Зеркаль хоче "вжарити" Росію, але не бачить підтримки від Президента.

 

Заступниця міністра закордонних справ Олена Зеркаль заявила про те, що Україна домагатиметься виплати компенсацій від Росії після вірогідної перемоги в Суді ООН. Сама Зеркаль тим не займатиметься – вона йде з посади, і йде не в останню чергу через розбіжності з Президентом України в поглядах на конфлікт із Росією.

 

Про це Зеркаль заявила в інтерв'ю "Телеканалу 24".

 

 

"Звичайно, що ми не знаємо, де буде Росія у 2022 році, а де будемо ми, і що буде у світі. Але після рішення суду ми ще можемо (я думаю, що і маємо) поставити запитання щодо компенсації за збитки у зв’язку з фінансуванням Росією тероризму на території України. Це питання ставиться після того, як встановлюються факти і визнаються дії порушення", – додала Зеркаль.

 

Вона зазначила, що компенсації стосуватимуться не тільки фінансування тероризму, а й дискримінації в Криму. "Я більш ніж впевнена, що всі факти, які ми вкладали у меморандумі щодо расової дискримінації в Криму, також знайдуть своє підтвердження і будуть прийняті судом як порушення", – ствердила заступниця міністра закордонних справ.

 

Відповідаючи на запитання журналіста про те, чи Україна "вжарить" Росію грошовим покаранням або "посадками", Зеркаль підкреслила, що вона як дипломатка воліє висловлюватися відповідними фразами. Однак додала: "Вжаримо-вжаримо! Якщо дозволять, то вжаримо! І я була б дуже задоволена, якби мені дозволили вжарити!".

 

Обґрунтовуючи юридичні претензії, заступниця міністра поінформувала, що після оголошеного у листопаді 2019 року рішення суду росіяни мають багато що пояснити у своєму меморандумі: в який спосіб вони запобігали підтримці та фінансуванню терористів на території України, як вони вели слідство, як вони переслідували тих, хто фінансував тероризм в Україні, тощо.

 

"Звичайно, що вони будуть говорити, що це взагалі не акти тероризму, що це у нас громадянська війна. Але все одно їм треба буде наводити факти. Наприклад, щодо 53-ї бригади, яка завезла "Бук": як вони розслідували це завезення "Буку" в Україну, що вони зробили... Більше того, вони мають нам надати інформацію в своєму меморандумі, як вони розслідували заклики до фінансування, які були зроблені Зюгановим, Жиріновським, як вони розслідували і притягали до відповідальності їх, як вони розслідували роль Шойгу в постачанні зброї в Україну", – пояснила Зеркаль.

 

Втім, ця робота відбуватиметься вже без самої Зеркаль: вже зовсім скоро, можливо, що наступного тижня, вона піде з посади заступниці міністра. Однією з причин відставки є відсутність порозуміння з Президентом, котрий не налаштований конфронтувати з Росією.

 

 

"На цьому тижні я виконаю своє останнє завдання – проведу процесуальне слухання в Гаазі щодо нового арбітражу, який стосується наших військових кораблів, які були затримані рік тому та утримувалися Росією, і наших моряків. І все", – повідомила Зеркаль, додавши, що хоче "зробити перерву" у своїй кар'єрі.

 

Відповідаючи на питання журналіста про те, чому б не лишитися у МЗС як частина системи, котра може робити спротив щодо Росії, дипломатка відповіла: "Я не можу робити супротиву, будучи дипломатом всередині Міністерства закордонних справ, яке виконує рішення Президента".

 

Олена Зеркаль також виступила за жорсткішу позицію України в протидії Росії у газовому конфлікті. Заступниця міністра застерігає: тиск на Україну ближче до зими посилиться, тож треба грати на випередження. 

 

"Я б пішла в атаку і відразу підняла на кілька градусів дискусію вгору. Зважаючи на наближення 1 січня. Але я не думаю, що зараз це буде зроблено, оскільки попереду "Нормандія", а там треба розмовляти і всі мають бути "френдлі". Тому я кажу, що моя думка зараз не притаманна [зовнішньополітичному курсу керівництва держави]", – сказала Зеркаль.

 

20.11.2019