Якова Смолія призначено головою Національного банку України.

 

Верховна Рада призначила Якова Смолія головою Національного банку України замість Валерії Гонтаревої.

 

За схвалення відповідної постанови проголосувало 247 депутатів, повідомляє аґенція "Укрінформ".

 

 

Смолій до призначення головою Нацбанку виконував обов’язки голови НБУ з 11 травня 2017 року, з жовтня 2016 року працював першим заступником колишнього керівника регулятора Валерії Гонтаревої, а з квітня 2014 року – її заступником.

 

Виступаючи перед депутатами, Смолій запевнив, що й надалі продовжуватиме "розбудову сучасної, стійкої та прозорої банківської системи, яка зможе ефективно сприяти сталому економічному розвитку". "Для реалізації цієї амбітної цілі маю чітке бачення та план. Цей план містить як стратегічні проекти на довгострокову перспективу, так і конкретні кроки, що будуть реалізовані найближчим часом", – запевнив Смолій.

 

Він зазначив, що насамперед треба якнайшвидше відновити кредитування реального сектора економіки, адже вже зараз банківська система має достатньо коштів, аби запустити повномасштабне кредитування.

 

"Загалом понад 80 млрд гривень можуть бути спрямовані на відродження економіки України. Водночас ми маємо кілька проблемних питань – це критичний обсяг непрацюючих кредитів у портфелях банків і слабкий захист прав кредиторів. Їхнє вирішення можливе лише шляхом зміни законодавства", – наголосив Смолій.

 

Він також зауважив, що головним для НБУ лишається збереження цінової фінансової стабільності, сприяння економічному зростанню та інтеграція української фінансової системи до європейської.

 

"За останні три роки Національному банку вдалось стабілізувати макроекономічну ситуацію, оздоровити банківський сектор та впровадити такі важливі інновації, як інфляційне таргетування та плаваючий валютний курс. Команда Національного банку продовжить розбудову сучасного та відкритого головного банку країни, який має довіру суспільства", – похвалився Смолій.

 

За звільнення Валерії Гонтаревої проголосувало 342 депутати.

 

Виступаючи у Верховній Раді, Гонтарева заявила, що вважає свою місію на цій посаді повністю виконаною.

 

"Я прийшла до Національного банку для проведення реформ, тому коли всі реформи, яких негайно потребували українська економіка та банківський сектор, були зроблені, я вважала свою місію повністю виконаною, і в квітні минулого року подала Президентові офіційну заяву про відставку за власним бажанням. З 11 травня 2017 року я вже не працюю у Національному банку", – сказала Гонтарева.

 

Вона зазначила, що за останні декілька років було забезпечено макрофінансову стабільність, країна перейшла на гнучкий валютний курс та започаткувала нову монетарну політику інфляційного таргетування. Успішна співпраця з МВФ та іншими міжнародними кредиторами дала змогу наростити резерви до 18,4 млрд дол.

 

"Я вважаю мою місію повністю виконаною, тому що реформи зроблені. Вперше в історії нашої держави відставка голови НБУ не є політичним рішенням", – заявила Гонтарева.

 

До роботи у Нацбанку Яків Смолій обіймав посаду директора з питань банківського бізнесу товариства "Престиж-груп" з 2006 року.

 

З 1994-го по 2005 рік він працював на посаді начальника управління автоматизації, а пізніше – заступника голови правління Акціонерного поштово-пенсійного банку "Аваль".

 

До 1994 року Смолій працював у Тернопільському обласному управлінні Національного банку України.

 

Смолій за спеціальністю математик і навчався у Львівському державному університеті ім. Франка, має науковий ступінь кандидата економічних наук.

 

15.03.2018