Президент України Петро Порошенко заявив, що Верховна рада АР Крим не мала повноважень оголошувати референдум про статус Криму в 2014 році, а її рішення є нікчемним і не має правових наслідків.
Про це голова держави сказав під час свого допиту в Облонському суді Києва, повідомляє аґенція "Укрінформ".
Порошенко певен, що плутанина з датами “референдуму” свідчить про поспішність та незаконність дій влади РФ.
“Незважаючи на те, що Верховна рада Криму не мала ніяких повноважень щодо оголошення так званого “референдуму”, ніякого оголошення і не відбувалося. Маніпуляції з датами – спочатку 25 травня, потім 16 березня – свідчило про невпевненість, поспішність та незаконність дій російської влади, яка у такий спосіб намагалися легітимізувати дії Російської Федерації”, – зазначив Порошенко.
Він наголосив, що анексія Криму відбулася в результаті скоординованих дій керівних органів РФ.
“Рішення президента РФ Путіна щодо застосування збройних сил РФ за межами Росії, звернення до Ради федерації РФ щодо отримання згоди російського парламенту на використання ЗС, і дуже поспішне рішення, яке прийняла російська Рада Федерації, – свідчить про дуже добре скоординовані дії керівництва Росії, парламенту Росії та президента Росії і військовослужбовців та найманців, які перебували у Криму з метою забезпечення незаконної анексії”, – сказав президент.
Петро Порошенко заявив, що під час своєї поїздки у Крим наприкінці лютого 2014 року бачив на півострові "зелених чоловічків".
"Я особисто бачив військовослужбовців у зеленій формі. Це були військовослужбовці Збройних сил Російської Федерації як зі складу Чорноморського флоту, так і з регулярних сил, які були перекинути в ті дні, починаючи з 20 лютого, на територію України в Автономну Республіку Криму через відповідні аеропорти і порти України", – сказав Порошенко.
Крім того, він зауважив – зі слів працівників Сімферопольського аеропорту довідався, що у повітряному просторі перебували літаки без ідентифікаційних знаків, які перекидали військові сили в Крим. Президент підкреслив, що перекидання російських військових на територію України відбувалося без згоди Української держави, без відповідних процедур, що, за його словами, може кваліфікуватися як агресія й анексія суверенної й незалежної території України.
"З точки зору міжнародного права країна-агресор Російська Федерація не мала жодних підстав діяти у спосіб, який вона продемонструвала, починаючи з 20 лютого 2014 року. Я думаю, що буде можливість поставити це питання тим, хто приймав рішення щодо початку агресії проти України з боку РФ", – наголосив Порошенко.
Порошенко також вказав на те, що РФ була визнана агресором ще у березні 2014-го, коли в резолюції ГА ООН було засуджено незаконну анексію Росією Криму, який є невід'ємною частиною України.
Президент наголосив, що на сьогодні існують численні докази гібридної війни РФ проти суверенної держави Україна. "Також підготовлені за моїм дорученням судові процеси по різних напрямках, у тому числі в Міжнародному суді ООН, починаючи з фінансування тероризму з боку РФ і завершуючи порушенням морського права чи порушенням конвенції з ліквідації расової дискримінації", – додав він.
Порошенко зазначив, що вважає питання анексії Криму не лише політичним та безпековим, а й суто юридичним. "У тому числі й процес, який сьогодні відбувається, має виключно важливе значення, і не лише для України. Це було однією з найважливіших причин, чому я прийняв рішення брати участь у ньому", – сказав він.
21.02.2018