Вбивство Євгена Коновальця

75 років тому, 23 травня 1938 р. на вулиці голландського портового міста Роттердама загинув від вибуху Провідник ОУН Євген Коновалець. Пакунок із захованою там вибухівкою передав йому моряк з радянського корабля, названого на честь наступника Фелікса Дзєржинського на чолі більшовицької спецслужби ЧК-ОГПУ – Вячеслава Мєнжинського.

 

 

Як писав у своєму нарисі про Є.Коновальця історик ОУН Петро Мірчук (1913–1999): «Скритовбивчий злочин большевицької Москви виконано в голландському місті Роттердам 23 травня 1938 р. Того дня приїхав полк. Євген Коновалець до Роттердаму на умовлену зустріч із котримсь із зв'язкових організації з УССР — найправдоподібніше був ним „Валюх”, — який прибув туди як один із пасажирів совєтського торговельного корабля „Мєнжинскій”. Зустріч відбулася в кав'ярні „Атлянта” в год. 12 вполудне. Зв'язковий передав полк. Коновальцеві невеличкий пакет, що мав бути збіркою шифрованих організаційних звітів та матеріялів про відносини в УССР, а насправді був приготованою большевицькою поліцією „пекельною машиною”. По кількахвилинній розмові прибувший вийшов з кав’ярні, а вслід за ним вийшов теж полк. Коновалець, прямуючи пішком до недалекого готелю „Ґранд Сентраль”, де він задержався, прибувши до Роттердаму. Пройшовши шматок дороги, він задержався біля кінотеатру „Люмієр” і в тому моменті „пекельна машина” вибухла, пошматувавши тіло полк. Євгена Коновальця: ліве рам'я і праву ногу розірвав вибух на шматки, решта тіла була теж жахливо покалічена, цілою залишилася тільки облита кров'ю голова.

Тотожність особи виконавця большевицького скритовбивства досі ще з усією певністю не стверджена; невиясненими залишаються ще й деякі інші важливі моменти, зв'язані із тим злочином. Основна трудність вияснення справи в тому, що, як ми вже згадували, зв'язок із центрами організації на Наддніпрянщині держав весь час особисто сам полк. Коновалець, сам він зустрічався із зв'язковими, що приїжджали звідтіля і навіть найближчі співробітники провідника не знали зв'язкових, а бачити могли хіба тільки випадково котрогось із них. Зв'язкового, який виступав під прізвищем „Валюх”, бачили в. рр. 1936-38 декотрі члени ПУН-у та співробітники „Пресової Служби” ОУН в Берліні, бо до бюра „Пресової Служби” заходив „Валюх” в тих роках двічі, або тричі; бачила його теж кілька разів дружина полк. Коновальця і вона це подала після атентату голландській поліції підозріння, що атентатчиком був саме „Валюх”, бо опис його особи підходив під вигляд „Валюха”.

Замітка, нібито „Валюх” привозив полк. Коновальцеві гроші для ОУН, є або перекрученням у протоколі голландської поліції, або злобною видумкою партійно-політичних противників ОУН, сконструйованою для підсовування підозріння, наче б ОУН користувалася грошовою допомогою большевицького провокатора, бо ж кожному ясно, що членство революційної організації в підсовєтській Україні ніяких грошових пожертв для закордону складати не було спроможним. В дійсності було навпаки: з закордону передавано — правда, мінімальну — грошову допомогу до УССР для покривання коштів техніки роботи в терені і це зовсім зрозуміле, коли взяти до уваги дуже важке матеріяльне положення кожної людини в УССР. Зв'язкові з УССР, а між ними і „Валюх”, привозили шифровані звіти й різні матеріяли про положення в УССР і — кожним разом певну умовлену річ як доказ, що даний зв'язковий приїжджає дійсно від керівника даного центру: папіроски, цукерки, умовлену сорту тютюну, умовлене нове совєтське видання, умовлене число совєтського журналу чи газети тощо».

 

 

Книга П.Мірчука вийшла в Торонто у 1958 році з нагоди 20-річчя смерті Євгена Коновальця. Того року вбивця Провідника ОУН, сумнозвісний «Валюх» на закритому засіданні Військової колегії Верховного суду СРСР був засуджений до 15 років ув’язнення та 3 років позбавлення політичних прав. Він відсидів 10 років у Владимирській тюрмі й був позбавлений звання генерал-лейтенанта та радянських урядових нагород. Його реабілітували у 1992 р.

Це був Павло Судоплатов (1907–1996), якому вдалося протягом 1937–1938 р. під виглядом корабельного радиста кілка разів зустрічатися з Коновальцем та іншими провідниками ОУН, здобути їх довір’я як «представник організації, що бореться з більшовиками» в УРСР. І врешті-решт він передав Коновальцю «коробку цукерок» заповнену вибухівкою.

А в тюрму Судоплатова посадили не за вбивство Коновальця, а як одного з поплічників Лаврентія Берії – після смерті Сталіна та «викриття його культу особи». Хоча до 1953 року генерал Судоплатов керував в радянських органах безпеки відділом, що займався терористичними та диверсійними операціями за кордоном, він брав участь в розробці багатьох акцій проти ОУН і УГКЦ. Це, зокрема, спроба захоплення Романа Шухевича в Білогорщі, вбивство греко-католицького Мукачівського єпископа Бл. Теодора Ромжі. Про всі ці «героїчні вчинки» П.Судоплатова стало відомо лише у 1990-х.

