Передовсім йдеться про використання їх для підкупу британських чиновників.
Комітет закордонних справ Палати громад розпочав розслідування під назвою «Російська корупція в Британії». На перших слуханнях депутати опитували експертів, скільки у Великій Британії «брудних» грошей з Росії, з’ясовували, як вони пов'язані з Кремлем і чому уряд так неохоче бореться з ними.
На перші слухання про російську корупцію депутати запросили, зокрема, виконавчого директора Фонду боротьби з корупцією Володимира Ашуркова і організатора «Клептократія-турів» (Kleptocracy Tour) – екскурсій до кам’яниць російських олігархів у Лондоні – Романа Борисовича. Також виступили директор Центру досліджень фінансових злочинів і проблем безпеки Королівського Об'єднаного інституту оборонних досліджень Том Кітінґ (Tom Keating) і троє британських журналістів, котрі вивчають російську тематику: Люк Ґардінґ (Luke Harding), Олівер Балло (Oliver Bullough) і Джульєт Ґарсайд (Juliet Garside).
«Я говорив приблизно те ж саме, що кажу останні п'ять років, й інші учасники панелі теж. Ми дуже рідко маємо такий рівень дискусії, але насправді нічого нового, в принципі, не було сказано. Залишається тільки сподіватися, що британський політичний істеблішмент нарешті щось зробить щодо корупційних фінансових потоків, які приходять з Росії», – сказав у коментарі для радіо ВВС Володимир Ашурков, котрий отримав у Об’єднаному Королівстві політичний притулок від переслідувань в Росії.
Про початок розслідування комітет закордонних справ Палати громад оголосив 26 березня, в розпал міжнародного конфлікту навколо отруєння у Великій Британії колишнього подвійного агента Сергія Скрипаля та його доньки. «Цей обурливий замах на британській землі справедливо засудили парламент, Європейська Унія і наші союзники. Нам потрібно всім разом боротися з впливом цього корумпованого режиму. Його болюче місце – це його кишені. Комітет закордонних справ вивчить питання, як уряд може зробити так, щоб Кремль більше не використовував нашої столиці з цією метою», – заявив голова комітету Том Туґендгат (Tom Tugendhat).
Водночас учасники слухань досить скептично оцінили готовність уряду боротися з «брудними» грошима з Росії. «Треба чесно зізнатися собі: за останні двадцять з гаком років сюди було запомповано сотні мільярдів доларів, вони – в системі, вони інвестовані, і ми не збираємося їх звідти витягати», – сказав Том Кітінґ, підкресливши, що ці гроші – далеко не тільки з Росії, а й з Нігерії, Індії, Китаю, Пакистану і безлічі інших країн.
«У правоохоронних органів є необхідні інструменти, але не вистачає підтримки політиків в тому, щоб закрити канали для російських грошей. Це не в інтересах лондонського Сіті», – підтримала Кітінґа фінансова кореспондентка газети The Guardian Джульєт Ґарсайд.
На слуханнях прозвучала і думка про те, що у Великій Британії стикаються два прагнення, дві тенденції, кожна з яких має повне право на життя, але при цьому вони дуже погано поєднуються між собою: це прагнення максимально полегшити ведення бізнесу і бажання припинити рух капіталу, нажитого злочинним шляхом. Проте учасники слухань сподіваються, що напруженість відносин з Росією змусить уряд щось зробити.
29.03.2018