Директор з інформаційної безпеки Facebook спростував чутки про відхід з компанії.

 

Джерела різних опінієтворчих медіа наполягають, що звільнення Алекса Стамоса є лиш питанням часу, а конкретніше – серпня.

 

 

«Незважаючи на чутки, я, як і раніше, повністю зайнятий своєю роботою в Facebook. Це правда, що моя роль змінилася. Зараз я витрачаю більше часу, досліджуючи нові ризики безпеки, і на роботу із гарантування безпеки під час виборів» — пише Алекс Стамос у своєму твіті.

 

Однак на пряме питання про майбутній відхід Стамоса прес-секретар  Facebook так і не відповів, акцентуючи на його нинішньому становищі. Натомість зміну посадових обов'язків Стамоса підтвердили і джерела Reuters.

 

Про те, що один із ключових співробітників Facebook, директор з інформаційної безпеки Алекс Стамос іде з компанії, повідомила в понеділок The New York Times. За інформацією її джерел у Facebook, він заявив керівництву, що йде, але погодився відтермінувати відхід до серпня, щоб зменшити репутаційні втрати компанії на тлі скандалу Cambridge Analytica та щоб безболісно для Facebook передати справи. Цей останній момент відтермінування, власне, і відображено у Стамосовому твіті.

 

Стамос займався розслідуваннями, наскільки вагомим був вплив російської «фабрики тролів» на перемогу Дональда Трампа на виборах президента США. Директор з інформаційної безпеки, як пише The New York Times з посиланням на джерела в компанії, виступав за прозоре розслідування, однак зіткнувся з протидією керівництва Facebook. Його слідча група спочатку налічувала 120 осіб, а тепер її скоротили до трьох, передавши у грудні значну частину обов'язків Самоса в інші підрозділи.

 

Заява Самоса відображає зростаюче напруження в керівництві Facebook щодо стратегії протидії звинуваченням у наданні соцмережею платформи для поширенні фейків та маніпуляції суспільною думкою. Очікується, що увага до діяльності компанії зросте у зв'язку з проміжними виборами в США.

 

Самос, що прийшов у Facebook з Yahoo в червні 2015 року вже легендарним "Параноїком" через свою затяту позицію щодо захисту конфіденційності, буде першим із працівником високого рангу, що покидає Facebook після початку серії скандалів, пов'язаних із діяльністю російських тролів у мережі. Самос ще в листопаді 2016 року попереджав керівництво, що російська «фабрика тролів» активно поширює в Facebook інформацію про гакнуті мейли Демократичної партії, але топ-менеджери Facebook гальмували розслідування і просили мовчати про російський слід, поки не з'являться серйозніші докази. В результаті про активність російських тролів у передвиборчій кампанії Америка дізналася з преси, а не від представників компанії. Навіть після того Марк Цукерберґ публічно спростував думку про те, що фейки могли вплинути на вибори 2016 року, назвавши її «вкрай божевільною ідеєю» [«pretty crazy idea»]. Однак команда Самос, побачивши масштаби діяльності російських тролів у фейсбуці, з весни 2017 року почала активно розповсюджувати цю інформацію в середовищі компанії.

 

Зрештою, ще в 2008 році, коли команда Барака Обами використала фейсбук для мобілізації виборців молодшого покоління, керівництво компанії було заскочене, написала у твіттері колишня співробітниця штабу Обами Керол Девідсен, коли дізналися про можливості легко збирати дані про користувачів і їхніх друзів. Штаб Обами розробив додаток для прихильників кандидата від демократів, який збирав через фейсбук відомості не тільки про тих, хто його встановив, а й про всіх їхніх друзів. Власне Обама переміг в 2008 році значною мірою завдяки тарґетованій інноваційній рекламної кампанії в соціальних мережах, які в той час тільки ставали впливовими платформами. Багато працівників Facebook підтримували Обаму й усвідомлено надали його штабу можливість збирати дані, якої не було в конкурента. Однак відповідних висновків топ-менеджмент компанії так і не зробив.

 

Лише в 2015 році Facebook офіційно заборонив масову передачу даних про користувачів. Тепер сторонній додаток, який дозволяє залогінитися через акаунт у фейсбуці, як правило, отримує доступ тільки до публічного профілю користувача (тобто до загальнодоступної інформації, яку людина розкриває за власним бажанням) і поштової адреси.

 

Але довготривала бездіяльність керівництва Facebook дозволила Cambridge Analytica викачати особисті дані 50 млн користувачів мережі — без їхнього відома, користуючись акаунтами 270 тисячів юзерів. І ці біґ-дата активно і, виглядає, ефективно використовували на останніх президентських виборах в США.

 

Вчора стало відомо, що рада директорів Cambridge Analytica тимчасово, на час службового розслідування, відсторонила від роботи гендиректора компанії Алєксандра Нікса. Розслідування пов'язане не з фейсбуком, а з оприлюдненими британським телеканалом Channel 4 News кадрами, на яких Нікс обговорює з потенційним клієнтом дискредитацію політиків за допомогою провокацій.

 

«На думку Ради, негласно записані телеканалом Channel 4 заяви містера Нікса й інші твердження про компанії не відображають цінностей і діяльності фірми, а його відсторонення відображає серйозність, з якою ми сприймаємо ці порушення», — заявили в компанії.

 

20 березня Channel 4 опублікував третю частину розслідування про Cambridge Analytica. У ньому показані кадри, на яких Алєксандр Нікс говорить потенційному клієнтові, що компанія зробила для штабу Дональда Трампа «всю кампанію в інтернеті та на телебаченні» і що на даних компанії «будувалася вся стратегія».

 

Напередодні телеканал показав кадри, на яких Нікс допускає використання провокацій для перемоги на виборах.

 

Див. також на цю тему 

«Марк Цукерберг втратив за добу шість мільярдів доларів» (20.03.2018)

«Монстр на ім'я інтернет» (20.03.2018)

 

21.03.2018