Для більшовицького режиму усунення Євгена Коновальця було навіть важливішим, ніж вбивство Льва Троцького, який наприкінці 1930-х уже відійшов на марґінес політичного життя. Троцького, якого необачно випустили свого часу за кордон, Сталіну треба було усунути з власних престижних міркувань. Натомість Євген Коновалець (1891–1938) керував потужною підпільною організацією, діяльність якої непокоїла уряди Польщі, Німеччини, Чехо-Словаччини, Угорщини, Румунії та СРСР.

Народжений у с. Зашків біля Львова 19-річний студент Є.Коновалець у 1910 р. брав участь у боротьбі за український університет у Львові, в 1912-му став секретарем львівської філії «Просвіти». Мобілізований до австрійської армії, в 1915 році під час боїв на Маківці потрапив у російський полон. У вересні 1917 р. Коновалець втік із табору полонених й добрався до Києва, де сформував і очолив Галицько-Буковинський курінь Січових Стрільців – найбоєздатнішу формацію Армії УНР. Січовики Коновальця відзначились в січні 1918-го в придушенні більшовицького заколоту в Києві. Фатальним стало рішення січовиків розпочати 15 листопада 1918 р. повстання проти гетьмана Павла Скоропадського – замість того, щоб поспішити на допомогу Львову у війні з поляками. Їхнє бажання йти до Львова через Київ закінчилося врешті-решт втратою і УНР, і ЗУНР.

Але боротьба тривала У серпні 1920 р. Є. Коновалець та його однодумці створюють Українську Військову Організацію з метою продовження збройної боротьби за незалежність України. Поряд з організаційною та пропагандичною діяльністю УВО здійснювала акції бойкоту польської влади та замахи на її представників і тих українців, яких вважали зрадниками. У 1929 р. він очолив новостворену Організацію Українських Націоналістів (ОУН). Найгучнішою акцією ОУН стало вбивство у Варшаві 15 червня 1934 р. польського міністра внутрішніх справ Броніслава Пєрацького, який вважався організатором кривавих пацифікацій в Галичині.

Керована Євгеном Коновальцем ОУН могла стати важливим чинником у воєнних конфліктах, які тоді назрівали у Європі. І треба визнати, сталінські чекісти виконали своє завдання. Саме в буремні роки 1938, 1939, 1940, 1941… визвольному рухові забракло авторитетного, загальновизнаного Лідера Нації, здатного об’єднати всі національні сили в боротьбі за Україну.

Вороги України не заспокоїлися й після смерті Провідника. Напередодні перевороту ГКЧП, в ніч з 9 на 10 липня 1991 року, група московського спецназу висадила в повітря його пам’ятник у рідному Зашкові – перший пам’ятник Євгенові Коновальцю встановлений і освячений 14 червня 1991 року перед будинком, де він народився і виріс…

А поховали Є.Коновальця у суботу 28 травня на цвинтарі Кросвейк у Роттердамі.

«Від Проводу ОУН взяв участь у похороні ген. Курманович, з Лондону і Берліну прибуло три співробітники „Націоналістичної Пресової Служби” та радник Ом. Тарновецький; литовський уряд, з огляду на те, що полк. Коновалець прийняв був на еміграції литовське громадянство, репрезентував литовський консул у Голландії. Похоронного обряду довершив місцевий голландський католицький душпастир. Родина погиблого, яка жила тоді у Львові, — його брат і сестра його дружини з мужем, — одержали пашпорти щойно кілька днів після похорону й аж тоді змогли відвідати могилу погиблого.

Згодом поставлено на могилі пам'ятник. Сама могила збудована так, що домовину з забальзамованим тілом можна буде в слушний час перевезти в Україну та похоронити в Рідній Землі, для якої полк. Євген Коновалець віддав всеціло себе і своє життя» – писав П.Мірчук.

Можливо, й варто перевести тлінні останки Провідника ОУН в Україну. На «Полі почесних поховань» Личаківського цвинтаря у Львові вже спочивають кілька його побратимів: Роман Дашкевич, Лев Ребет, Микола Капустянський, Дмитро Андрієвський, Осип Бойдуник… А в центрі цього Поля бачимо виділені окремо три чорні плити. Там би знайшлося місце для перепоховання останків Євгена Коновальця (в центрі), Андрія Мельника та Степана Бандери (обабіч). Можливо й завершаться тоді чвари й взаємопоборювання українських національних сил… 

 

Читай також:

* Полк. Евген Коновалець убитий? // Діло, 29.05.1938

* Після траґічної смерти полковника Евгена Коновальця // Діло, 31.05.1938

* На Валюха чекав большевицький корабель // Діло, 31.05.1938

* Большевицький аґент Валюх, убивник полк. Коновальця виїхав з Голяндії в день атентату // Діло, 31.05.1938

Полк. Евген Коновалець // Діло, 31.05.1938

* Короткий життєпис полк. Евгена Коновальця // Діло, 31.05.1938

* Подробиці про замах на полковника Евгена Коновальця // Діло, 01.06.1938

 

22.05.2013