Випередити торнадо

Смертоносні вихори в Оклахомі й Канзасі змушують учених-метеорологів з неймовірною інтенсивністю працювати над системою раннього попередження про торнадо. Існує висока ймовірність, що саме останні кліматичні зміни провокують торнадо. І тепер вони вступатимуть до свого смертоносного твісту щораз частіше.

Пересічно за рік над США проноситься більше торнадо, ніж над будь-якою іншою країною світу. І їх кількість поступово зростає від 50-х років минулого століття. Хоч певною мірою на статистку вплинуло й ретельніше оповіщання про рухи атмосферних фронтів.

1952 року з легкої руки американських метеорологів у вжиток запроваджено термін алея торнадо (tornado alley), що означає території , на яких трапляється найбільша кількість торнадо. Це відбувається найчастіше там, де тепле вологе повітря з Мексиканської затоки зустрічається з холоднішим повітрям із заходу і півночі. Приміром, 2011 року в США зафіксовано приблизно 1600 торнадо, які завдали країні збитків на суму понад  25 мільярдів доларів.

Для системи раннього попередження торнадо кожна зайва секунда може вартувати врятованого життя. Наприклад, у понеділок Національна метеорологічна служба США зуміла попередити мешканців Оклахома-Сіті за 16 хвилин перед тим, як до міста увірвалося торнадо. А це на дві хвилини більше за середньостатистичний показник попередження торнадо в Сполучених Штатах. Попри те, що стихія рухалася зі швидкістю 300 км/год., більшість мешканців все-таки встигли сховатися у більш-менш безпечному місці.

А втім традиційних методів, які дозволяють дізнатися про насування торнадо, вже явно замало. Вчені з Severe Storm Reserach Center інституту Tech Research у Джорджії саме й працюють активно над питанням: як дати людям більше часу, аби підготуватися до надходження природного лиха. Для цього вони намагаються врахувати всі природні явища, які сиґналізують про загрозу стихії.

Одним з таких сиґналів є мерехтіння грозових хмар, що відбувається незадовго перед формуванням торнадової дзиґи. Воно супроводжується хвильовими флуктуаціями у спектрі телевізійних частот, які не складно було б зафіксувати й проаналізувати.

Водночас метеорологи з науково-дослідного центру в Атланті свою увагу сфокусували на інфразвуковій частоті. Йдеться про потужний гул, джерело якого міститься  понад грозовими хмарами і який теж пов'язаний з утворенням торнадо.

Проте до практичного використання нових методів визначення небезпеки торнадо дійде щойно за кілька років. Приміром, новий метеорологічний супутник, який стежитиме за грозовими хмарами, запустять аж 2015 року.

23.05.2013