Міська влада назвала міст на честь українського повстанця Василя Макуха.

 

Міська рада Праги схвалила рішення назвати на честь українського дисидента Василя Макуха новий пішохідний міст через річку Ботіч, яка є притокою Влтави, у Празькому районі Вршовіце.

 

Про це повідомив посол України в Чехії Євген Перебийніс на своїй сторінці у Facebook.

 

 

5 листопада 1968 року Василь Макух здійснив акт самоспалення на Хрещатику у Києві, протестуючи проти комуністичної тоталітарної системи, колоніального становища України, політики русифікації та агресії СРСР проти Чехословаччини.

 

На місяць раніше від Макуха, протестуючи проти совєцького тоталітаризму і проти вторгнення до Чехословаччини, акт самоспалення вчинив польський філософ Ришард Сівець. Пан Макух навряд чи міг знати про цей вчинок, бо мученицьку смерть Сівеця замовчували. 

 

У січні 1969 року самоспалення вчинив чех Ян Палах. Згідно з інформацією польської Вікіпедії, після протесту Палаха і до квітня 1969 року спробу самоспалення вчинило 26 осіб – 7 померло.

 

 

"Віднині чимдалі більше чехів, почувши, що проходять мостом Василя Макуха, дізнаються про цього українського героя, який пожертвував своїм життям заради їхньої свободи", – прокоментував Перебийніс.

 

"Символічно, що Прага ухвалила це рішення у рік 50-х роковин Празької весни та трагічних подій серпня 1968 року. Також символічно, що прямо від цього мосту бере свій початок вулиця Українська у Празі", – додав наш амбасадор.

 

Василь Макух народився 14 листопада 1927 у селі Карів на Сокальщині. Коли мав 17 років, вступив до Української повстанської армії.

 

У лютому 1946 року Макуха схопили совєцькі спецслужби під час спроби втекти через кордон у бік Польщі, поранивши в ногу. Отримав 10 років заслання.

 

В Україну повернувся допіру в 1956 році – оселився у Дніпрі, де мешкала його дружина Лідія (познайомились на засланні).

 

Сповідував патріотичні погляди, скаржився на стеження з боку спецслужб.

 

17.05.2018