Чубаров: На мітингу 26 лютого 2014 року в Сімферополі були озброєні люди.

 

Голова Меджлісу кримськотатарського народу народний депутат України Рефат Чубаров заявив, що серед учасників мітингу 26 лютого 2014 року біля Верховної ради Автономної Республіки Крим у Сімферополі перебували невідомі люди зі зброєю.

 

Про це Чубаров сказав під час допиту в Оболонському суді у рамках слухань за обвинуваченням екс-президента Віктора Януковича у державній зраді, повідомляє аґенція "Укрінформ".

 

"Десь о 14:00 мені зателефонував начальник головного управління СБУ в АРК і сказав, що в натовпі – а натовп вже був тоді, на нашу думку, десь 16 тисяч – і сказав, що в натовпі є двоє людей з автоматами Калашникова, що в СБУ про них знають, але не можуть їх встановити і якимось чином нейтралізувати. Я спитав, яка мета цих людей. Він сказав, що, за всіма нашими розуміннями, в якийсь момент вони мають відкрити стрілянину по людях. Я спитав: "У чий бік?" Він сказав, що думає, що не має значення, головне – щоб була певна кількість жертв", – розповів Чубаров.

 

Під час допиту Чубаров повідомив, що ситуація в Криму на початку лютого 2014 року була напруженою, влада була "заангажованою" і відправляла учасників "антимайдану" в Київ. "Це все керувалося публічно, відверто", – сказав голова Меджлісу.

 

Чубаров також розповів, що йому ще під час Революції гідності пропонували зустрітися з представником президента РФ Владиславом Сурковим.

 

"В кінці січня – на початку лютого мені зателефонувала людина, яка запропонувала зустрітися з помічником президента РФ Сурковим, начебто він мав невдовзі бути в Криму. Я відповів, що якщо ця зустріч стосуватиметься допомоги Україні щодо облаштування кримських татар, то я готовий. З інших питань я зустрічатися з ним не хотів", – сказав Чубаров.

 

А взагалі, як поінформував голова Меджлісу, проросійські сили віддавна намагалися переманити на свій бік кримських татар. Віктор Янукович відразу після обрання на посаду президента у 2010 році під час поїздки до Криму запропонував лідерові кримськотатарського народу Мустафі Джемілєву перейти у парламентську фракцію Партії регіонів. Зі слів Чубарова, лідери кримськотатарского народу сказали Януковичу, що не підтримували його під час виборчих перегонів, але запевнили, що визнають вибір українського народу, відтак запропонували співпрацювати. Вони не бачили в Партії регіонів відповіді на актуальні питання, зокрема щодо курсу на євроінтеграцію та НАТО.

 

Рефат Чубаров сказав, що українській владі у 2014 році забракло рішучості для врегулювання ситуації в Криму, адже були сумніви у контрольованості підрозділів. "Думаю, що владі не вистачило рішучості та впевненості в тому, що її накази будуть виконуватися; і не тому, що її не визнають, а тому, що це – Росія", – вважає Чубаров.

 

Він нагадав, що від самого початку анексії півострова Росія дуже активно звозила авіацію та військову техніку в Крим, хоч там і так базувалося завжди багато російських військових. Крім того, зауважив Чубаров, велика кількість українських військовиків, працівників правоохоронних органів переходила на бік Росії.

 

На думку голови Меджлісу, уникнути розгортання ситуації можна було б, якби було вжито конкретні кроки у перші півтора-два дні, поки не розпочалися "невідворотні процеси".

 

26.01.2018