Лемури: інтелект приваблює друзів

 

Лемури шукають друзів, беручи до уваги їхні успіхи. Експеримент засвідчив: примати, які проявляють себе розумними при виконанні складних завдань, отримують від своїх партнерів більше уваги при вичісуванні шерсті, що, врешті, видається раціональною стратегією. Адже догляд за хутром посилює соціальні зв'язки, а з ними й шанси отримати користь від успіху іншого.
Лемури котячі. Зображення: Ipek G. Kulahci​.

 

Ми розділяємо ті ж інтереси, маємо спільні вподобання та сміємося з того самого: друзями часто стають подібні люди. Та не лише схожість відіграє важливу роль при виборі тих, ким ми себе оточуємо. Хоч це звучить і не так романтично, та користь від стосунків також може мати вирішальне значення. Хто ж їх не має: розумні друзі, що допомагають розв’язувати математичні задачки, спортивний друг, який мотивує ходити на фітнес, або друзі з категорії переможців, чиє сяйво ми б хотіли відбивати?

 

Науковці на чолі з Іпек Кулачі (Ipek Kulahci) з Принстонського університету нещодавно з’ясували, що такі чинники актуальні не лише для людських спільнот. Інші примати також шукають собі друзів за подібним принципом.

 

Для свого дослідження науковці спостерігали за котячими лемурами на острові Санта-Катаріна, що в американському штаті Джорджія. У дикій природі лемури зі смугастими хвостами зустрічаються лише на Мадагаскарі, але у 80-х роках ХХ століття одну популяцію завезли на американський острів з дослідницькою метою.

 

Як і на первинній батьківщині, примати на острові живуть групами по 20–30 тварин. На ділянці двох таких груп Кулачі та її колеги встановили ящики з органічного скла. Ті тварини, які виявилися вправними і навчилися відкривати коробку, як винагороду отримував виноград, котрий заздалегідь вчені поклали всередину ящика. Як же поводилися лемури з коробкою та одне з одним?

 

З’ясувалося: особливо добре соціалізовані лемури розв’язували завдання частіше, ніж інші тварини. Водночас якщо лемур здобував виноград, а решта за цим спостерігала, то в групі він ставав суттєво популярніший.

 

«Такі лемури отримували більше проявів приязної поведінки, зокрема почісування та догляд за хутром, а їхня власна поведінка при цьому зовсім не змінювалася», – розповіла Кулачі. Це дивує, бо зазвичай догляд за хутром серед приматів ґрунтується на принципі взаємності. Той, кого вичісують та доглядають, мусить віддячити тим же.

 

Лише індивіди, що домінують, отримують підвищену увагу, не відповідаючи на послугу взаємністю. «Тобто це наглядна схема того, що успішні в навчанні тварини отримують більше догляду за хутром, не відповідаючи послугою на послугу»,– сказала Кулачі.

 

Бути успішним та обізнаним допомагає тваринам здобути певне становище в соціальній структурі. Цього взаємозв’язку, згідно з результатами вчених, не виявляло жодне попереднє дослідження. Вони хоча й довели, що соціальні відносини визначає інформація, поширена всередині групи, та іншого аспекту дотепер ніхто не помічав: як навчання та інформація змінює структуру соціальної структури.

 

Для котячих лемурів це пристосування соціальної поведінки сповнене сенсу: «Якщо ти пов’язаний з успішними індивідами, то зростають твої шанси від них навчитися, копіюючи їх, і врешті самому стати успішним», – підсумувала Кулачі. Все так само, як і в людей...

 

 

Lemuren: Cleverness macht Freunde

Princeton University, 06/04/2018

Зреферувала С.К.

07.04.2018