Вина і кара...

 

Ми відкидаємо політику педагогіки сорому. Ми йдемо у напрямку Польщі, яка зможе сказати, що є незалежною і гордою країною,"  — так говорив Ярослав Качинський 11 листопада 2017 року під пам'ятником Юзефові Пілсудському.

 

І де ми тепер? Маємо війну з Ізраїлем, на вустах цілого світу "польські табори смерті", з якими би мав воювати закон про IPN. Держдепартамент закликає Польщу подумати, пишучи, що "закон може вплинути на стратегічні інтереси Польщі та її відносини зі Сполученими Штатами". Це дуже моцні слова, але PiS не вагається — о другій над раном Сенат закон проголосував.

 

• • •

 

Ніхто вже не пам'ятає, що саме Лех Качинський першим з президентів молився в синагозі під час Хануки. У вікнах президентського палацу він тоді поставив свічки. Яко міністр юстиції на прохання євреїв закінчив ексгумацію в Єдвабному, за що дістав від того самого о. Ридзика, котрий називав його ошустом за підтримку будови Музею історії польських євреїв. Владислав Бартошевський говорив про Леха Качинського "приятель єврейської держави", а сам Лех Качинський на 60-ліття Ізраїлю сказав, що "Польща завше буде стояти на стороні Ізраїля". Я назавжди  запам'ятала президента Леха Качинського в ярмулці.

 

• • •

 

Ми розлічилися з Єдвабним, про участь наших співвітчизників у вбивствах євреїв пишуть наукові роботи, а тут як грім з ясного неба падає цей закон і викликає найгірших демонів.

 

Французи не зуміли з цим розлічитися, голландці не зуміли, а ми це робимо — і тепер цілий світ дивиться на нас так, ніби ми були основними учасниками винищення євреїв. Ізраїльська історик з "Haarec" говорить: "Табори винищення не були польськими, але й без них поляки трактували євреїв винятково підло", американські політики, закликаючи польського президента заветувати закон, написали, що "дуже тривожним є те, що цей закон був прийнятий в Міжнародний день пам'яті про Голокост".

 

Ці три дні приголомшили Польщу і світ. Замість говорити про злочини німців, замість говорити про роль Яна Карського, який повідомив Америку про концтабори, ми нищимо свою історію, яка не була ідеальною.

 

• • •

 

Я не знаю, чи можна розраховувати на президента Анджея Дуду, бо пригадую, що під час виборчої кампанії в 2015 році він витикнув президентові Коморовському його лист, зачитаний Тадеушем Мазовецьким на урочистостях в Єдвабному. Там було заявлено: "Народ жертв був також і винуватцем". Анджей Дуда говорив: "Пане президенте, як виглядає ваша політика захисту доброго імені Польщі, якщо ви у своїх виступах вживаєте твердження, що нищать реальну історичну пам'ять?"

 

Чи Коморовського мають викликати в прокуратуру, чи за ці слова йому може загрожувати три роки в'язниці?

 


Monika Olejnik ("Kropka nad i" TVN 24)
Wina i
kara...
Gazeta Wyborcza, 2.02.2018

Переклад О.Д.

 

 

 

02.02.2018