Україна подала позов на РФ через порушення морського права.

 

19 лютого 2018 року Україна подала свій меморандум в арбітражному провадженні проти Російської Федерації за Конвенцією ООН з морського права.

 

Про це повідомила прес-служба МЗС.

 

Меморандум доводить, що Російська Федерація порушила суверенні права України в Чорному та Азовському морях та у Керченській протоці.

 

"Починаючи з 2014 року, Російська Федерація незаконно позбавила Україну можливості здійснювати свою права морської держави, задля власних потреб експлуатує суверенні ресурси України, узурпувала права України регулювати власні морські території", – обґрунтовує наше зовнішньополітичне відомство.

 

"Зухвало порушуючи міжнародне право, Російська Федерація викрадає енергетичні та рибні ресурси, які належать Україні і її народу, при цьому серед іншого завдає фізичної шкоди українським рибалкам, блокує захід суден в українські порти у зв’язку із незаконним будівництвом Керченського мосту", – додали у МЗС.

 

Україна просить арбітражний трибунал припинити порушення Російською Федерацією Конвенції ООН з морського права та підтвердити права України в Чорному та Азовському морях та у Керченській протоці, в тому числі і зобов’язати Російську Федерацію поважати суверенні права України в своїх водах, зупинити крадіжку українських ресурсів, а також виплатити компенсацію за завдану шкоду.

 

Нагадаємо, у вересні 2016 році України ініціювала арбітражне провадження проти Російської Федерації, яке розглядається в Гаазі арбітражним трибуналом, що складається з п’яти осіб.

 

"Україна захищає свої права, грубо порушені Російською Федерацією, на всіх належних міжнародно-правових майданчиках, включаючи Міжнародний суд ООН та висунення вимог на підставі положень Конвенції ООН з морського права", – резюмували у МЗС.

 

У понеділок Президент України Петро Порошенко підписав розпорядження щодо представництва України в розгляді питання в арбітражному суді – українські інтереси захищатиме заступниця міністра закордонних справ України Олена Зеркаль, повідомила прес-служба АП.

 

"Інтереси України мають належним чином бути захищені в Міжнародному суді Організації Об’єднаних Націй", – заявив голова держави на зустрічі з пані Зеркаль і міністром закордонних справ Павлом Клімкіним.

 

"Боротьба ведеться не лише на фронті і не лише Збройними силами України. Ця боротьба продовжується в політичній, дипломатичній та юридичній площині", – сказав Порошенко.

 

Коментуючи меморандум, Президент констатував, що економічним інтересам України завдано серйозної шкоди, зокрема ведеться незаконний видобуток корисних копалин, чиняться суттєві негативні екологічні, інфраструктурні, транспортні збитки будівництвом Керченського мосту без дозволу держави Україна.

 

Президент окремо наголосив, що цей позов не слід сприймати у контексті питання українського суверенітету над Кримом. "Це питання тверде, беззастережне і ніхто його під сумнів не ставить. Мова йде про те, що ми маємо захищати на кожному напрямку економічні інтереси Української держави, а й приватних інвесторів, чия власність в Криму була конфіскована", – підкреслив Порошенко.

 

Олена Зеркаль поінформувала, що меморандум ще в понеділок піде до Гааги. "Фактично, ми закладаємо нову парадигму відносин з РФ, яка буде базуватися на виключно правових засадах", – зазначила заступниця міністра.

 

Зі слів міністра закордонних справ Павла Клімкіна, підготовка меморандуму тривала три роки. Документ містить майже 500 додатків. Далі будуть меморандуми за конвенцією про заборону расової дискримінації і про заборону фінансування тероризму.

 

"Те що, ми робимо, – це всеохоплююча юридична спроба дістати Росію по всьому юридичному фронту. І головне, що Росія отримає не тільки покарання за порушення прав, Росія ще і за це заплатить", – вважає Клімкін.

 

19.02.2018