Залізничні маршрути: комерція чи політика?

Нема чого влітку їздити в Карпати — вирішили залізничники і скасували вже від найближчої неділі (26 травня) й аж до осені кілька поїздів, які курсують Західною Україною. Серед них і потяг №668, що з'єднує чотири області: Волинську, Львівську, Івано-Франківську та Чернівецьку.

 

 

Вже навіть є відповідне розпорядження начальника пасажирської служби Львівської залізниці пана Яворського. Йдеться у ньому про те, що потяги Західної України скасовують через необхідність збільшити їх кількість влітку у південному напрямку: на Одесу, Миколаїв, Херсон, Крим. Одне слово, на море. Натомість «карпатський» напрямок відновлять з осені. Хоча й тоді потяг №668 «ходитиме» вже не щодень, а лише раз на дві доби.  

 

 

Нововведення Залізниці обурили галичан, і від вівторка (21 травня) в Івано-Франківську на Центральному залізничному вокзалі почалась безстрокова акція з назвою «Потяг — для людей!». Там наразі збирають підписи під вимогою до Укрзалізниці та місцевої і центральної влади відновити маршрут.

 

В неділю, 26 травня, на головному двірці Луцька також збереться активна громадськість, аби «попрощатися з останнім потягом до Львова».

 

Один з організаторів акції в Івано-Франківську Тарас Случик дивується з пояснення чиновника Львівської залізниці. В коментарі «Z» він розповів, що минулого року потяг вже намагались скасувати і тоді свою ухвалу Укрзалізниця обґрунтовувала економічною недоцільністю потяга. «Зараз кажуть, що забирають вагони на південь. А пасажирам вилученого маршруту радять альтернативний шлях із пересадками. А це чотири пересадки, що в чотири рази дорожче і в два рази довше”,  — зазначив він.

 

В соціальних мережах, на форумах активно обговорюють можливе скасування потяга «Ковель–Чернівці». Зокрема, волиняни кажуть, що про те, щоб гайнути в гори на вихідні, тепер можна забути. І це в літній період, час відпусток та подорожей.

 

Акцію «Потяг — для людей!» у Франківську прийшов підтримати культовий письменник Тарас Прохасько. Коментуючи «Z» ухвалу залізничників, він назвав її антигромадською ініціативою: «Я сам користуюсь поїздами. Для мене це життєво необхідно. Потяг "Ковель–Чернівці" — один з небагатьох, які залишились для сполучення Івано-Франківськ — Львів. Зараз хочуть ще більше обмежити мої права на пересування. Залізниця є одним з атрибутів державності, і економити на ній — це нонсенс.

 

Якщо ж зануритись у проблему глибше, то це шлях до провінціалізації України, роз'єднання зв'язків між реґіонами, зокрема на Західній Україні. У нас й без того не дуже тісні зв'язки, живемо доволі відрубно один від одного. Такий крок ще більше може нас розірвати.

 

Це політика централізації. Є один потяг, який їде з Франківська до Києва (ним наразі ще можна дістатись до Львова). І це не тільки в нас, це у всіх реґіонах так. Нібито, крім Києва, людям немає потреби більше нікуди їздити. Нас перетворюють на відірвані між собою провінції».

 

Думку Прохаська, до речі, цілком підтверджує той факт, що паралельно з ліквідацією потяга «Ковель–Чернівці» Укрзалізниця помпезно презентує відкриття нового хюндаївського «Інтерсіті» за маршрутом «Київ– Тернопіль».

 

Повертаючись до Івано-Франківська, «Z» спробував з'ясувати, як реагує на скасування поїзда №668 місцева влада, що задекларувала пріоритетність розвитку туристичного потенціалу Івано-Франківщини ухвалою гучно названої статегії «Прикарпаття — писанковий край!». За роз'ясненням «Z» звернувся в управління зовнішніх економічних зв'язків і туризму. Але чиновники від туризму наразі відхрещуються від проблеми. Зокрема, начальник відділу туризму Наталія Гасюк повідомила, що наразі скарг від туристів немає, це питання ще не вивчала і дати коментар на рівні чиновника не може.

 

А начальник управління Віталій Семків обмежився відповіддю, що повною інформацією не володіє, аде думає, що це неправильно. За чиновницьким звичаєм, почувши слово «потяг», пан Семків порадив «Z» звернутись до транспортників. Кожен працює у чітко окресленому полі і не виходить за його межі, хоч зв'язок цієї проблеми з туризмом очевидний.

 

Цікаво, що і начальник пасажирського відділу Івано-Франківської дирекції Львівської залізниці Володимир Сосна пояснив «Z», що зміна, скасування чи додавання поїздів — це компетенція не його, а Львівської залізниці. Від себе додав, що проблеми зі сполученням між Чернівцями, Івано-Франківськом та Львовом немає. Цим напрямом курсує сім пар поїздів. Однак з Луцька справді треба буде їхати з пересадками.

 

Отже, потяг, який фактично з'єднує всю Західну Україну, станціями якого є багато любих серцю туриста місць (Львів, Коломия, Галич, Чернівці), зручний та запотребований, віддають на «пріоритетніший» напрямок. І сміливо можна брати під сумнів, що з кінцем літа він відновить свій звичний маршрут. То в чому поліпшення для галичан, буковинців, волинян? В тому, що вони, по суті, втратили найкращий і найоптимальніший спосіб дістатися з Луцька до Карпат чи Буковини і в зворотному напрямку? Хто вирішив, що західнякам краще їхати на Південь? Просте опитування серед друзів та «друзів друзів» показало, що галичани щораз менше хочуть їхати в Одесу та Крим і надають перевагу закордону — тій-таки Болгарії чи Туреччині, де за ту саму ціну вони отримають сервіс вищого ґатунку.

 

Одне слово, віддавати залізничний маршрут «Ковель–Чернівці» так просто в Івано-Франківську принаймні не збираються. Акцію «Потяг — для людей!» обіцяють там провадити до переможного кінця. Тобто доти, доки Укрзалізниця не відмовиться від наміру цей потяг скасувати. Наразі збирають підписи і чекають на реакцію відповідальних чиновників. Якщо ж позицію громади буде зіґноровано — вдадуться до радикальніших протестних форм. Тим більше, що до громадської ініціативи вже зараз долучилися народні депутати краю та місцеві ради.

 

23.05.2013