без зайвих непотрібних емоцій”, – наголосив посол України в Польщі. 

 

Після проведення триденних археологічних розкопок у Грушовичах секретар Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам'яті учасників АТО, жертв війни та політичних репресій Святослав Шеремета заявив, що, згідно з попередніми висновками групи українських експертів, серед 18-ти поховань є три поховання воїнів УПА. “Це підтверджують спогади очевидців, архівні дані, характер та глибина поховань”, – підкреслив Шеремета. 

 

Представники української сторони інформували, що про поховання саме бійців УПА можуть свідчити фактори: поховання кількох тіл на незначній глибині – приблизно одного метра – що свідчить про "підзахоронення"; характер пошкоджень чашки черепа одного з чоловіків (не виключено, помер унаслідок катувань) та знайдений біля людських останків ґудзик від натільної білизни німецького виробництва, яку носили вояки УПА.

 

Натомість польські експерти з Інституту національної пам’яті наполягають, що проведені археологічні й судово-медичні дослідження не дають підстав стверджувати, що на місці демонтованого пам'ятника виявлено могили членів УПА.

 

29.05.2018