Усмішка може спровокувати стрес

 

Коли нам усміхаються, переважно наша реакція позитивна. Проте існує такий тип усмішки, який несвідомо викликає стрес, засвідчує нещодавній експеримент. Згідно з його результатами, якщо ми отримуємо домінантну усмішку у відповідь, то наш організм посилено вивільняє гормони стресу – адже в субтильних тонкощах міміки він розпізнає радше негативне повідомлення. Навіть коли ми свідомо не впізнаємо цієї усмішки, наш організм реагує на неї стресом, інформують учені в журналі Scientific Reports.


Три види усмішки: винагороди (верхній рядок), приналежності (кооперетивна), домінування (нижній рядок).
Зображення: University of Wisconsin-Madison.


 

Вираз нашого обличчя кодує чимало інформації, і наша усмішка при цьому дуже важлива. Адже вона породжує довіру, сигналізує про симпатію, бажання співпрацювати або просто про гарний настрій.

 

Проте усмішка – не завжди однакова: існує принаймні три її види, які відрізняються деталями міміки та підсвідомим повідомленням. «Усмішка-винагорода» виражає позитивну підтримку; «усмішка приналежності» означає єднання й засвідчує, що нас не вважають загрозою. «Усмішкою-домінуванням» керівник виражає свою прихильність, проте водночас сигналізує про свій вищий ранг.

 

Але чи можливо взагалі розрізняти ці способи усміхатися? І як вони впливають на рівень стресу? Це дослідила Паула Нідентал (Paula Niedenthal) та її команда з Університету Вісконсін-Медісон, вдавшись до експерименту.

 

Для цього 90 піддослідних змушені були під часовим тиском здавати по три презентації. Щодо кожної презентації піддослідні отримали відео з невербальною відповіддю від тої особи, яка оцінювала їхні успіхи, – і щоразу вона усміхалася. Не знаючи, піддослідні спостерігали різні види усмішок. До, під час та після цього фідбеку науковці перевіряли серцебиття учасників та брали зразки їхньої слини, щоб виміряти рівень стресового гормону – кортизолу.

 

Результат: учасники експерименту несвідомо розпізнавали, яку усмішку отримували у відповідь, і на це реагував їхній організм. «Коли їм посилали усмішку-домінування, то вони несвідомо сприймали її негативно й критично, – повідомила Нідентал. – В результаті піддослідні переживали більше стресу, а їхні показники кортизолу – зростали». Цей підвищений рівень стресу був помітний навіть півгодини після презентації.

 

Зовсім інакше все виглядало з усмішкою-винагородою: «Коли піддослідні отримували таку усмішку, то реагували на неї як на виразну похвалу», – пояснила вчена. Рівень кортизолу в слині зростав значно менше, ніж в першому випадку, і швидко після презентації падав до початкового рівня.

 

За умови менш очевидної усмішки-приналежності реакція піддослідного була приблизно такою ж, як у випадку з усмішкою-нагородою, але ефект від неї був дещо слабший.

 

«Тож субтильна відмінність у виразі обличчя може мати суттєвий вплив на самопочуття нашого візаві, – сказала Нідентал. – Вона може впливати на його переживання, фізичний стан та відчуття». І це помітно навіть тоді, коли ми цієї тонкої відмінності в усмішці зовсім не усвідомлюємо.

 


Lächeln kann auch Stress auslösen
University of Wisconsin-Madison, 02/03/2018
Зреферувала Соломія Кривенко

 

04.03.2018